Baza wiedzy

Komin murowany – jak go zbudować?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Komin to konstrukcja, której zadaniem jest odprowadzanie spalin i dymu poza budynek. O jej skuteczności oraz trwałości decydują użyte materiały, a także jakość prac. Komin murowany to rozwiązanie, na które nadal decyduje się sporo osób. Wykorzystane do jego budowy materiały są dosyć tanie, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tworzenia takiej konstrukcji. Przyjrzyjmy się zatem, jak zbudować komin murowany.

Komin murowany czy systemowy – co wybrać?

Nowoczesne urządzenia grzewcze wymagają odpowiednich konstrukcji odprowadzających dym i spaliny. W przeciwnym razie kotły nie mogą być efektywne. Ponadto wydobywające się z nich efekty spalania paliwa zagrażają domownikom. Z tych względów coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie kominów systemowych, czyli budowanych z prefabrykowanych elementów. Są one tanie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne.

Oprócz tego inwestorzy decydują się także na bardziej tradycyjne rozwiązanie. To komin murowany, który jest budowany z cegieł. Jego główną zaletą jest niska cena. Materiały wykorzystywane do stworzenia komina murowanego są tanie i powszechnie dostępne. Jednak nie są to konstrukcje w pełni bezpieczne. Zwłaszcza gdy mają współpracować z piecami zasilanymi paliwami, które podczas spalania wydzielają szkodliwy kondensat. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Inwestorzy do takich konstrukcji stosują wkłady kominowe, zapewniające skuteczne odprowadzanie dymu i spalin.

Przeczytaj także: Komin systemowy – wady i zalety

Jak zbudować komin murowany?

Komin murowany, który ma posłużyć odprowadzaniu spalin oraz dymu, musi być wykonany z dobrej jakości materiałów. Do budowy nie zaleca się stosowania tzw. cegły dziurawki. Mogą one doprowadzić do przeciekania, a co za tym idzie, zmniejszą skuteczność konstrukcji. Najlepiej jest wykorzystywać pełne cegły, które są trwalsze. Ponadto, w porównaniu do dziurawek, mają one niższą nasiąkliwość. Zatem wykonany z nich komin murowany będzie bezpieczniejszy.

Etap 1 – przygotowanie podłoża pod komin murowany

Budowę komina murowanego należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Najczęściej wykorzystuje się do tego zbrojony beton, który tworzy fundament. Można się również spotkać z zastosowaniem cegieł, jako podłoża pod komin murowany.

Fundament powinien być przygotowany zgodnie z projektem budowalnym oraz ze sztuką. Warto zwrócić uwagę na grunt, na którym będzie on wybudowany. Wiąże się to z ilością zbrojenia, a także klasą betonu wykorzystaną do zalania fundamentów. Należy pamiętać, że dobrze przygotowane podłoże wpływa na trwałość komina murowanego. To na nim będzie opierać się konstrukcja, która przez wiele lat powinna być stabilna.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaka powinna być średnica komina?

Etap 2 – budowa komina murowanego

Kolejnym etapem po przygotowaniu podłoża, jest murowanie komina. Trzeba przy tym pamiętać, że rozmiar przewodów nie może być mniejszy niż 14 x 14 cm. Budowanie komina murowanego wykonuje się z przesunięciem spoin pionowych wobec poprzednich o pół cegły. To tzw. wiązanie „wozówkowe”. Dzięki temu konstrukcja będzie pozbawiona ewentualnych szczelin, przez które mogłaby się dostawać woda lub wydostawać dym i spaliny.

Do wykonania spoin warto wykorzystywać odpowiednią zaprawę. Ponadto budowa komina murowanego powinna być realizowana zgodnie ze sztuką i z zachowaniem należytej ostrożności. Wszelkie błędy lub niedoskonałości powinny być na bieżąco naprawiane, ponieważ zagrażają one trwałości konstrukcji, efektywności urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwu domowników.

Podczas budowy komina murowanego należy także pamiętać o:

  • umieszczaniu w nim elementów wkładu kominowego,
  • wykonywaniu kanałów wentylacyjnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej.

Przeczytaj również: Kondensat – co to jest i jak zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu w kominie?

Etap 3 – murowanie komina ponad dachem

Do wysokości dachu komin murowany może być wykonywany z pełnych cegieł. Ponad nim warto skorzystać z innego materiału. Najchętniej wykorzystywane są cegły klinkierowane. Przy czym niezbędne jest pokrycie ich warstwą substancji, która zmniejszy ich nasiąkliwość.

Etap 4 – zakończenie komina murowanego

Kiedy komin murowany osiągnął już właściwą wysokość, niezbędne jest jego zakończenie. W tym celu można wykorzystać prefabrykowane elementy, jak i przygotowane we własnym zakresie. Obydwa rozwiązania są godne uwagi, przy czym pierwsze z nich oszczędza czas.

Zobacz także: Czym wykończyć komin?

Podsumowanie

Komin murowany to wciąż popularne rozwiązanie. Jednak coraz częściej łączy się je z wkładami kominowymi, które są przystosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Budowę komina murowanego realizuje się głównie z pełnych cegieł. Ważne jest przy tym stworzenie odpowiedniej podstawy, która zapewni konstrukcji stabilność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *