Z roku na rok obserwujemy wzrost kosztów ogrzewania. Dziś rozwiązania, które były tanie kilka lat temu, są znacznie droższe, przez co każdy częściej zagląda do portfela i szuka oszczędności. Nie zawsze musimy wykonywać radykalne kroki. Czasem wystarczy zastosować się do pewnych zasad, które pomogą w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Chcesz je poznać? Przeczytaj poniższy artykuł!
Artykuł w skrócie:
Budujesz dom? Pomyśl nad ogrzewaniem!
Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Już na etapie jego projektowania warto pomyśleć o ogrzewaniu. To, na jaki system się zdecydujemy, może mieć wpływ na wiele aspektów związanych z techniką budowania domu oraz wykorzystanymi materiałami. Wybór ogrzewania jest także ważny z uwagi na zapewnienie odpowiedniego poziomu ciepła w trakcie jesiennych i zimowych dni. Ponadto, do zastosowanego urządzenia grzewczego, będziemy musieli dobrać odpowiedni komin, aby skutecznie odprowadzał on dym oraz spaliny. Jest więc o czym myśleć, aby jednocześnie zapewnić sobie komfort cieplny. Jeśli podejmiemy decyzje na wczesnym etapie, to możemy liczyć, że szybciej zapanujemy nad wszystkimi kwestiami związanymi z ogrzewaniem naszego budynku. Przełoży się to również na czas jego wykonania i oszczędności.
Przeczytaj także: Jak kupić komin do nowo budowanego domu?
Obniżenie rachunków za ogrzewanie – jak to osiągnąć?
Jeśli mamy już zamontowane ogrzewanie w budynku, to po pewnym czasie będziemy chcieli na nim oszczędzać. W wielu sytuacjach wystarczy, że wprowadzimy odpowiednie zasady postępowania i będziemy się do nich stosować. Poniżej wyszczególniliśmy kilka sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Wietrz budynek krótko i na ten czas zakręć grzejniki
Wietrzenie to bardzo ważna kwestia. Wymiana powietrza w budynku sprawia, że pozbywamy się zanieczyszczeń. Musimy jednak pamiętać, że wietrzenie budynku zimą może wpłynąć na nasze rachunki za ogrzewanie. Dlaczego? Ponieważ zdarza nam się zapominać o zakręcaniu grzejników na czas wietrzenia. Wtedy ciepłe powietrze ucieka nam przez otwarte okno. To z kolei sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie rosną. Dlatego też powinniśmy zakręcać grzejniki przed otwarciem okien i wietrzeniem budynku. Jeśli chcemy ten proces wspomóc rozwiązaniami technicznymi, to możemy skorzystać z systemów inteligentnego domu. Wiele z nich oferuje głowice grzejnikowe oraz czujniki kontaktronowe. Dzięki odpowiedniej konfiguracji system może zakręcić grzejnik, gdy okno będzie otwarte.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Wietrząc budynek, powinniśmy pamiętać, aby to robić krótko, ale intensywnie. Otwieranie jednego okna na cały budynek nie da nam żadnego efektu. Lepiej, abyśmy otworzyli je na przeciwległych końcach budynku. Wtedy wietrzenie będzie skuteczne i szybkie.
Wyłącz ogrzewanie, jeśli nie ma Cię w domu
Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie, jest jego wyłączanie, gdy nie ma nas w domu. Jeśli rano wychodzimy do pracy, a dzieci do przedszkola lub szkoły, to warto, abyśmy zakręcili grzejniki. Tak samo powinniśmy robić, gdy wyjeżdżamy na dłużej. Zmniejszenie intensywności ogrzewania podczas naszej nieobecności może zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.
Zmniejsz temperaturę ogrzewania na noc
Wysoka temperatura jest przyjemna w ciągu dnia, ale w nocy może być kłopotliwa. Jeśli będzie za gorąco, to możemy mieć problemy z zaśnięciem oraz z jakością snu. Ponadto wysoka temperatura negatywnie wpłynie na naszą skórę. Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie zwiększyć komfort oraz jakość snu, warto, abyśmy przykręcili grzejniki na noc. Może to dotyczyć jedynie sypialni. Optymalna temperatura, jaką powinniśmy wtedy utrzymywać, jest 16-18 stopni Celsjusza.
Zastosuj odpowiedni komin
Istotnym elementem wpływającym na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest komin. Wybierając właściwe rozwiązanie, zapewniamy odpowiednią wydajność pieca. Warto, żebyśmy dobrali komin do urządzenia grzewczego, jednocześnie zwracając uwagę na jego parametry. Aktualnie najlepszymi rozwiązaniami są kominy systemowe. To sprawdzone i przemyślane konstrukcje, które pomagają w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Przykładem może być model Jawar Nord, wykonany z ceramiki. Za jego pośrednictwem odprowadzane są spaliny z urządzenia grzewczego, a także doprowadzane jest do niego powietrze. Tym samym nie jest konieczne stosowanie dodatkowych rozwiązań, które mogą być kosztowne, a jednocześnie spowodują wychładzanie pomieszczeń.
Sprawdź również: Co to jest komin?
Zamontuj rekuperację z odzyskiem ciepła
Dobrym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest zamontowanie rekuperacji z odzyskiem ciepła. To nowoczesny system wentylacji mechanicznej, która zwalnia nas z konieczności otwierania okien, aby do budynku trafiło świeże powietrze. Jest ono zapewniane przez rekuperację, która pobiera je z zewnątrz, oczyszcza i rozprowadza do pomieszczeń. Dodatkowo wentylacja mechaniczna w zimowe miesiące umożliwia obniżenie rachunków za ogrzewanie. W rekuperatorze zachodzi wymiana ciepła pomiędzy powietrzem, które jest pobierane z pomieszczeń, a tym, które pochodzi z zewnątrz.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Fakty i mity na temat rekuperacji
Nie zasłaniaj grzejników
Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie, powinniśmy także zwrócić uwagę na zasłanianie grzejników. Jeśli są one zastawione, to ciepłe powietrze nie będzie rozchodzić się na całe pomieszczenie. Dotyczy to również zasłaniania długimi firanami. Z tych względów dobrze jest, jeśli nie będziemy torować drogi ciepłego powietrza i pozostawimy wolną przestrzeń przy grzejniku.
Pamiętaj o przeglądach komina
Wspominaliśmy już o wyborze odpowiedniego komina, jeśli interesuje nas obniżenie rachunków za ogrzewanie. Nie możemy także pominąć kwestii jego przeglądów. One również mają znaczenie dla zmniejszenia kosztów, jakie ponosimy za ogrzewanie. Uszkodzony lub zapchany komin sprawia, że piec nie może pracować wydajnie. Wtedy może zwiększać się ilość zużywanego paliwa, co znacząco wpłynie na nasze rachunki za ogrzewanie. Powinniśmy więc regularnie przeprowadzać przeglądy komina, a tym samym zadbamy także o nasze bezpieczeństwo.
Zobacz także: Co ile czyścić komin?
Podsumowanie
Obniżenie rachunków za ogrzewanie nie zawsze wymaga zastosowania radykalnych rozwiązań. Często wystarczy, że zastosujemy się do pewnych zasad. Ograniczą one zużycie energii cieplnej i sprawią, że nasze koszty za ogrzewanie zmniejszą się.