Baza wiedzy

Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Prawidłowy ciąg w kominie jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania ogrzewania. Żeby tak było, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Niestety wielu użytkowników instalacji grzewczych boryka się z problemem braku ciągu w kominie. Jakie są jego przyczyny? Jakie skutki może wywołać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście.

Współpraca komina z urządzeniem grzewczym powinna przebiegać we wzorowy sposób. Zadaniem kotła jest spalanie paliwa i ogrzewanie pomieszczeń, ale potrzebuje do tego wsparcia. Jest nim właśnie komin. To on zapewnia odprowadzanie spalin na zewnątrz oraz doprowadzanie powietrza do pieca. Bardzo często zdarza się jednak, że praca komina jest niewłaściwa. Wtedy mówimy, że brakuje ciągu. Co to oznacza? Jak przeciwdziałać takiemu zjawisku?

Co to jest ciąg w kominie?

Aby piec mógł spełniać swoją zasadniczą funkcję, potrzebuje właściwego ciągu w kominie. Czym on jest? Ciąg to różnica ciśnienia powietrza, jakie znajduje się w kominie, a tym, które jest na zewnątrz. W efekcie ciepłe powietrze (lżejsze) unosi się ku górze. Trafia do tzw. strefy zimnej. To oznacza, że spaliny, które powstają w efekcie zużywania paliwa grzewczego, odprowadzane są na zewnątrz budynku. Z kolei do kotła doprowadzane jest powietrze, niezbędne do prawidłowej jego pracy.

Ciąg w kominie zależy od:

  • różnicy temperatur,
  • wysokości komina,
  • średnicy komina.

Jakie są przyczyny braku ciągu w kominie?

Brak ciągu w kominie to problem, który spotyka wiele osób. Uniemożliwia on właściwą pracę urządzenia grzewczego, a co za tym idzie, w budynku jest zimno. Dlaczego tak się dzieje?

Nieoczyszczony komin

Polskie przepisy nakazują czyszczenie kominów oraz ich przeglądy. Niestety nie zawsze są one wykonywane na czas, tzn. w okresie między jednym a drugim sezonem grzewczym. Wtedy też w kominie powstaje bariera dla ciągu w postaci znacznych ilości sadzy. Sprawiają one, że średnica urządzenia odprowadzającego spaliny znacznie się zmniejsza. Wtedy też ciąg jest zbyt mały lub w ogóle niemożliwy. Prowadzi to do niebezpieczeństwa, jakim może być pożar sadzy, a w następstwie całego budynku.

Przeczytaj także: Co ile czyścić komin?

Zimny, mokry komin

Inną bardzo częstą przyczyną braku właściwego ciągu, jest zimny oraz mokry komin. Sytuacja ta jest spotykana, gdy urządzenie grzewcze nie pracuje przez dłuższy czas, np. w domku letniskowym. Wtedy też podczas prób rozpalenia w piecu dym rozprzestrzenia się w budynku, zamiast być odprowadzanym przez komin. Dopiero po próbach jego wygrzania, powstanie właściwy ciąg.

Błędy projektowe

Z brakiem ciągu w kominie spotkać się można także w przypadku błędów projektowych. Wielokrotnie dochodzi do nieprawidłowego wybudowania urządzenia odprowadzającego spaliny. Najczęściej jest on za niski w stosunku do wysokości budynku. Wtedy też nie może pracować prawidłowo i zapewniać doprowadzania powietrza oraz odprowadzania spalin.

Zły montaż komina

Kolejną przyczyną uniemożliwiającą właściwe funkcjonowanie komina jest jego nieprawidłowy montaż oraz niewłaściwy dobór komponentów. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją instalacji, a także wytycznymi producenta w zakresie osprzętu.

Ten temat też Cię może zainteresować: Jaki komin do pieca na pellet?

Wiatr

Co ciekawe, również wiatr może spowodować brak ciągu w kominie. Szczególnie narażone są na to budynki otoczone bardzo wysokimi drzewami, a także te, na których w nieodpowiedni sposób zamontowano panele solarne lub fotowoltaiczne. W takich przypadkach wiatr wpada wprost do komina. Wywołuje on wtedy:

  • utratę ciągu,
  • ciąg wsteczny.

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest instalacja nasad kominowych. Montuje się je na szczycie konstrukcji odprowadzającej spaliny. Nasady kominowe poprawiają ciąg, a także zabezpieczają przed jego powstawaniem w wariancie wstecznym.

Jakie są skutki braku ciągu w kominie?

Brak ciągu w kominie może spowodować wiele złego, zarówno dla urządzenia grzewczego, budynku, jak i domowników. Dlatego też warto kontrolować sytuację, a w razie pojawienia się pierwszych przesłanek, zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.

Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego

Kocioł dla właściwej swojej pracy, potrzebuje ciągu na odpowiednim poziomie. Nie może on być zbyt silny, ani za słaby. Jego całkowity brak może spowodować, że urządzenie grzewcze nie będzie w stanie pracować tak, jak to przewidział producent oraz oczekuje użytkownik. Ponadto, dochodzić może do całkowitego wyłączenia się kotła. Zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych takie sytuacje nie powinny mieć miejsca – w budynku będzie zimno, co może powodować powstawanie pleśni.

Wydobywanie się spalin wewnątrz budynku

Skutkiem braku ciągu w kominie jest także wydobywanie się spalin do środka budynku. Stanowi to ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Nieprawidłowe spalanie może doprowadzić do powstawania tlenku węgla, czyli czadu. Jest on śmiertelnie trującym gazem. Nie da się go poczuć, dlatego też często określa się go “cichym zabójcą”.

Podsumowanie

Brak ciągu w kominie może być spowodowany przez wiele czynników. Zaliczyć do nich można: nieprawidłowy montaż urządzenia odprowadzającego spaliny, jego zanieczyszczenie, błędy projektowe, a także działanie wiatru. W efekcie brak prawidłowego ciągu w kominie może wywołać problemy z rozpaleniem w piecu, a także jego nieprawidłową pracę. Najgorszym skutkiem takiego zjawiska jest jednak wydobywanie się spalin do wewnątrz budynku, a wraz z nimi czadu.

5 odpowiedzi do “Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *