Baza wiedzy

Jaki wybrać komin do kominka?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Kominek budzi bardzo pozytywne skojarzenia, dlatego wiele osób chce go mieć we własnym domu. Kiedy jednak zderzamy ze sobą oczekiwania i rzeczywistość, okazuje się, że wcale nie musi być tak pięknie, jak nam się wydaje. Kominek bez odpowiedniego komina może spowodować wiele problemów. Wtedy, zamiast cieszyć się pięknym widokiem, będziemy narzekać na zanieczyszczenia, które w dodatku mogą nam zagrażać. Sprawdźmy zatem, jaki komin do kominka wybrać, aby cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem!

W wielu domach jest takie jedno miejsce, które uwielbiamy, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. To pomieszczenie, w którym został umieszczony kominek. Uwielbiamy się ogrzewać ciepłem z niego pochodzącym, a ponadto wplata on do naszego domu odrobinę romantyzmu. Żeby jednak uzyskiwanie takiego wrażenia było możliwe, musimy sięgnąć po odpowiednie rozwiązania. Inaczej, zamiast romantycznych wieczorów z rodziną, będziemy męczyć się z dymem i nieprzyjemnym zapachem. Raczej tego nie chcemy. Konieczne jest więc dopasowanie właściwego komina do kominka. Zapewni on odpowiednie odprowadzanie spalin, a także dostarczanie powietrza. Dzięki temu zadbamy o nasze bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie kominka.

Chcesz wybudować nowy komin w starym domu? Zobacz, jak to zrobić!

Kominek, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Pomieszczenia (zazwyczaj salony), gdzie znajdują się kominki, mają dla domowników oraz gości szczególne znaczenie. To miejsca, w których rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu. Także, kiedy organizowane są okazjonalne przyjęcia, nie ma lepszego miejsca niż posiedzieć z gośćmi w pokoju, gdzie jest kominek.

Powinniśmy więc zauważyć dwie główne cechy takiego urządzenia grzewczego. Pierwszą z nich jest budowanie pozytywnego nastroju. Drugą zaś ogrzewanie pomieszczenia. Spalane w kominku drewno to widok bardzo romantyczny. Miło jest przy nim posiedzieć zarówno we dwoje, jak i z całą rodziną. Co więcej, kominek jest symbolem domowego ogniska. Jego widok uspakaja, a także potrafi odstresować.

Ponadto ciepło wydobywające się z kominka ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Dzięki temu możemy zmniejszyć temperaturę, jaka jest dostarczana do pokoju z głównego urządzenia grzewczego. Kominek sprawi, że szybciej w takim pomieszczeniu zrobi się ciepło. Jednocześnie wpłynie na zmniejszenie wilgotności powietrza, która może powodować powstawanie grzybów i pleśni. Poza tym nie trzeba kominka traktować jedynie w kategoriach dodatkowego źródła ciepła, a może on być również wykorzystywany do ogrzewania całego domu.

Jaki komin do kominka?

Wymienione wyżej korzyści z posiadania kominka nie są możliwe bez odpowiedniego komina. Często jednak ta sprawa jest bagatelizowana, mimo że wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Komin do kominka powinien więc być odporny na wysokie temperatury spalin i pożar sadzy, a także liczne szoki termiczne. Jego konstrukcja musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa, chociażby poprzez odpowiedni poziom szczelności. Dodatkowo komin powinien szybko się nagrzewać, ale zarazem nie powodować dymienia podczas dokładania paliwa. Istotnym parametrem, który należy uwzględnić, jest również jego średnica. Ta musi być dobrana do mocy urządzenia grzewczego oraz wysokości konstrukcji odprowadzającej spaliny.

Jawar Nord

Odpowiednim rozwiązaniem w takim przypadku jest komin ceramiczny, jak np. JAWAR NORD. Jego konstrukcja opiera się bowiem na systemie powietrzno-spalinowym. Uzyskujemy więc w jednym kominie dwa pożądane efekty – odprowadzanie poza budynek spalin z kominka, a jednocześnie doprowadzanie powietrza do spalania.

Powyższe działanie możliwe jest dzięki izostatycznej rurze, której właściwości pozwalają na szybkie wygrzewanie. W ten sposób powstaje odpowiedni ciąg. Z kolei za nią znajduje się kanał, którego zadaniem jest dostarczanie powietrza z zewnątrz dla uzyskania właściwego spalania. Dzięki temu mamy gwarancję jego nieprzerwanych dostaw. Musimy tutaj zauważyć jeszcze jedną korzyść. Podczas dostarczania powietrza do kominka, jest ono ogrzewane. Tym samym zwiększa się wydajność samego urządzenia, a jednocześnie możemy zaoszczędzić na paliwie (np. drewnie).

Stałe dostarczanie powietrza przez komin do kominka pomaga także w zapewnieniu nam bezpieczeństwa. Eliminujemy w ten sposób sytuacje, w których niedobór tlenu powoduje powstawanie czadu, który nam zagraża.

Jaki zastosować wkład do komina?

Chcąc podłączyć kominek do starego komina, możemy sięgnąć po odpowiedni wkład. W tym przypadku mamy dwie możliwości, przy czym ich wybór powinien być podyktowany posiadanym urządzeniem grzewczym.

Jeśli nasz kominek to najprostsza konstrukcja, w której spalamy suche drewno, dobrze jest skorzystać z wkładu kominowego wykonanego ze stali żaroodpornej. Decydując się na niego, musimy pamiętać, o odpowiednio wysezonowanym paliwie, a sam komin nie powinien wychładzać spalin.

Kiedy jednak nasz kominek wyposażony jest w płaszcz wodny, konieczne będzie zastosowanie innego modelu. Mamy w tym przypadku do czynienia ze spalinami, które się wychładzają. Ich niższa temperatura może doprowadzić do łatwego powstawania kondensatu. Dlatego też w tej sytuacji najlepiej wybrać wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej.

Sprawdź nasz konfigurator, który pomoże Ci wybrać właściwy komin!

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze komina do kominka?

Wybierając komin do kominka, powinniśmy pamiętać o tym, aby korzystać jedynie z konstrukcji posiadających odpowiednie oznaczenia. W ten sposób będziemy mogli ustalić jego model oraz producenta. To z kolei pozwoli nam uzyskać gwarancję, a w razie chęci korzystania z niej – będziemy wiedzieć do kogo się zwrócić.

Montując komin do naszego kominka, warto skorzystać z pomocy fachowców. Specjalistyczne firmy wykonają właściwy montaż wybranego przez nas rozwiązania. Ponadto konieczne będzie przeprowadzenie kontroli przez kominiarza. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy instalacja została prawidłowo wykonana oraz, czy komin właściwie spełnia swoją rolę. Stan ten zostanie potwierdzony odpowiednim dokumentem.

Podsumowanie

Wybór komina do kominka nie jest trudny, jeśli stosujemy się do odpowiednich zasad. Powinniśmy bowiem pamiętać, że istotny jest rodzaj naszego urządzenia grzewczego, a także średnica konstrukcji odprowadzającej spaliny. Dopasowując komin, warto skorzystać z rozwiązań systemowych, które charakteryzują się ceramiczną rurą oraz dodatkowym kanałem. Dzięki nim możliwe jest w tym samym czasie odprowadzanie spalin poza budynek oraz dostarczanie powietrza do kominka. To z kolei gwarantuje nam prawidłowe jego funkcjonowanie, a jednoczesne zapewnianie bezpieczeństwa poprzez zapobieganie powstawania czadu.

Jedna odpowiedź do “Jaki wybrać komin do kominka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *