Baza wiedzy

Jaki komin do domu szkieletowego?

Kategoria:

Czas czytania: 9 minut

Planujesz budowę domu szkieletowego i zastanawiasz się, jaki komin będzie najlepszym wyborem? To niezwykle ważna decyzja, która może wpłynąć na komfort oraz bezpieczeństwo Twoje i domowników. Biorąc pod uwagę, że budujesz dom szkieletowy, musisz pamiętać o szczególnych warunkach, w których będzie pracował piec, a tym samym komin. Dlatego też w tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, jakie rozwiązanie będzie najlepsze do Twojego budynku!

Czym jest dom szkieletowy?

Budownictwo z roku na rok się rozwija. Widać to na przykładzie wykorzystywanych materiałów oraz technik. Jednym z rozwiązań, które jest znane z innych krajów, ewoluowało i coraz częściej stosuje się w Polsce, jest dom szkieletowy. To sposób na stworzenie budynku mieszkalnego bez wykorzystywania tradycyjnych materiałów, takich jak pustaki. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się drewniane lub metalowe konstrukcje. Stanowią one szkielet budynku, który dalej wypełniany jest odpowiednimi materiałami.

Zaletą budowania domów szkieletowych jest krótki czas potrzebny na ich realizację. Poza tym tego rodzaju budynki są trwałe i mają wysoką wydajność energetyczną. To z kolei sprawia, że popularność domów szkieletowych ciągnie rośnie. Są one coraz chętniej budowane również w naszym kraju.

Przeczytaj także: Kominy zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Czym ogrzać dom szkieletowy?

Dom szkieletowy, jak każdy budynek, w którym się zamieszkuje, powinien być ogrzewany. Na szczęście możliwości w tym przypadku są nieograniczone. Można bowiem zastosować taki sam system ogrzewania domu szkieletowego, jak murowanego. Często można w tego typu budynkach spotkać nowoczesne pompy ciepła. Spora grupa inwestorów decyduje się również na tradycyjne formy ogrzewania, czyli piece i kotły na paliwa gazowe oraz stałe. Warto przy tym pamiętać, aby wybierać taki system, który będzie efektywny dla domu szkieletowego i wykorzystanych do jego budowy materiałów, ale także zapewni właściwy komfort cieplny domownikom.

Jaki komin wybrać do domu szkieletowego?

Oprócz systemu ogrzewania w domu szkieletowym ważny jest także komin. Konstrukcja jest odpowiedzialna za odprowadzanie spalin i dymu z pieca lub kotła, a także za doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego. Z racji tego, że dom szkieletowy wykonany jest z materiałów łatwopalnych, trzeba z rozwagą podchodzić do wyboru komina do takiego budynku. Na co więc zwrócić uwagę i jakie rozwiązania są godne uwagi?

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki komin do kozy w domku letniskowym?

Ceramiczne kominy systemowe

Jawar Nord

Wśród propozycji rozwiązań przystosowanych do domów szkieletowych są ceramiczne kominy systemowe. Jest jednak pewne “ale”. Podczas wyboru i zakupu takiego rozwiązania konieczne jest zwracanie uwagi na certyfikaty. Powinny być one wystawione dla całego systemu, a nie tylko jego wybranych elementów. Dzięki temu wiadomo, że kompletna konstrukcja będzie spełniać wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem.

Drugą kluczową kwestią w przypadku ceramicznych kominów systemowych stosowanych w domach szkieletowych jest sama rura. W rozwiązaniach stosowanych przez Jawar jest ona prasowana izostatycznie. Tym samym rura posiada znacznie mniej połączeń niż jej plastyczny odpowiednik. Poza tym umożliwia ona zastosowanie grubszej izolacji w podobnym kominie (czyli o takiej samej średnicy).

Przykładem ciekawego i przemyślanego komina dla domu szkieletowego jest Jawar Nord. Zastosowano w nim rozwiązania zapewniające sprawne i efektywne działanie urządzenia grzewczego. Jawar Nord jest systemem powietrzno-spalinowym. Co za tym idzie, odprowadza spaliny, a jednocześnie doprowadza powietrze do urządzenia grzewczego. Warto tutaj także zwrócić uwagę na parametry izolacyjności komina, co zwiększa bezpieczeństwo samej konstrukcji, jak i domu szkieletowego oraz jego mieszkańców.

Zobacz także: Przygotowania do sezonu grzewczego – co zrobić, aby prawidłowo przystąpić do ogrzewania domu?

Stalowe kominy systemowe

Równie ciekawym rozwiązaniem przeznaczonym dla domów szkieletowych są stalowe systemy kominowe. W ich przypadku bardzo ważne jest zapoznanie się z deklaracją producenta. Zawarte są w niej informacje dotyczące m.in. wełny izolacyjnej wykorzystanej do budowy takiej konstrukcji. Jej jakość to jeden z czynników uwzględniany w parametrach stalowego komina systemowego oraz odległości minimalnej, jaka powinna być zachowana między nim a łatwopalnymi elementami domu szkieletowego. W przypadku tego typu budynków trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przejść przez ściany. One również powinny być dodatkowo izolowane wełną. Jawar w takich przypadkach stosuje ten materiał o grubości 100 mm, co zwiększa bezpieczeństwo całego rozwiązania.

W domach szkieletowych trzeba także zadbać o przejścia stalowych kominów systemowych przez strop oraz dach. W tym celu Jawar opracował specjalne rozwiązania. Są one wyposażone w dwa rodzaje wełny: mineralną oraz glinokrzemianową. Tym samym ważne elementy komina stalowego w domu szkieletowym są odpowiednio zakotwione oraz zaizolowane.

Jednym z najczęściej stosowanych kominów w domach szkieletowych jest Jawar Smooth. To minimalistyczna i przemyślana pod każdym kątem konstrukcja. Jest ona wydajna i dostosowana do wielu rodzajów urządzeń grzewczych. Posiada on m.in. podwójną izolację oraz szereg innych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo. Jawar Smooth można zamontować zarówno wewnątrz domu szkieletowego, jak i na zewnątrz.

Przeczytaj również: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru komina do domu szkieletowego?

Komin to jedna z kluczowych konstrukcji w domu szkieletowym. Odpowiada za odprowadzanie poza budynek produktów, które powstają na skutek spalania paliwa w urządzeniu grzewczym. Tym samym nie przedostają się one do środka i nie zagrażają zdrowiu i życiu domowników. Wybierając komin do domu szkieletowego, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wspominane już certyfikaty. Zdarza się bowiem, że są one wydawane jedynie do jednego elementu całej konstrukcji, np. na rurę.

Poza tym ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości komina w domu szkieletowym od łatwopalnych materiałów. W wielu przypadkach podaje się, że powinna ona wynosić 50 mm. To zdecydowanie za mało. Prawidłowa odległość komina od łatwopalnych materiałów w domu szkieletowym to 100 mm.

Zobacz także: Jak poprawić ciąg w kominie?

Podsumowanie

Domy szkieletowe cieszą się coraz większym uznaniem z uwagi na czas ich budowy, koszty oraz możliwości aranżacji. Warto do nich stosować sprawdzone i certyfikowane kominy, które zapewniają prawidłową pracę urządzeń grzewczych. Przykładem mogą być konstrukcje ceramiczne oraz stalowe. Przy czym ważne jest zwracanie uwagi na certyfikaty do nich wydane, które muszą dotyczyć całych konstrukcji, a nie tylko wybranego elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *