Historia

Początki firmy sięgają połowy lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy jej założyciel – Bogdan Jarzyński – rozpoczął działalność pod nazwą Zakład Urządzeń Grzewczych. Początkowo firma zajmowała się przede wszystkim produkcją kotłów centralnego ogrzewania, zasilanych gazem oraz olejem opałowym. W 1995 roku firma rozpoczęła produkcję pierwszych wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Szybko stały się one głównym źródłem przychodów firmy. Gamę produktów poszerzono również o kominy stalowe izolowane oraz kominy do kotłów kondensacyjnych i TURBO. Zdecydowano również o zorganizowaniu firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zmianie marki na JAWAR.

JAWAR Sp. z o.o. powstała w 2002 roku i jest firmą rodzinną z całkowicie polskim kapitałem. Od początku działalności jej głównym celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w technice kominowej. Od założenia spółki głównym źródłem jej przychodów jest sprzedaż systemów kominowych dla budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego. Początkowo firma miała w swojej ofercie tylko stalowe kominy i akcesoria. W roku 2006 oferta została wzbogacona o ceramiczne systemy kominowe, które wraz z rozwojem budownictwa w Polsce stały się ważnym źródłem przychodów firmy. Obecnie firma JAWAR samodzielnie produkuje elementy stalowe, betonowe i ceramiczne dla systemów kominowych. Produkcja tych ostatnich dokonuje się w oparciu o nowoczesną technologię prasowania izostatycznego, którą firma JAWAR w 2010 roku wdrożyła jako czwarty producent kominów w Europie. Od końca 2014 roku wiodącym profilem działalności jest produkcja ceramicznych elementów systemów kominowych.

Jawar Ciechanów

Do końca 2017 roku cała produkcja była prowadzona w zakładzie produkcyjnym w Ciechanowie. W listopadzie 2017 roku oddano do użytku drugi, nowoczesny zakład produkcyjny w Zygmuntowie (gm. Glinojeck), gdzie produkowane są pustaki kominowe i wentylacyjne z perlito-betonu. Zakład mieści dwie linie produkcyjne – linię ekspandacji perlitu oraz linię produkcji prefabrykatów. Produkcja odbywa się w oparciu o własną, opatentowaną technologię. JAWAR jest pierwszą w Europie firmą, która zastosowała perlito-beton w systemach kominowych.

Dzięki zastosowaniu w produkcji perlitu ekspandowanego, JAWAR wprowadził pustaki perlito-betonowe do wszystkich swoich systemów kominowych, co spowodowało zwiększenie bezpieczeństwa i ekonomiki ich użytkowania, a także ułatwiło montaż. Firma wprowadziła również do swojej oferty innowacyjny system wentylacji z odzyskiem ciepłaJAWAR ATMO, wraz z serią produkowanych przez siebie rekuperatorów.

Rozwój firmy JAWAR od lat współfinansowany jest ze środków unijnych. Część urządzeń istniejącej linii do produkcji ceramiki izostatycznie prasowanej była współfinansowana z działania 4.3 Kredyt Technologiczny. Firma wdrożyła również platformę B2B do współpracy ze swoimi odbiorcami, korzystając z programu 8.2 POIG. W latach 2015-2016 firma zrealizowała projekt polegający na modernizacji parku maszynowego (linia do produkcji kominów stalowych) oraz badaniach i pracach rozwojowych. Projekt był współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (program Green Industry Innovation – Norway Grants). Owocem właśnie tego programu jest m.in. patent i technologia produkcji komponentów kominów przy użyciu perlitu ekspandowanego. Obecnie firma realizuje kolejny projekt badawczo-rozwojowy, tym razem współfinansowany przez NCBR ze środków europejskiego programu Szybka Ścieżka.

Firma JAWAR zatrudnia obecnie ponad 80 osób. Poza dwoma zakładami produkcyjnymi, producent kominów z Ciechanowa może się pochwalić świetnie wyposażonym laboratorium badawczym, gdzie powstają i badane są jedne z najnowocześniejszych rozwiązań z technice kominowej w Europie. Firma sprzedaje swoje produkty na rynku polskim i zagranicznych. Głównymi kierunkami eksportu są Skandynawia, kraje Europy Środkowej i Południowej.

    Wyślij do nas swoje pytania

    Nasi konsultanci pracują od Poniedziałku do Piątku w godzinach 9-17    *Pola zaznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.


    Możesz także napisać do nas e-mail oraz zadzwonić