Baza wiedzy

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

W znacznej ilości starszych budynków, jak i w wielu nowych zastosowana została wentylacja grawitacyjna. Jej zadaniem jest wymiana powietrza w budynku. Prawidłowe funkcjonowanie takiego rozwiązania jest zależne od wielu czynników. Czym dokładnie jest wentylacja grawitacyjna? Jakie są jej zalety oraz wady? Sprawdź w tym artykule.

Zbyt duża ilość zużytego powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie. Czujemy się zmęczeni i niechętni do jakiegokolwiek działania. Takie powietrze nie dość, że jest zanieczyszczone, to ma także duży poziom wilgoci. Wywołuje ono powstawanie na ścianach grzybów oraz pleśni. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich otoczeniu. Dlatego też bardzo ważne jest pozbywanie się z domu takiego powietrza. Najpopularniejszym i stosowanym od wielu lat rozwiązaniem, które ma pełnić taką rolę, jest wentylacja grawitacyjna.

Co to jest wentylacja grawitacyjna?

Znana od dawna wentylacja grawitacyjna to naturalna wymiana powietrza. Działa ona w podobny sposób, jak ciąg kominowy. Jednak w tym przypadku, zamiast spalin, mamy do czynienia z powietrzem. Kiedy jest ono zużyte i ogrzane, unosi się do góry. Wtedy też poprzez kratki wpada do kominów wentylacyjnych. One z kolei odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz budynku.

Efektem powyższego procesu jest powstanie podciśnienia, a następnie doprowadzenie do budynku świeżego powietrza. Trafia ono do domu poprzez nawiewniki, a także szczeliny w oknach i drzwiach.

Chcesz zainstalować w swoim domu wentylację mechaniczną? Sprawdź, jak możesz uzyskać dofinansowanie na ten cel.

Jakie warunki należy spełnić, aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo?

Jak wspomnieliśmy, wentylacja grawitacyjna jest zjawiskiem naturalnym. Jednak dla prawidłowego jej funkcjonowania musi być spełnionych kilka warunków. Zaliczamy do nich:

  • odpowiedni projekt,
  • szczelny i wykonany z niepalnych materiałów komin wentylacyjny,
  • odpowiedni przekrój komina wentylacyjnego (160 cm2),
  • wysokość komina,
  • zastosowanie nawiewników,
  • różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną.

W przypadku takiego rodzaju wentylacji możemy zauważyć pewne prawidłowości:

  • im wyższy komin, tym ciąg powietrza jest lepszy,
  • im większa różnica temperatur, tym wentylacja działa sprawniej

Poznaj zasady, jakimi należy się kierować podczas projektowania systemów wentylacji.

Jakie są zalety wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja naturalna jest powszechnie stosowana od wielu lat. Dzięki temu można było łatwo zauważyć jej zalety:

  • cena – to niewątpliwie największa zaleta wentylacji grawitacyjnej. Koszt jej wykonania jest dość niski, dlatego też wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest ono uwzględnione w wielu gotowych projektach domów, co nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Ponadto, praca takiej wentylacji nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów.
  • ciągła praca – jeśli zostały spełnione warunki techniczne oraz występuje różnica temperatur, to wentylacja grawitacyjna pracuje ciągle.
  • bezobsługowe funkcjonowanie – aby naturalna wymiana powietrza działała, mieszkańcy nie muszą wykonywać żadnych czynności – pod warunkiem, że pozwalają na to warunki techniczne.

Zobacz pustaki wentylacyjne w naszej ofercie. Możesz je wykorzystać do budowy wentylacji grawitacyjnej!

Jakie są wady wentylacji grawitacyjnej?

Skoro mówiliśmy o zaletach, przyszedł czas na wspomnienie o wadach naturalnej wentylacji. Są one istotne z punktu widzenia prawidłowości funkcjonowania takiego rozwiązania.

Do wad wentylacji grawitacyjnej zaliczyć można:

  • zależność od różnicy temperatur – wentylacja naturalna działa na odpowiednim poziomie, kiedy jest różnica między temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną. Dlatego też w okresach zimowych wymiana powietrza działa najlepiej. Niestety letnią porą wydajność takiego rozwiązania jest na bardzo niskim poziomie, a czasami nawet w ogóle nie funkcjonuje.
  • brak możliwości zarządzania – niestety wentylacja grawitacyjna nie pozwala w żaden sposób nią sterować. Nie możemy zatem zwiększać ilości wywiewanego powietrza oraz nawiewanego do budynku. Wszystko zależne jest od wcześniej wymienionych aspektów.
  • napływ do budynku zanieczyszczonego powietrza – głównym zadaniem wentylacji jest odprowadzanie zużytego powietrza, a doprowadzanie świeżego. Z tym że te, które jest dostarczane do budynku, nie jest pozbawione zanieczyszczeń. Jeśli zatem na dworze mamy do czynienia ze smogiem, to on również trafia do domu.
  • straty cieplne – powietrze, które trafia do kominów wentylacyjnych, jest co prawda zużyte, ale przede wszystkim ogrzane. Natomiast te, które jest doprowadzane do budynku jest zimne. Wtedy też następują straty cieplne, które sprawiają, że w domu jest chłodniej, a my staramy się zmienić tę sytuację, zwiększając temperaturę ogrzewania.

Podsumowanie

Wentylacja grawitacyjna to najbardziej znany sposób na wymianę powietrza w domu. Bazuje ona na warunkach naturalnych, które są możliwe dzięki spełnieniu wymogów technicznych. Wśród nich wymienić możemy montaż kominów wentylacyjnych, kratek oraz nawiewników. To rozwiązanie ma kilka ważnych zalet, jak np. niski koszt wykonania, ale też sporo wad – brak odpowiedniego funkcjonowania bez różnicy temperatur, czy też straty cieplne.

4 odpowiedzi do “Jak działa wentylacja grawitacyjna?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *