Baza wiedzy

Jaka powinna być średnica komina?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Podczas spalania paliwa grzewczego z kotła wydobywają się spaliny oraz dym. Rolą komina jest odprowadzenie ich na zewnątrz, czyli poza budynek. Tym samym zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniają się wewnątrz domu i nie zagrażają bezpieczeństwu. Bardzo duży wpływ na pracę urządzenia grzewczego ma średnica komina. Jaki dobrać przekrój, aby kocioł pracował efektywnie? Sprawdź w tym artykule!

Średnica komina – dlaczego jest taka ważna?

Komin jest dla instalacji grzewczej niezbędnym elementem. Dzięki niemu możliwe jest odprowadzanie poza budynek produktów powstałych w wyniku spalania paliwa, np. gazu. Źródeł zasilania kotłów grzewczych jest kilka. Dostępny jest bowiem wspomniany już gaz, ale też pellet, olej, a także węgiel. Paliwa wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń grzewczych. Co za tym idzie, konieczne jest dobranie do nich właściwych konstrukcji odprowadzających spaliny oraz dym. Idąc dalej tym tropem, niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniej średnicy komina.

Właściwe parametry urządzenia odprowadzającego spaliny mają ogromne znaczenie dla pracy kotła. Jeśli średnica komina będzie nieodpowiednio dobrana, mogą pojawić się problemy z ogrzewaniem. Przykładem jest zbyt duży ciąg, który wysysa ciepło, a także paliwo do atmosfery. W takiej sytuacji roznoszą się popioły. Z kolei w górnej części komina dochodzi do wychłodzenia spalin oraz tworzenia punktu rosy. Urządzenie odprowadzające robi się wewnątrz mokre, co skutkuje przywieraniem do niego sadzy oraz zanieczyszczeń. Wtedy też pojawiają się problemy z ciągiem w kominie. Niepodjęcie w odpowiednim czasie działań zmierzających do jego wyczyszczenia, może doprowadzić do zatkania komina oraz pożaru sadzy.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Jaka powinna być średnica komina?

Jedna z głównych zasad, o jakich należy pamiętać podczas doboru średnicy komina, mówi, że powinna być ona dopasowana do urządzenia grzewczego. Dlatego na etapie budowy domu, kiedy wiadomo, jaki kocioł będzie zamontowany, warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia odprowadzającego spaliny i dym. Sama średnica komina może być wyliczona, dobrana na podstawie diagramów udostępnionych przez producentów, a także podana przez fachowców.

Wyliczenie średnicy komina

Średnica komina może być wyliczona we własnym zakresie. Żeby to zrobić, należy skorzystać ze wzoru Radtenbacher’a, który wygląda następująco:

wzor Radtenbacher’a

Do wzoru trzeba podstawić następujące dane:

  • Q – czyli moc kotła,
  • n – wskazuje współczynnik liczbowy, który przyjmuje wartość zgodą z wykorzystywanym paliwem. Przykładowo, gdy zastosowane będzie drewno to n=900, jeśli gaz, to n=1800.

Stosując wzór Radtenbacher’a można łatwo wyliczyć średnicę komina, jaki powinien być zastosowany w budynku dla danego urządzenia grzewczego.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Kondensat – co to jest i jak zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu w kominie?

Dobór średnicy komina na podstawie diagramu

Zarówno u producentów kominów, jak i kotłów, dostępne są specjalne diagramy. Można je również znaleźć w internecie. Diagramy prezentują moc znamionową, która jest podawana w kW, efektywną wysokość komina pokazaną w metrach, a także zapotrzebowanie na ciąg wyrażone w Pa. Jeśli znane są powyższe dane, to można łatwo odczytać średnicę, jaka będzie najlepsza dla danego paliwa grzewczego.

Przykład: kocioł zasilany węglem ma moc 30 kW. Z kolei jego efektywna wysokość wynosi 7 m. Biorąc pod uwagę te dane i zestawiając je z diagramem, można odczytać, że właściwa średnica komina dla takiego paliwa to 18 cm.

Przeczytaj również: Czym wykończyć komin?

Dobór średnicy komina przez fachowców

Średnica komina to parametr, który nie musi być wyliczany we własnym zakresie. Jest on bardzo często podawany w projektach architektonicznych, np. domów. Oprócz niego wskazywana jest również wysokość komina. Często jednak inwestorzy decydują się na zmianę urządzenia grzewczego, a co za tym idzie, wykorzystywanego paliwa. Wtedy konieczne jest dokładne sprawdzenie średnicy komina, jaka jest potrzebna dla wydajnego i bezpiecznego działania kotła. W takich sytuacjach można zwrócić się do kierownika budowy, kominiarza oraz producenta kotła lub komina. Fachowcy pomogą w dobraniu odpowiedniej średnicy komina, dzięki czemu nie będzie on przewymiarowany.

Zobacz także: Komin – ile ponad dach

Podsumowanie

Wybór właściwej średnicy komina ma bardzo duże znaczenie dla pracy kotła oraz bezpieczeństwa. Nieodpowiedni przekrój może zmniejszyć efektywność urządzenia grzewczego, a także doprowadzić do braku ciągu. Średnicę komina można wyliczyć samemu, a także skorzystać z pomocy fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *