Nieodpowiedni ciąg w kominie lub jego brak może doprowadzić do wielu uciążliwości. Pojawiają się wtedy problemy z rozpaleniem w piecu, a także z odprowadzaniem dymu oraz spalin. Taka sytuacja jest również zagrożeniem dla konstrukcji komina, budynku oraz bezpieczeństwa domowników. Sprawdź zatem, jak poprawić ciąg w kominie i zapewnić prawidłowe odprowadzanie dymu oraz spalin z urządzenia grzewczego!
Artykuł w skrócie:
Ciąg w kominie – czym jest?
Efektem ubocznym pracy urządzenia grzewczego są dym oraz spaliny. Muszą być one odprowadzone poza budynek, ponieważ są szkodliwe dla mieszkańców. Jest to możliwe dzięki instalacji odpowiedniego komina. W nim natomiast powstaje ciąg, czyli tzw. cug. Zjawisko to polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza poza budynek. Jest to możliwe dzięki różnicy ciśnień między tym, które jest w kominie oraz tym, które jest na zewnątrz.
Przeczytaj także: Jaka powinna być średnica komina?
Brak ciągu w kominie – jakie są przyczyny tego zjawiska?
Ciąg w kominie jest bardzo ważny dla zachowania prawidłowej pracy urządzenia grzewczego. To także zjawisko, które wpływa m.in. na przedostawanie się spalin do środka budynku. Wtedy stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Może bowiem dojść do zaczadzenia. Dlatego warto dbać o prawidłowy ciąg w kominie. Ale jakie są przyczyny jego braku?
Okazuje się, że powodów słabego ciągu w kominie lub jego braku jest kilka. Pierwszym, a zarazem wpływającym na wiele czynników jest nieprawidłowa konstrukcja odprowadzająca dym oraz spaliny. Chodzi tu przede wszystkim o jej średnicę oraz wysokość. Komin powinno się dobierać do urządzenia grzewczego, nigdy odwrotnie. Kotły mogą być przystosowane do spalania jednego rodzaju paliwa, jak i kilku. Dlatego konieczne jest sprawdzenie wymagań technicznych, jakie dotyczą kominów, aby współpraca między nimi a piecami była prawidłowa. W przypadku konstrukcji odprowadzającej spaliny, na nieodpowiedni ciąg bądź jego brak wpływają również błędy popełnione podczas projektowania oraz montażu.
Innymi powodami braku ciągu w kominie, na które należy zwracać uwagę, są: brak czyszczenia konstrukcji odprowadzającej spaliny, brak jej przeglądów oraz wiatr.
Ten artykuł też Cię powinien zainteresować: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki
Jak poprawić ciąg w kominie?
Skoro właściwy ciąg w kominie jest istotny dla zachowania bezpieczeństwa, to trzeba go co jakiś czas kontrolować. Jeśli zostanie stwierdzone, że nie jest on prawidłowy lub go brak, należy podjąć kroki w celu rozwiązania tego problemu. Co zatem zrobić, aby poprawić ciąg w kominie?
Czyszczenie komina
Podstawowym działaniem, jakie należy przeprowadzić, aby poprawić ciąg w kominie, jest jego czyszczenie. Podczas spalania paliwa na ścianach konstrukcji odprowadzającej dym pojawia się sadza. Odkłada się ona w wielu miejscach przez długi czas. Doprowadza ona do zmniejszenia średnicy komina. Efektem tego jest znacznie słabszy ciąg. Wtedy też ciepłe powietrze nie ma jak wydostać się z komina. Taka sytuacja może doprowadzić do zapalenia się sadzy. Dlatego, aby zachować prawidłowy ciąg w kominie, należy go regularnie czyścić, a prace te warto powierzyć kominiarzom, którzy dysponują odpowiednim zapleczem technicznym oraz wiedzą i doświadczeniem.
Sprawdź również: Co ile czyścić komin?
Sprawdzenie szczelności komina
Do braku ciągu w kominie mogą doprowadzić również jego uszkodzenia. Z tego też powodu należy kontrolować szczelność konstrukcji odprowadzającej spaliny. Do tego zadania również warto zatrudnić fachowców. Przeprowadzą oni kontrolę komina oraz wszelkich przewodów, a w razie konieczności dokonają odpowiednich napraw.
Kontrola wysokości komina
Aby poprawić ciąg w kominie, niezbędne jest również skontrolowanie jego wysokości. Często, kiedy jest on budowany, dookoła nieruchomości nie ma innych domów, a drzewa są niskie. Z biegiem lat się to zmienia, a każdy obiekt w okolicy, którego wysokość jest na poziomie komina lub ponad nim, wpływa na ciąg powietrza. Dlatego też niekiedy konieczne jest przycięcie drzew lub prace związane z podniesieniem komina.
Zobacz także: Komin – ile ponad dach
Montaż nasady kominowej
Do poprawy ciągu w kominie przyczynia się również montaż nasady kominowej. To konstrukcje montowane na szczycie konstrukcji odprowadzającej dym oraz spaliny. Ich zadaniem jest regulowanie ilości powietrza, jaka jest w kominie, w celu zachowania prawidłowego ciągu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Zakończenie komina – co to są nasady kominowe i kiedy je stosować?
Montaż wyciągu kominowego
Poprawa ciągu w kominie możliwa jest również poprzez zamontowanie specjalnego wyciągu. Urządzenia takie to nic innego, jak wentylatory. Montuje się je na szczycie komina. Dzięki zamontowanemu w wyciągu wiatrakowi, gorące powietrze zasysane jest ku górze. Następnie jest ono odprowadzane poza budynek. Wyciąg zasilany jest energią elektryczną, dlatego nie potrzebuje żadnej aktywności użytkownika. Tym samym urządzenie poprawia ciąg w kominie.
Podsumowanie
Brak ciągu w kominie może doprowadzić do nieefektywnej pracy urządzenia grzewczego. To również problem, który może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców budynku. Dlatego należy kontrolować ciąg w kominie, a w razie konieczności go poprawiać. Można to zrobić poprzez czyszczenie konstrukcji odprowadzającej dym oraz spaliny, czy też montaż nasady lub wyciągu.