Baza wiedzy

Komin – ile ponad dach

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Podczas projektowania i budowy domów, wielu inwestorów zastanawia się nad kwestiami związanymi z kominem. Wśród rozważań znajduje się aspekt dotyczący rodzaju konstrukcji odprowadzającej spaliny oraz jej parametrów. Bardzo ważna jest także wysokość komina ponad dachem. Ile powinna ona wynosić? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.

Komin jest bardzo ważnym elementem instalacji grzewczej. Za jego pomocą z budynku odprowadzany jest dym oraz spaliny, a także doprowadzane powietrze niezbędne do prawidłowego spalania paliwa. Dlatego też istotne jest właściwe dobranie komina do posiadanego urządzenia grzewczego. Wśród parametrów ważnych dla prawidłowej pracy takiej konstrukcji wymienić można materiał, z którego została ona wykonana, a także średnicę. Nie można jednak zapominać o wysokości, czyli ile komin powinien wystawać ponad dach. Rozstrzygnijmy tę kwestię.

Przeczytaj także: Jak wybrać komin do pieca na ekogroszek?

Dlaczego wysokość komina ponad dach jest ważna?

Konstrukcja, która odprowadza spaliny z budynku, musi mieć odpowiednią wysokość ponad powierzchnią dachu. Dlaczego? Otóż parametr ten jest ważny dla zachowania prawidłowego funkcjonowania komina, a tym samym urządzenia grzewczego

Kiedy konstrukcja ta będzie zbyt niska, pojawić się mogą problemy z uzyskaniem właściwego ciągu. Jeśli okaże się on za słaby, spaliny nie będą odprowadzane poza budynek. Sytuacja ta może doprowadzić do niskiej wydajności kotła, w tym również zaprzestania jego działania. Ponadto spaliny mogą wydostawać się do wewnątrz budynku, co zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Ten temat też Cię może zainteresować: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Komin – ile ponad dach powinien wystawać?

Wielu inwestorów podczas projektowania oraz budowania domu rozważa kwestię wysokości komina ponad dachem. Na szczęście z pomocą w takiej sytuacji przychodzi Polska Norma PN-89/B-10425. Dotyczy ona przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych murowanych z cegły. Dzięki niej można dowiedzieć się, na jaką wysokość powinien wystawać komin w zależności od parametrów dachu.

Dachy płaskie

Płaskie dachy przez wiele lat uznawane były za domenę starszych budynków. Ich postrzeganie znacznie się zmieniło. Dziś bardzo często stosuje się je w przypadku nowoczesnych domów o ciekawej architekturze. Dachy płaskie oraz o kącie nachylenia połaci nieprzekraczającym 12° wymagają, aby kominy były wyprowadzone na wysokość co najmniej 0,6 m ponad kalenicę.

Dachy strome z niepalnym pokryciem

Inaczej sytuacja wysokości komina przedstawia się w kolejnym przypadku, czyli stromego dachu pokrytego niepalnym, niezapalnym lub trudno palnym materiałem. Tutaj konieczne jest rozważenie 2 możliwości. Pierwsza z nich dotyczy dachów o kącie nachylenia przekraczającym 12° oraz montażu przewodów kominowych w kalenicy. Wtedy też komin powinien mieć wysokość co najmniej 0,3 powyżej pokrycia dachowego.

Kiedy komin ma znajdować się na dachu o kącie nachylenia większym niż 12°, a także jego budowa zostanie zrealizowana poniżej kalenicy Polska Norma PN-89/B-10425 określa jeszcze jedną wytyczną. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone na wysokość równą bądź większą 0,3 m, a ponadto ich wyloty muszą znajdować się w odległości minimum 1 m od pokrycia dachu – wymiar ten mierzy się w poziomie od powierzchni dachu.

Szukasz właściwego komina dla swojego urządzenia grzewczego? Sprawdź w naszym konfiguratorze, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego budynku!

Dachy strome z pokryciem łatwo zapalnym

Jeśli komin ma być zbudowany na stromym dachu, gdzie kąt nachylenia połaci przekracza 12°, a połać jest łatwo zapalna, jego wysokość musi wynosić co najmniej 0,6 m. Wymiar ten powinien być mierzony od poziomu kalenicy.

Wysokość komina znajdującego się blisko przeszkody

Wspomniana Polska Norma PN-89/B-10425 porusza także kwestię tego, ile komin ponad dach powinien wystawać, gdy jest usytuowany obok elementów budynku, które stanowić mogą przeszkodę. Może ona wpływać na funkcjonowanie konstrukcji odprowadzającej spaliny.

Norma podaje, że wyloty przewodów kominowych muszą znajdować się:

  • ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12o w dół od poziomu najwyższego przeszkody (zasłony) dla kominów znajdujących się w odległości od 3,0 do 10,0m od tej przeszkody przy dachach stromych,
  • co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody (zasłony) dla kominów usytuowanych  w odległości od 1,5 do 3,0m od przeszkody,
  • co najmniej o 0,3m wyżej od górnej krawędzi przeszkody (zasłony) dla kominów usytuowanych w odległości do 1,5 m od tej przeszkody.

Przeczytaj także: Jaki wybrać komin do pieca gazowego?

Podsumowanie

Wysokość komina ponad dach jest istotna dla zachowania prawidłowości funkcjonowania konstrukcji odprowadzającej spaliny oraz urządzenia grzewczego. Zbyt nisko wyprowadzone przewody kominowe negatywnie wpływają na ciąg. Jest on wtedy zbyt słaby, a co gorsze, może być wsteczny. W takiej sytuacji spaliny przedostają się do wewnątrz budynku, a kocioł nie ogrzewa właściwie budynku lub w ogóle nie pracuje. Dlatego też konieczne jest dostosowanie wysokości komina ponad dachem zgodne z Polską Normą PN-89/B-10425. Odnosi się ona do różnych sytuacji, związanych z konstrukcją dachu oraz jego pokrycia.

Jedna odpowiedź do “Komin – ile ponad dach”

  1. Jawar pisze:

    Dzień dobry 😉
    W rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zaznaczono wyraźnie (§ 142), że kominy powinny być wyprowadzone na tyle ponad dach by nie doszło w nich do zakłócenia ciągu. Wysokość, na jaką co najmniej należy to zrobić, określa Polska Norma dla kominów murowanych (PN 89/B-10425). Wysokość ta zależy od stopnia pochylenia połaci dachu oraz palności lub niepalności jego pokrycia. Są również przypadki gdzie kalenica jest przeszkodą i to również reguluje norma.
    https://jawar.com.pl/wp-content/uploads/2023/02/zdjecie.jpg
    Panie Marcinie jeśli ma Pan konkretny problem kominowy, to bardzo chętnie pomożemy. Prosimy o opisanie przypadku i podesłanie kilku zdjęć na adres: handel@jawar.com.pl
    Pozdrawiam Dariusz Pilitowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *