Baza wiedzy

Co ile czyścić komin?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Komin odgrywa bardzo ważną rolę w każdym domu. Dzięki niemu możliwe jest odprowadzanie spalin z wewnątrz budynku do atmosfery. Powinniśmy zatem pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Proces ten jest ważny nie tylko ze względu na zachowanie drożności, ale także naszego bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się, co ile przeprowadzać taką operację i na co zwrócić uwagę.

Kominy z reguły dzielą się na dymowe oraz wentylacyjne. Obydwa te rodzaje mają bardzo duże znaczenie dla domu oraz jego mieszkańców. Pozwalają bowiem na odprowadzanie na zewnątrz budynku spalin oraz zużytego powietrza. To z kolei umożliwia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego. Zależy nam bowiem na tym, aby zimą było nam w domu ciepło. Żebyśmy nie marznęli we własnych czterech kątach. Dlatego też istotne jest prawidłowe czyszczenie komina. Okazuje się, że wielu właścicieli nieruchomości o tym zapomina. To niestety rodzi problemy z pracą urządzenia grzewczego, a co gorsza, wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Dlaczego czyszczenie komina jest ważne?

Zamontowany w naszym domu komin jest konstrukcją, która nosi miano drogi dla spalin oraz zużytego powietrza. Jej zadaniem jest wyprowadzanie zanieczyszczeń poza budynek, w którym jest zamontowane urządzenie grzewcze.

Kiedy jednak w kominie gromadzą się sadze, jego wydajność w znacznym stopniu się zmniejsza. To rodzi kolejne problemy, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Mniejszy przekrój komina, który powstaje w wyniku nagromadzenia się sadzy, powoduje wzrost zużycia opału. Co za tym idzie, w szybkim tempie wzrasta emisja zanieczyszczeń. Zwiększona ich ilość dodatkowo zapycha komin – staje na drodze do odprowadzenia ich na zewnątrz budynku.

Niestety taka sytuacja prowadzi do zagrożenia pożarowego. Nie dość, że komin jest zapchany, to jeszcze zalega w nim sadza, która jest łatwopalna. To znak, że trzeba podjąć odpowiednie kroki. Mają one na celu czyszczenie komina.

Sprawdź także nasz inny wpis: 5 zasad poprawnego użytkowania komina.

Co ile czyścić komin?

W przypadku czyszczenia kominów „lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego też musimy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także przy zachowaniu zdrowego rozsądku.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) nakazuje nam przeprowadzenie procesu czyszczenia komina dymowego co najmniej raz na trzy miesiące. Wychodzi na to, że w ciągu roku powinniśmy cztery razy wykonać taką procedurę. Z kolei kominy spalinowe muszą być czyszczone co najmniej raz na sześć miesięcy. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kominów wentylacyjnych. One muszą być czyszczone przynajmniej raz w roku.

Kiedy czyścić komin?

Wyżej przywołane przepisy jasno wskazują, że czyszczenia komina nie można zaniedbywać. Dlatego też rodzi się pytanie, kiedy taką procedurę przeprowadzać? Tak naprawdę musimy zadbać o drożność komina w naszym domu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wtedy będziemy pewni, że nie grozi nam niebezpieczeństwo oraz będziemy mieli w budynku ciepło. Czyszczenie dobrze jest także wykonać tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Również w miesiącach, w których w ogóle nie korzystamy z pieca lub robimy to w ograniczonym zakresie, powinniśmy zadbać o przepustowość komina.

Jak wyczyścić komin?

Wyczyszczenie komina nie jest łatwym zadaniem. Owszem, możemy się go podjąć we własnym zakresie, jednak nie jest to polecane. Nie dysponujemy bowiem odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, aby wykonywać takie zadanie.

Dlatego najlepiej jest zatrudnić do tego typu pracy fachowca. Kominiarz posiada teoretyczną oraz praktyczną wiedzę, zazwyczaj podpartą wieloletnim doświadczeniem. Dysponuje również odpowiednim sprzętem, który pozwoli mu na czyszczenie komina we właściwy sposób. Po wykonanej usłudze otrzymamy od kominiarza odpowiedni dokument (zaświadczenie), potwierdzający jej przeprowadzenie. 

Jakie narzędzia są potrzebne do czyszczenia komina?

Kominiarz, któremu zlecimy czyszczenie komina, zjawi się u nas wyposażony w rozmaity sprzęt. Przeważnie jest to lina z kulą i szczotką, zestaw prętów oraz przepychaczy, a także narzędzia frezujące.

Jednak dobór odpowiedniego narzędzia zależny jest od oceny stanu faktycznego. Kominiarz sprawdzi więc, z jakiego materiału została wykonana konstrukcja odprowadzająca spaliny z naszego domu oraz skontroluje, z jakim poziomem zanieczyszczeń mamy do czynienia. Wiedza na ten temat jest niezbędna dla prawidłowego wyczyszczenia komina, a przy okazji uniknięcia ewentualnych uszkodzeń.

Podsumowanie

Czyszczenie komina jest bardzo ważną czynnością dla zachowania prawidłowego jego funkcjonowania. Nie powinno nic stać na drodze, aby zanieczyszczenia i zużyte powietrze były sprawnie odprowadzane na zewnątrz budynku. Sam proces czyszczenia komina musi być przeprowadzany tyle razy, ile nakazują przepisy. Warto takie zadanie powierzyć profesjonalistom, czyli kominiarzom. Mamy wtedy pewność, że procedura będzie przeprowadzona w odpowiedni sposób, a sadze nie będą już zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Zawarte w tekście informacje zostały skonsultowane z mistrzem kominiarskim Janem Budzynowskim.

2 odpowiedzi do “Co ile czyścić komin?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *