Baza wiedzy

Koza czy kominek – co grzeje lepiej?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Koza i kominek to popularne źródła ogrzewania. Jedno rozwiązanie sprawdza się głównie w małych pomieszczeniach, drugie zaś poradzi sobie z większą powierzchnią. Nie można jednak zapominać o tym, aby były one połączone z kominem, który odprowadzi poza budynek dym i spaliny. W związku z dostępnymi opcjami pojawia się pytanie – czy lepiej wybrać kozę, czy kominek? Poniższy artykuł zawiera kilka ważnych informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniego rozwiązania!

Ogrzewanie domu kozą – jakie są jego zalety?

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją. Trzeba bowiem rozważyć wiele kwestii, które mają wpływ na to, czy w budynku będzie ciepło oraz, czy temperatura ta będzie przez długi czas utrzymywana. Jedną z możliwości jest piec typu koza. To bardzo często wybierane rozwiązanie. Stosowane jest ono głównie w domkach letniskowych, gdzie rozpala się raz na jakiś czas.

Piec typu koza jest rozwiązaniem wolnostojącym. Co za tym idzie, może być umieszczony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że powinien on być połączony z kominem, np. takim jak Jawar Smooth. Niemniej jednak koza zajmuje mało miejsca i daje sporo możliwości aranżacji.

Przeczytaj także: Kominy zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Jedną z zalet kozy jest krótki czas uzyskania wysokiej temperatury. Tego rodzaju piec szybko ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Stosując nowoczesne rozwiązania, można uzyskać wysoką efektywność. Zawdzięcza się ją użytym do produkcji kozy materiałom oraz jakości wykonania.

Istotne podczas rozważań na temat wyboru kozy lub kominka, jest paliwo. W przypadku tego pierwszego zwykle jest to drewno. Oprócz niego stosuje się też brykiet drzewny. Jest to zatem paliwo łatwo dostępne, a także rozpatrywane jako ekologiczne.

Piec typu koza jest rozwiązaniem minimalistycznym. W większości przypadków wykonany jest z żeliwnych lub stalowych materiałów. Jego wygląd pasuje do rozmaitych wnętrz. Koza będzie doskonale pasować do przestrzeni skandynawskich, a także industrialnych.

Niewątpliwą zaletą pieca typu koza są niskie koszty, zarówno jego zakupu, jak i przygotowania wnętrza do jego postawienia. W związku z tym, że takie źródło ogrzewania jest lekkie, nie ma konieczności stosowania specjalnie do niego solidniejszej podstawy. To także zmniejsza ostateczne koszty korzystania z pieca typu koza.

Ogrzewanie domu kominkiem – jakie są jego zalety?

Drugim ciekawym i równie często wybieranym rozwiązaniem jest kominek. Za sprawą przezroczystej ściany czołowej widoczne jest spalane drewno, co wprowadza przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Zwłaszcza gdy za oknem jest szaro, ponuro lub spadł śnieg.

Kominek, w przeciwieństwie do pieca typu koza, nie jest rozwiązaniem wolnostojącym. Co za tym idzie, trzeba o nim pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Trzeba bowiem przygotować do niego odpowiednią instalację, wzmocnić podłoże oraz wybrać odpowiedni komin.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Budowa domu? Sprawdź kiedy kupić komin!

Decydując się na kominek, należy również rozważyć paliwo, które będzie wykorzystywane do ogrzewania. Możliwości jest kilka. W tradycyjnych kominkach pali się drewnem. Ale istnieją także rozwiązania gazowe, a także elektryczne.

Co ważne, kominek jest wydajnym źródłem ciepła. Może wręcz stanowić alternatywę lub uzupełnienie tradycyjnego systemu ogrzewania. Kominek doskonale sprawdzi się na początku jesieni, kiedy temperatura spada, ale jest jeszcze na tyle akceptowalna, że nie ma potrzeby korzystania z głównego pieca.

Istotną cechą kominka jest jego atrakcyjny wygląd. W sprzedaży dostępne są rozmaite modele, które łatwo można dopasować do stylu wnętrza, w którym będzie się on znajdować. Tym samym podkreśli jego charakter.

Zobacz także: Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!

Co wybrać: kozę, czy kominek?

Czas więc rozstrzygnąć, czy wybrać kozę, czy kominek. Ale nie da się tego zrobić wprost. Każdy inwestor musi rozważyć wybór rozwiązania stosownie do swoich potrzeb, zasobów finansowych, charakteru budynku oraz jego stanu. Nie da się więc łatwo rozstrzygnąć, czy koza ma przewagę nad kominkiem lub na odwrót.

Warto więc zwrócić uwagę na zalety obydwu rozwiązań. Zarówno piec typu koza, jak i kominek są wydajnymi źródłami ciepła. Mimo to zachodzi między nimi pewna różnica. Koza doskonale nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Szybko i łatwo je ogrzeje. Z kolei w przypadku większych powierzchni lepiej sprawdzi się kominek.

Istotnym argumentem podczas wyboru pomiędzy kozą a kominkiem jest ich mobilność. Tutaj także widać różnicę. Piec typu koza jest rozwiązaniem wolnostojącym. Można go zamontować w dowolnym momencie. Kominek jest montowany na stałe i trzeba o tym pamiętać podczas projektowania budynku.

Sprawdź również: Czyszczenie komina

Kominek czy koza – wybór komina

Zastanawiając się, czy wybrać kozę, czy kominek, nie można zapominać o tak ważnej konstrukcji, jaką jest komin. Powinien być on dopasowany do rozwiązania, które ostatecznie zostanie postawione w budynku.

Jednym z najciekawszych kominów do pieca typu koza jest Jawar Smooth. To nowoczesne, a zarazem minimalistyczne spojrzenie na konstrukcję odprowadzającą dym i spaliny. Jawar Smooth jest kominem systemowym wykonanym ze stali. Nie tylko jest on efektywny, bezpieczny, ale również ma atrakcyjny wygląd. Można go zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Sprawdź więcej informacji temat Jawar Smooth w artykule: Jaki komin do kozy w domku letniskowym?

Jeśli jednak wybór padnie na kominek, odpowiednim do niego kominem będzie Jawar Nord. To również rozwiązanie systemowe, ale wykonane z ceramiki. Jawar Nord jest konstrukcją, która jednocześnie odprowadza spaliny z kominka, a także doprowadza do niego powietrze. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jaki wybrać komin do kominka?

Podsumowanie

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy kozą a kominkiem, trzeba zwrócić uwagę na własne potrzeby, budżet, a także warunki w budynku. Jedno rozwiązanie będzie wygodne z racji na to, że jest wolnostojące. Można je więc postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Kominek jest zaś wydajnym i energooszczędnym źródłem ciepła. Przy czym, do obydwu rozwiązań trzeba zamontować odpowiedni komin, który wpłynie na ich efektywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *