Wkłady kominowe owalne

Wkłady kominowe o przekroju owalnym są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży przekrój wkładu kominowego (zwłaszcza do paliw stałych), a rozmiary istniejącego komina nie pozwalają na instalację wystarczająco dużego wkładu o przekroju okrągłym. W takich sytuacjach wykorzystuje się w sposób maksymalny przestrzeń w kominie poprzez zastosowanie wkładu owalnego.

Zobacz nasze produkty:

Wyceń system kominowy dla Twojego budynku

Jaki komin wybrać?Jaki komin wybrać?

Zastanawiasz się jaki komin będzie odpowiedni dla Twojego domu? Spokojnie - nie musisz na tym się znać. Jesteśmy specjalistami od kominów i z chęcią Ci pomożemy. Skorzystaj z wygodnego konfiguratora, który w szybki sposób pomoże Ci wybrać odpowiedni komin dla Twojego domu.

Co to są owalne wkłady kominowe i do czego wykorzystywane?

W technice kominowej dość powszechną regułą jest, że dla urządzeń opalanych gazem lub olejem stosuje się małe średnice kominów, natomiast dla paliw stałych wymagane są większe średnice. Tak jak w przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia ze średnicami od 60 do 120mm, przy zwykłych kotłach atmosferycznych na gaz lub olej są to średnice 120-150mm, to dla urządzeń opalanych paliwami stałymi z reguły stosujemy średnice od 160mm do 200mm. Zdarzają się oczywiście odstępstwa od powyższych reguł i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale w 90% przypadków ta zasada się sprawdza. Właśnie w przypadku wkładów kominowych dla paliw stałych dość często stosuje się wkłady owalne.

Wyobraźmy sobie komin z cegły o dość popularnych wymiarach 120 x 240 mm, do którego chcemy podłączyć urządzenie grzewcze na paliwa stałe (np kominek), który wymaga komina o przekroju minimum fi160mm. Jak od razu widać, okrągły wkład kominowy o przekroju 160mm nie zmieści się do komina o wymiarach 120 x 240 mm. Można więc spróbować zastosować owalny wkład kominowy. Jeżeli zostawimy dylatację 10mm z każdej strony, do naszego komina zmieści się owalny wkład kominowy o wymiarach 100 x 200 mm. Przeliczając pole powierzchni koła o średnicy 160mm i prostokąta o średnicy 100 x 200 mm możemy łatwo dojść do wniosku, że te pola będą prawie równe. Dzięki zastosowaniu owalnego wkładu kominowego możemy więc uzyskać przekrój, którego w tej sytuacji nie moglibyśmy uzyskać za pomocą wkładu o przekroju okrągłym.

Poniżej podajemy przybliżone odniesienia standardowych wymiarów wkładów owalnych JAWAR do przekrojów okrągłych:

 • 100 x 200 mm ≈ ∅ 160 mm
 • 110 x 230 mm ≈ ∅ 180 mm
 • 120 x 240 mm ≈ ∅ 190 mm

 

 

  Wyślij do nas swoje pytania

  Nasi konsultanci pracują od Poniedziałku do Piątku w godzinach 9-17  *Pola zaznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.


  Możesz także napisać do nas e-mail oraz zadzwonić