Baza wiedzy

Co to jest komin?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

W każdym budynku niezbędne jest źródło ogrzewania. Kotły, które są tradycyjnymi rozwiązaniami, wymagają dodatkowej konstrukcji – komina. Jest on niezwykle ważny dla prawidłowej pracy urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwa domowników. Co to jest komin? Do czego służy? Sprawdź w poniższym artykule!

Podczas budowania domu należy zadbać o wiele instalacji. Doprowadzenie wody, odprowadzenie ścieków, elektryka są niezwykle ważne. Tak samo, jak ogrzewanie budynku, a co za tym idzie, dostarczanie ciepła jego mieszkańcom. Dlatego oprócz wspomnianych wyżej instalacji, montuje się źródła ciepła. Mogą być one różnego rodzaju – bazować na pompie ciepła lub tradycyjnych rozwiązaniach, czyli piecach. W przypadku tych drugich, które są najpopularniejsze, dochodzi do spalania paliw. Efektem są produkty, które powinny być odprowadzane poza budynek – dym oraz spaliny. To właśnie zadanie dla dodatkowej konstrukcji, czyli komina, który może znajdować się w budynku, jak i poza nim.

Przeczytaj także: Ile kosztuje komin?

Komin – co to jest?

Komin to nic innego, jak specjalna konstrukcja, która stanowi drogę do przenoszenia spalin oraz dymu. Są one skutkiem spalania paliw w urządzeniach grzewczych, dzięki czemu w budynku robi się ciepło. Komin może być połączony z piecem, a także kominkiem. Powinien on być trwały, dlatego warto zwracać uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do jego produkcji, a także na wszystkie certyfikaty i oznaczenia producenta. Komin, który odprowadza dym oraz spaliny musi być szczelny, aby wspomniane produkty spalania nie przedostawały się do wnętrza budynku.

Oprócz tego, że kominy są konstrukcjami odprowadzającymi dym i spaliny z urządzeń grzewczych, zajmują się jeszcze czymś. Są one podstawą wentylacji grawitacyjnej. Kominy wentylacyjne są drogą przenoszenia powietrza, dzięki czemu w budynku następuje jego wymiana ze zużytego na świeże.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Komin – ile ponad dach

Jakie są rodzaje kominów?

Kominy, jako konstrukcje, które są obecne w budynkach, można podzielić na kilka kategorii. Rozróżnia się ich warianty z uwagi na pełnione funkcje, lokalizację, rodzaj ciągu, a także pracy.

Najbardziej znany jest podział kominów z uwagi na pełnione przez nie funkcje, o czym była mowa wcześniej. Z uwagi na powyższe rozróżnia się:

  • kominy dymowe – przeznaczone do urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi,
  • kominy spalinowe – dedykowane piecom korzystającym z gazu oraz oleju.
  • kominy wentylacyjne – zapewniające doprowadzanie i odprowadzanie powietrza.

Kolejny podział kominów uwzględnia ich lokalizację, czyli gdzie są zamontowane. Dlatego też wyróżnia się:

  • kominy wewnętrzne – znajdujące się w budynku,
  • kominy zewnętrzne – montowane poza budynkiem.

Istotny w konstrukcjach odprowadzających dym i spaliny jest również rodzaj ciągu. Tzw. cug, czyli różnica ciśnień, jaka znajduje się w kominie oraz poza nim, jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia grzewczego. W tym przypadku wyróżnia się:

  • kominy o ciągu naturalnym,
  • kominy o ciągu sztucznym, które mogą wykorzystywać dodatkowe rozwiązania, jak: wentylator podmuchowy, wentylator wyciągowy oraz pracować w układzie mieszanym.

Biorąc pod uwagę rodzaj pracy konstrukcji, zajmujących się odprowadzaniem spalin oraz dymu, można zastosować następujący ich podział:

  • kominy działające w mokrym trybie pracy – wykorzystywane do kotłów gazowych, a także kondensacyjnych,
  • kominy działające w suchym trybie pracy – stosowane do urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi,
  • kominy działające w podciśnieniu – wykorzystujące tzw. ciąg grawitacyjny,
  • kominy działające w nadciśnieniu – w których ciśnienie jest wyższe od tego, które znajduje się poza konstrukcją komina.

Zobacz również: Zakończenie komina – co to są nasady kominowe i kiedy je stosować?

Komin murowany oraz system kominowy

Na przestrzeni ostatnich lat wykształcił się jeszcze jeden podział, o którym warto wspomnieć. Dotyczy on materiałów, z których wykonany jest komin oraz jego charakterystyki. Tradycyjne konstrukcje odprowadzające spaliny oraz dym, tworzone są z cegieł. Można je spotkać w wielu starszych budynkach, przy czym w nowych raczej się od nich odchodzi. Kominy murowane zastępowane są przez nowocześniejsze konstrukcje, które są jednocześnie tańsze, bezpieczniejsze, a ponadto szybciej się je buduje. Rozwiązania systemowe dedykowane są wszystkim urządzeniom grzewczym. Zapewniają one skuteczne odprowadzanie dymu oraz spalin, a także są zabezpieczone przed niszczeniem ich przez wydzielający się kondensat. Kominy systemowe to dziś chętnie wybierane rozwiązania, gwarantujące trwałość i efektywne działanie.

Podsumowanie

Komin to niezwykle ważna konstrukcja. Jest ona drogą do odprowadzania spalin oraz dymu z urządzeń grzewczych poza budynek. Dzięki temu piece mogą pracować wydajnie, a szkodliwe związki nie są wydzielane do wewnątrz domu. Ponadto kominy wentylacyjne odprowadzają zużyte powietrze i doprowadzają świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *