Wbrew pozorom, użytkowanie komina nie jest prostą sprawą. Nie wystarczy jedynie podłączyć go do urządzenia grzewczego, rozpalić i cieszyć się ciepłem w całym budynku. Komin jest bardzo ważnym elementem domu, dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach związanych z jego użytkowaniem. Mają one wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo. Zasady dotyczące używania komina znajdziesz w poniższym artykule!
Artykuł w skrócie:
Komin, czyli ważna konstrukcja w budynku
Komin to konstrukcja, która jest odpowiedzialna za skuteczne odprowadzanie dymu i spalin z urządzenia grzewczego, ale także zużytego powietrza. Tym samym jest niezwykle istotnym elementem w budynku. Sprawność komina wpływa na pracę urządzenia grzewczego oraz wentylację. Ma również znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego też powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które przyczynią się do prawidłowej pracy komina, a jednocześnie zapewnią nam komfort cieplny w jesienne i zimowe miesiące.
Przeczytaj także: Co to jest komin?
5 zasad używania komina
Osoby, które nie mają na co dzień styczności z branżą budowlaną oraz instalacyjno-grzewczą, nie muszą wiedzieć, jak używać komina. Wiele istotnych aspektów wychodzi w praniu, czyli kiedy już korzystamy z konstrukcji, ale pojawiają się z nią problemy. Przygotowaliśmy więc zbiór 5 zasad, które ułatwiają użytkowanie komina oraz sprawiają, że pewne zachowania „wchodzą w krew”. Wpłyną one na komfort oraz bezpieczeństwo wykorzystywania tej istotnej konstrukcji.
Wykonaj odbiór kominiarski przed pierwszym użyciem komina
Pierwsze samodzielne użycie komina to bardzo ważny moment. Ale zanim do niego przejdziemy, powinniśmy przeprowadzić odbiór kominiarski. W jego ramach wykonywana jest kontrola całej konstrukcji. Kominiarz sprawdzi, z jakich materiałów został wykonany komin oraz pozostałe elementy instalacji. Żeby ułatwić ten proces warto, abyśmy rozważnie podchodzili do wyboru konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy komin posiada odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Przykładem mogą być modele produkowane przez naszą firmę, które posiadają Certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji. Dobrze jest też wybierać rozwiązania w pełni dopasowane do urządzeń grzewczych, zwłaszcza nowych, w przypadku których sprawdzą się np. kominy ceramiczne.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki komin wybrać do domu jednorodzinnego?
Zadbaj o odpowiednią wentylację
Ważna dla prawidłowego użytkowania komina jest również sprawna wentylacja. To, czy z domu odprowadzane jest zużyte powietrze i doprowadzane świeże, ma duże znaczenie – zwłaszcza, gdy w budynku są zamontowane szczelne okna. Dlatego warto, żebyśmy zainteresowali się kominami z kanałami wentylacyjnymi. Dzięki nim możemy zachować odpowiedni ciąg, czyli odprowadzanie zużytego i ciepłego powietrza poza dom. Świeże zaś będzie trafiać do wnętrza budynku za pomocą nawietrzaków montowanych w oknach oraz ścianach.
Stosuj nasady kominowe
Wspomniany ciąg jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy urządzenia grzewczego. Niekiedy zdarza się, że jest on słabszy. Wpływ na to, czy ciąg jest prawidłowy, ma konstrukcja komina, ale także wiatr. Dlatego też możemy zainteresować się specjalnymi nasadami. Nie są one skomplikowane, ale po zamontowaniu ich na szycie komina, wspomagają ciąg w przewodach wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych.
Pamiętaj o okresowych przeglądach kominiarskich
Istotne podczas używania komina jest wykonywanie jego okresowych przeglądów. Są one realizowane przez kominiarza. W trakcie przeglądu sprawdza on, czy komin spalinowy, dymowy i wentylacyjny jest drożny oraz szczelny. Ponadto kontroluje prawidłowość działania oraz sposób podłączenia urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Takie kontrole powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. W ich ramach kominiarz wykona także czyszczenie przewodów, jeśli będzie ono niezbędne oraz zdiagnozuje ewentualne usterki. Doradzi odpowiednie rozwiązania, które pomogą w rozprawieniu się z problemami z ogrzewaniem oraz odprowadzaniem dymu i spalin. Na koniec kominiarz przygotuje protokół z przeprowadzonego przeglądu okresowego.
Zobacz również: Kondensat – co to jest i jak zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu w kominie?
Regularnie wykonuj czyszczenie komina
Oprócz okresowych przeglądów kominiarskich bardzo ważne jest również regularne czyszczenie komina. Na jego wewnętrznych ścianach mogą bowiem osadzać się liczne zanieczyszczenia. Powodują one zmniejszenie średnicy komina, a tym samym zagradzają drogę spalinom, które powinny być odprowadzane na zewnątrz budynku. W efekcie urządzenie grzewcze nie może pracować wydajnie. Z tych względów powinniśmy przeprowadzać regularne czyszczenie komina:
- dymowego – co najmniej raz na 3 miesiące,
- spalinowego – co najmniej raz na 6 miesięcy,
- wentylacyjnego – co najmniej raz w roku.
Sprawdź także: Czym wykończyć komin?
Podsumowanie
Za pośrednictwem komina odprowadzane są spaliny, dym oraz zużyte powietrze. Dlatego powinniśmy od samego początku użytkowania takiej konstrukcji zwracać na nią uwagę. Warto, abyśmy pamiętali o wyborze odpowiedniego komina, dopasowanego do urządzenia grzewczego, a także dbali o zachowanie prawidłowego ciągu. Istotne są również okresowe przeglądy kominiarskie oraz regularne czyszczenie konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny.
Jedna odpowiedź do “Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!”