Kominy zewnętrzne to godna uwagi alternatywa dla wewnętrznych konstrukcji. Buduje się je głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest brak miejsca w środku budynku. Drugim zaś nieopłacalność modernizowania wewnętrznego rozwiązania. To jednak nie wszystkie informacje, jakie warto wiedzieć na temat kominów zewnętrznych. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się o nich więcej! Być może kominy zewnętrzne to rozwiązania, które idealnie sprawdzą się w przypadku Twojego budynku!
Artykuł w skrócie:
Kominy zewnętrzne, czyli konstrukcje stosowane zamiast wewnętrznych rozwiązań
Wielokrotnie, oglądając budynki w okolicy, można spotkać się z kominami zewnętrznymi. Są one wznoszone w przypadku całkowicie nowych posesji, jak i już istniejących. Warunków decydujących o zastosowaniu takiego rozwiązania może być kilka. Pierwszym z nich jest ilość miejsca wewnątrz budynku. Zdarza się bowiem, że jest go zbyt mało, aby w domu wybudować komin.
Kolejnym warunkiem są względy estetyczne. Nie każdy lubi, aby tego typu konstrukcje znajdowały się wewnątrz. Istnieje jeszcze jedno ważne kryterium, które przemawia za stosowaniem kominów zewnętrznych. Dotyczy ono stanu istniejącego rozwiązania wewnętrznego. Jeśli komin, który jest w środku budynku, wymaga modernizacji, ale jest ona zbyt kosztowna albo niesie za sobą konieczność remontu na bardzo dużą skalę, lepiej jest wybrać konstrukcję zewnętrzną.
Warto wiedzieć, że kominy zewnętrzne w niczym nie ustępują rozwiązaniom wewnętrznym. Są one trwałe, odporne na rozmaite czynniki, a także mogą być stosowane ze wszystkimi rodzajami urządzeń grzewczych. Stanowią więc ciekawą i praktyczną alternatywę dla kominów budowanych w środku domu.
Przeczytaj także: Jaki dom bez pozwolenia na budowę 2023? Co musisz wiedzieć, aby go wybudować?
Jak są montowane kominy zewnętrzne?
Przyglądając się kominom zewnętrznym, można zauważyć różne sposoby ich montażu. Wyróżnia się dokładnie 2 rodzaje. Pierwszym z nich są kominy zewnętrzne montowane przy ścianie budynku – są to rozwiązania prefabrykowane, które składają się z pustaków, izolacji oraz rur ceramicznych. Takie konstrukcje są zwykle ciężkie, a co za tym idzie, wymagają trwałego, mocnego fundamentu.
Drugim rozwiązaniem są kominy zewnętrzne montowane na ścianie budynku, czyli rozwiązania stalowe izolowane. Warunek ten sprawia, że tego typu konstrukcje są lekkie. Nie mogą przecież zbytnio obciążać ściany budynku. Nie trzeba więc do nich stosować fundamentu. Do samego montażu wykorzystuje się specjalne kotwy, umożliwiające zachowanie odpowiedniej odległości komina zewnętrznego od ściany budynku.
Jakie są rodzaje kominów zewnętrznych?
Podobnie, jak w przypadku rozwiązań wewnętrznych, tak i wybierając kominy zewnętrzne, można spotkać się z kilkoma rodzajami. Prym wiodą 2 możliwości. Są to kominy zewnętrzne ceramiczne oraz stalowe dwuścienne.
Kominy zewnętrzne ceramiczne
Jednym z wariantów kominów zewnętrznych są rozwiązania ceramiczne. Wykorzystuje się je również wewnątrz budynków. Kominy zewnętrzne ceramiczne składają się z rur wykonanych z ceramiki izostatycznie prasowanej – w przypadku modeli oferowanych przez JAWAR. Dzięki wykorzystaniu takiej technologii produkcji konstrukcja jest bardzo trwała i odporna na szkodliwe związki chemiczne. Poza tym ceramika prasowana izostatycznie umożliwia tworzenie rur o gładkiej powierzchni wewnętrznej oraz szczelności porównywanej do szkła. Wtedy też na ściankach osadza się znacznie mniej zanieczyszczeń.
Ceramiczne rury w kominach zewnętrznych nie są ich jedynymi elementami. Są one izolowane za pośrednictwem wełny mineralnej. Ponadto kominy zewnętrzne ceramiczne wyposażone są w obudowę, tworzoną z pustaków perlitobetonowych. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w połączeniu z urządzeniami grzewczymi zasilanymi węglem, ekogroszkiem, biomasą i innymi paliwami.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Przygotowania do sezonu grzewczego – co zrobić, aby prawidłowo przystąpić do ogrzewania domu?
Kominy zewnętrzne stalowe dwuścienne
Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, są kominy zewnętrzne stalowe dwuścienne. Przeznaczone są one głównie do urządzeń grzewczych wykorzystujących gaz lub drewno. Tego typu kominy zewnętrzne składają się z:
- płaszcza wewnętrznego wykonanego ze stali kwasoodpornej (nr gatunku materiału 1.4404, wg PN-71/H-86020 – 00H17N14M2),
- płaszcza zewnętrznego wykonanego ze stali nierdzewnej (nr gatunku materiału 1.4301, wg PN-71/H-86020 – 0H18N9),
- izolacji z wełny krzemianowej.
Kominy zewnętrzne stalowe dwuścienne są bardzo lekkie. Można więc je montować do ściany budynku. Co za tym idzie, nie trzeba do nich specjalnie stosować fundamentów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kominy zewnętrzne?
Kominy zewnętrzne przede wszystkim powinny być dopasowane do urządzenia grzewczego. Istotne jest bowiem to, jakie paliwo ono wykorzystuje oraz jakiej wysokości i średnicy konstrukcja wpłynie pozytywnie na jego wydajność. Ponadto kominy zewnętrzne muszą posiadać odpowiednie atesty, a także deklaracje producenta. Określają one dokładnie z jakich materiałów zostały wykonane konstrukcje oraz jaki rodzaj i grubość izolacji został w nich zastosowany.
Warto tutaj podkreślić, że rozwiązania, w których standardem stała się izolacja o grubości 30mm zwykle jest niewystarczająca. Może ona wpłynąć na wydajność komina zewnętrznego, urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwo. Trzeba również pamiętać, że takie rozwiązania powinny być montowane z zachowaniem minimalnej odległości od materiałów łatwopalnych (np. elewacja wykonana ze styropianu) wynoszącej 100mm. Rozwiązania typowo ekonomiczne nie zawsze się sprawdzają. Lepiej jest wybrać kominy, takie jak JAWAR Smooth, w których izolacja ma 50mm. W przypadku tego modelu minimalna odległość od materiałów łatwopalnych to 50mm. Z kolei sam komin może być pomalowany na dowolny kolor. Konstrukcja, jaką jest JAWAR Smooth będzie nie tylko spełniać swoją zasadniczą funkcję, ale także stanie się dekoracją domu.
Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego komina? Sprawdź jaki komin wybrać lub skontaktuj się z nami
Podsumowanie
Kominy zewnętrzne stanowią atrakcyjną alternatywę dla konstrukcji wewnętrznych. Można je wykorzystać do wszystkich rodzajów urządzeń grzewczych. Kominy zewnętrzne godne uwagi, to rozwiązania ceramiczne oraz stalowe dwuścienne. Można je montować odpowiednio przy ścianie budynku oraz na niej. Często to jedyne wyjście, gdy wewnątrz domu jest za mało miejsca, istniejący komin nie nadaje się do użytku, a jego naprawa lub modernizacja jest nieuzasadniona ekonomicznie.
Sprawdź również: Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!