Piec typu koza to popularne rozwiązanie stosowane w domkach letniskowych. Jest ono wydajne, a do tego stwarza przytulny klimat w budynku. Chcąc wybrać komin do kozy, warto zwrócić uwagę na sposób jego wykonania oraz wykorzystane do tego materiały. Aspekty te mają duży wpływ na efektywność i bezpieczeństwo ogrzewania w domku letniskowym. W niniejszym artykule prezentujemy kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w roli komina do kozy.
Artykuł w skrócie:
Domek letniskowy, czyli jaki?
Domek letniskowy to nieruchomość przeznaczona na sezonowe użytkowanie. W takim budynku nie mieszka się całym rokiem. Domek letniskowy ma małą powierzchnię, a składa się zwykle tylko z kilku najpotrzebniejszych pomieszczeń. Tego typu budynek wykorzystuje się głównie w celach rekreacyjnych. Domek letniskowy położony jest z dala od miasta, w otoczeniu przyrody. Często nieruchomości takie można spotkać na obszarach wiejskich, gdzie rozciąga się malowniczy krajobraz (np. nad morzem, nad jeziorami oraz w górach). W świetle obowiązujących przepisów domek letniskowy (rekreacyjny) o powierzchni nieprzekraczającej 70 m kw. można zbudować bez pozwolenia.
Przeczytaj także: Jaki dom bez pozwolenia na budowę 2023? Co musisz wiedzieć, aby go wybudować?
Jaki piec najczęściej montuje się w domku letniskowym?
W domku letniskowym nie jest zwykle potrzebny skomplikowany system ogrzewania. W przeciwieństwie to budynków całorocznych, w rekreacyjnych nie przebywa się przez cały czas. Poza tym pomieszczenia są mniejsze niż w tradycyjnych domach. Dlatego też w domku letniskowym najpopularniejszym rozwiązaniem jest piec typu koza. Nowoczesne modele są bardzo wydajne. Nie mają problemu z ogrzewaniem pomieszczeń w domku letniskowym. Poza tym tworzą one przyjemny klimat w budynku z uwagi na zastosowane w nich otwarte palenisko. Dzięki temu ogień jest cały czas widoczny.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Przygotowania do sezonu grzewczego – co zrobić, aby prawidłowo przystąpić do ogrzewania domu?
Jaki wybrać komin do kozy w domku letniskowym? Przegląd propozycji
Z uwagi na to, że piec typu koza jest najpopularniejszym rozwiązaniem w domku letniskowym, warto zainteresować się jaki komin do niego zastosować. Propozycji jest kilka, począwszy od modeli ceramicznych po stalowe.
Ceramiczny komin do kozy, czyli Jawar Uniwersal Plus
Pierwszą z propozycji jest komin Jawar Uniwersal Plus. Jest on rozwiązaniem uniwersalnym, które współpracuje z różnymi urządzeniami grzewczymi spalającymi dowolne paliwa. Jawar Uniwersal Plus stworzony jest z ceramicznych rur oraz kształtek. Przy czym ceramika jest izostatycznie prasowana, co poprawia jej parametry, a w efekcie umożliwia stworzenie wydajnego i trwałego komina. Warto zauważyć, że Jawar Uniwersal Plus obudowany jest lekkimi pustakami wykonanymi z perlitobetonu.
Przeczytaj również: Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!
Ceramiczny system kominowy powietrzno-spalinowy, czyli Jawar Nord
Drugą godną rozważenia propozycją stosowaną wewnątrz budynku jest Jawar Nord. To system kominowy powietrzno-spalinowy. Co za tym idzie, odprowadza on produkty spalania poza budynek oraz doprowadza powietrze do urządzenia grzewczego. Jawar Nord to przemyślana konstrukcja, która powstała w trosce o wysoką wydajność oraz zachowanie bezpieczeństwa. W jego przypadku również zastosowano ceramikę prasowaną izostatycznie, dzięki czemu komin jest wytrzymały na wysokie temperatury oraz działanie szkodliwych związków wydobywających się podczas spalania paliwa. Komin NORD to także idealne rozwiązanie dla domków rekreacyjnych całorocznych, które są energooszczędne bądź pasywne.
Nowoczesny i minimalistyczny komin do kozy, czyli Jawar Smooth
Jawar Smooth to jeden z najciekawszych stalowych kominów do kozy w domku letniskowym. To minimalistyczna, a więc estetyczna konstrukcja. Doskonale nadaje się on do domku letniskowego, którego często staje się ozdobą. Komin Jawar Smooth może być zamontowany wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ponadto można go postawić na piecu typu koza. Model ten najczęściej malowany jest na czarno, podobnie jak urządzenia grzewcze, dzięki czemu wizualnie ze sobą współgrają i tworzą kompletny system. Komin Jawar Smooth składa się z płaszcza wewnętrznego ze stali kwasoodpornej oraz płaszcza zewnętrznego ze stali nierdzewnej. Jawar Smooth posiada izolację z włókien glinokrzemianowych. Dzięki temu jest odporny na bardzo wysokie temperatury, wynoszące nawet 1260 stopni Celsjusza. Jawar Smooth jako komin do kozy jest konstrukcją, która dba o prawidłowy ciąg. Tym samym wpływa na bezproblemowe rozpalanie ognia w piecu.
Zobacz także: Oznaczenia kominów
Innowacyjny komin do kozy, czyli Jawar Aero
Innym atrakcyjnym rozwiązaniem jest Jawar Aero. Taki komin do kozy w domku letniskowym zapewnia odprowadzanie spalin oraz doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego. Jest to istotne, ponieważ nie zawsze pamięta się o zachowaniu bezpieczeństwao oraz wietrzeniu domu. Jawar Aero musi być zamontowany wewnątrz budynku. Prezentuje się on nad wyraz ciekawie, dlatego ozdabia on pomieszczenie. Płaszcz wewnętrzny tego komina wykonany jest z blachy kwasoodpornej, natomiast środkowy i zewnętrzny z nierdzewnej. Dodatkowo Jawar Aero malowany jest proszkowo na modny czarny kolor.
O czym pamiętać montując komin do kozy w domku letniskowym?
Najważniejszą kwestią w przypadku wyboru i montażu komina do kozy w domku letniskowym jest bezpieczeństwo. Dlatego rozwiązanie powinno posiadać odpowiednie atesty. Warto przy tym pamiętać, aby zachować właściwą odległość elementów komina od krokiew oraz innych łatwopalnych materiałów, która minimalnie wynosi 50mm. Konstrukcja powinna także wystawać przynajmniej 60cm ponad dach stworzony z łatwopalnych materiałów. Odpowiednią odległość trzeba także zachować przy przejściu przez ścianę – dla komina izolowanego to minimum 50mm, a dla rur pojedynczych to 30cm.
Sprawdź również: Jak poprawić ciąg w kominie?
Podsumowanie
Wybór komina do kozy w domku letniskowym, to bardzo ważna decyzja. Wpływa ona na skuteczność urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwo. Zaproponowane w artykule kominy do kozy w domku letniskowym łączą w sobie estetykę, wysoką jakość wykonania oraz wydajność. Są to także rozwiązania w pełni bezpieczne – zarówno dla urządzenia grzewczego, jak i użytkowników. Aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem, należy pamiętać, że każdy komin musi być okresowo poddawany czyszczeniu i kontroli kominiarskiej.