Wkłady kominowe owalne

Wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży przekrój wkładu kominowego, stosowane są modele owalne. Zwłaszcza w kominach, wykorzystywanych w urządzeniach grzewczych zasilanych paliwami stałymi. Wtedy też wkłady kominowe owalne zastępują modele okrągłe. Wykorzystują one maksymalną przestrzeń w kominie, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom.

Zobacz nasze produkty:

Wyceń system kominowy dla Twojego budynku

Jaki komin wybrać?Jaki komin wybrać?

Zastanawiasz się jaki komin będzie odpowiedni dla Twojego domu? Spokojnie - nie musisz na tym się znać. Jesteśmy specjalistami od kominów i z chęcią Ci pomożemy. Skorzystaj z wygodnego konfiguratora, który w szybki sposób pomoże Ci wybrać odpowiedni komin dla Twojego domu.

Co to są owalne wkłady kominowe i do czego wykorzystywane?

W technice kominowej dość powszechną regułą jest, że dla urządzeń opalanych gazem lub olejem stosuje się małe średnice kominów. Z kolei dla paliw stałych wymagane są większe. W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia ze średnicami od 60 do 120mm. Przy atmosferycznych na gaz lub olej – 120-150mm. Zaś dla urządzeń opalanych paliwami stałymi z reguły stosujemy średnice od 160mm do 200mm. Zdarzają się oczywiście odstępstwa od powyższych reguł i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, jednak w 90% przypadków ta zasada się sprawdza. Dlatego też dla wkładów kominowych dla paliw stałych dość często stosuje się wkłady owalne. Przykładem może być komin z cegły o popularnych wymiarach 120 x 240 mm, do którego chcemy podłączyć urządzenie grzewcze na paliwa stałe (np. kominek). Wymaga on komina o przekroju minimum fi160mm. Okrągły wkład kominowy o przekroju 160mm się do niego nie zmieści. Można więc spróbować zastosować owalny wkład kominowy. Jeżeli zostawimy dylatację 10mm z każdej strony, do naszego komina zmieści się taki wkład o wymiarach 100 x 200 mm. Przeliczając pole powierzchni koła o średnicy 160mm i prostokąta o średnicy 100 x 200 mm możemy łatwo dojść do wniosku, że będą one prawie równe. Dzięki zastosowaniu owalnego wkładu kominowego możemy więc uzyskać przekrój, którego nie udałoby się osiągnąć modelem okrągłym.

Poniżej podajemy przybliżone odniesienia standardowych wymiarów wkładów owalnych JAWAR do przekrojów okrągłych:

 • 100 x 200 mm ≈ ∅ 160 mm
 • 110 x 230 mm ≈ ∅ 180 mm
 • 120 x 240 mm ≈ ∅ 190 mm

  Wyślij do nas swoje pytania

  Nasi konsultanci pracują od Poniedziałku do Piątku w godzinach 9-17  *Pola zaznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.


  Możesz także napisać do nas e-mail oraz zadzwonić