Baza wiedzy

Przygotowania do sezonu grzewczego – co zrobić, aby prawidłowo przystąpić do ogrzewania domu?

Kategoria:

Czas czytania: 9 minut

Podczas jesiennych i zimowych miesięcy korzystamy z urządzeń grzewczych. Tym samym dostarczamy ciepło samym sobie, innym osobom przebywającym w budynku, a także przedmiotom, które się w nim znajdują. Jest przy tym jedno “ale”. Instalacja grzewcza, która nie była używana przez kilka miesięcy, wymaga przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego. Dotyczy to przede wszystkim komina, ale także dbania o jakość opału i samego urządzenia, które będzie je spalać. Co zatem zrobić, aby odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego? Mamy kilka wskazówek!

Sezon grzewczy to czas, kiedy intensywnie korzystamy z instalacji zapewniających nam ciepło w budynku. W domach jednorodzinnych zwykle są to kotły zasilane paliwami. Kiedy zatem temperatura na zewnątrz spada do poziomu, który przestaje być dla nas komfortowy, zaczynamy korzystać z urządzenia grzewczego. Stan taki trwa w naszym kraju zwykle od września do maja. Potem albo nie korzystamy z urządzeń grzewczych, stosując inne rozwiązania do np. podgrzewania wody, albo robimy to w ograniczonym zakresie. Jeśli przez kilka miesięcy nasza instalacja pozostaje bierna, nie powinniśmy ot tak jej uruchamiać, kiedy przyszedł kolejny sezon grzewczy. Powinniśmy się do tego przygotować we właściwy sposób. Odpowiednie czynności powinniśmy przeprowadzać przed każdym sezonem grzewczym, ale to już na etapie budowy domu warto, abyśmy dobrali prawidłowy komin do naszego kotła.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Co nam grozi, gdy nie przeprowadzimy czynności przygotowawczych do sezonu grzewczego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, podczas sezonu grzewczego każdego dnia wykorzystujemy przygotowaną w budynku instalację, dzięki której zwiększamy temperaturę w budynku. Oznacza to, że przez kilka miesięcy eksploatujemy kocioł, komin, a także pozostałe elementy, dzięki którym jest nam ciepło. Co więc się może wydarzyć, jeśli nie przeprowadzimy kontroli ich stanu? Negatywnych skutków takiego działania może być kilka.

Słaba wydajność urządzenia grzewczego

Pierwszym z nich jest niska wydajność urządzenia grzewczego. Jeśli w naszym kominie zalega mnóstwo sadzy, to do kotła dochodzi zbyt mała ilość powietrza. Wtedy to nasze urządzenie grzewcze nie może pracować skuteczenie – nie ma do tego odpowiednich warunków. Efektem jest brak możliwości zwiększania temperatury w naszym budynku, przez co marzniemy, a razem z nami nasi bliscy oraz wyposażenie domu.

Zagrożenie pożarem

Drugim negatywnym skutkiem braku czynności przygotowawczych do sezonu grzewczego jest zwiększanie zagrożenia pożarowego. Jeśli nie dbamy o kocioł oraz przewody kominowe, to zwiększa się ilość wspomnianej już sadzy. Jest ona łatwopalna. Wystarczy chwila, aby zapaliła się ona w kominie i doprowadziła do rozprzestrzeniania się pożaru na cały budynek. Co za tym idzie, zagraża on naszemu zdrowiu i życiu, a także mieniu.

Sprawdź także: Dom bez komina – wady i zalety

Negatywny wpływ na środowisko

Trzecim, istotnym dla nas i naszego otoczenia, negatywnym skutkiem, jest wpływ na środowisko. Wszystkim nam zależy na tym, aby oddychać czystym powietrzem. Nie chcemy takiego, które jest zanieczyszczone i zagraża naszemu zdrowiu. Niestety niekontrolowanie stanu instalacji grzewczej sprawia, że do atmosfery trafia bardzo dużo takiego powietrza. Są one efektem głównie złego stanu technicznego urządzenia grzewczego oraz komina.

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Jeśli chcemy zapobiegać powyższym negatywnym sytuacjom, powinniśmy działać prewencyjnie. Z instalacją grzewczą jest bowiem tak samo, jak ze zdrowiem. Mówi o tym jedno z najpopularniejszych przysłów: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego warto, abyśmy podejmowali czynności przygotowawcze do sezonu, a poniżej znajdują się najważniejsze z nich.

Czyszczenie przewodów kominowych

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy przeprowadzać regularnie, jest czyszczenie przewodów kominowych. Podjęcia się takiego działania wymają od nas przepisy. Lecz nie tylko one są w tym przypadku ważne. Niedrożny komin to częsty przypadek, który doprowadza do wielu negatywnych sytuacji. Nieefektywne urządzenie grzewcze, możliwość zapalenia się sadzy, to niektóre z nich. Dlatego też powinniśmy przed sezonem skontrolować stan przewodów kominowych i wykonać ich czyszczenie. Warto, abyśmy skorzystali z pomocy fachowców, którzy zrobią to dokładnie i z wykorzystaniem właściwego sprzętu.

Przeczytaj również: Czyszczenie komina

Wykonanie przeglądu kominiarskiego

Kolejnym ważnym krokiem w ramach naszego przygotowania do sezonu grzewczego, jest przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego. Do niego również potrzebujemy fachowca. Mistrz kominiarski sprawdzi każdy możliwy aspekt dotyczący dostarczania ciepła do pomieszczeń w naszym budynku. Skontroluje zarówno urządzenie grzewcze, komin, a także izolację termiczną. Jeśli mistrz kominiarski wykryje jakieś nieprawidłowości, które obniżają jakość pracy kotła, zleci nam ich naprawienie. Powinniśmy do tego tematu podejść odpowiedzialnie. Lekceważenie zaleceń mistrza kominiarskiego może doprowadzić do skutków, które zostały wymienione we wcześniejszej części tego artykułu.

Przeprowadzenie serwisu urządzenia grzewczego

Instalacja grzewcza składa się z wielu elementów, a jednym z kluczowych jest kocioł. Na jego efektywność wpływ ma m.in. stan komina i jego parametry techniczne. Ale również samo urządzenie grzewcze wymaga serwisowania. Możemy bowiem nie zauważyć, że dzieje się z nim coś niewłaściwego. Sytuacje takie mogą być wykryte przez mistrza kominiarskiego, ale nie tylko. Warto „dmuchać na zimne” i wynająć także fachowców, którzy skontrolują dokładnie urządzenie grzewcze, a w razie konieczności przeprowadzą jego serwis.

Sprawdź także: Pożar sadzy – co zrobić z kominem?

Zadbanie o jakość paliwa

Jedną z ważnych czynności przygotowawczych do kolejnego sezonu grzewczego jest zadbanie o jakość paliwa, które kupujemy. Owszem, bardzo często w takim przypadku najważniejsza jest dla nas cena. Im taniej, tym lepiej. Jednak nie zawsze jest to sposób na faktyczne oszczędności. Tanie paliwo może być wątpliwej jakości. Przez to nasze urządzenie grzewcze spalać go będzie więcej. Będziemy zatem musieli uzupełnić nasze zapasy i tym samym wydać kolejne pieniądze. Poza tym kiepskiej jakości paliwo może mieć zbyt dużą wilgotność, do której możemy także doprowadzić sami, jeśli nie będziemy go przechowywać we właściwy sposób.

Zakup czujnika tlenku węgla

Przed rozpoczęciem nowego sezonu warto również zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla. To niewielkie urządzenie, które może być bardzo przydatne. Poinformuje nas ono sygnałem dźwiękowym o tym, że w powietrzu znajduje się za dużo tlenku węgla. Może więc nas uchronić przed zaczadzeniem.

Podsumowanie

Przygotowanie do sezonu grzewczego jest bardzo ważne. Czynności, które wchodzą w jego skład, mają za zadanie zadbać o stan techniczny instalacji oraz zapobiegać nieefektywnej pracy kotła. Przygotowując się do sezonu we właściwy sposób, możemy uchronić się przed marznięciem w jesienne i zimowe miesiące, a także przed ewentualnym pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *