Baza wiedzy

Zakończenie komina – co to są nasady kominowe i kiedy je stosować?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Budowa komina powinna być dopasowana do urządzenia grzewczego. Wtedy będzie zapewniać prawidłową pracę kotła. Jednak wielokrotnie się zdarza, że w wyniku nieprawidłowego zaprojektowania instalacji lub też niesprzyjających warunków terenowych, ciąg w kominie jest niedostateczny. Wtedy warto zainteresować się nasadami kominowymi. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są ich rodzaje oraz dlaczego warto je stosować.

Kominy to konstrukcje, których zadaniem jest odprowadzanie spalin, dymu oraz zanieczyszczeń, powstających w wyniku pracy kotłów. Ważna jest więc ich budowa, wysokość oraz średnica. Wszystkie te parametry powinny być dostosowane w głównej mierze do rodzaju urządzeń grzewczych, czyli kotłów. Istotne jest również dopasowanie ich do okolicy, czyli usytuowania terenu oraz obecności w pobliżu drzew. Często jednak właściciele budynków obserwują zjawisko braku ciągu w kominie. Jak jemu zaradzić? Co zrobić, żeby nie pojawiał się ciąg wsteczny? Rozwiązaniem tych problemów mogą być nasady kominowe.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Nasada kominowa – co to jest?

Już na wielu kominach można zauważyć zamontowane nasady kominowe. Szczególnie tam, gdzie dom jest starszy, wykryto w nim błędy projektowe lub nakazują to przepisy – o czym będzie mowa w dalszej części artykułu. Nasady kominowe są bowiem prostymi urządzeniami, instalowanymi na samym szczycie konstrukcji odprowadzających spaliny, dym oraz zanieczyszczenia.

Montaż zakończeń kominowych nie należy do skomplikowanych, jednak warto pamiętać, że jest on przeprowadzany na wysokościach. Dlatego lepiej nie robić tego we własnym zakresie, a skorzystać z pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych osób. Nasady kominowe wykonane są z trwałych materiałów, które są odporne na zmienne temperatury oraz warunki atmosferyczne.

Zobacz także: Co ile czyścić komin?

Dlaczego montuje się nasady kominowe?

Nasady kominowe to sposób na rozwiązanie problemów z ciągiem w kominie. Warto bowiem wiedzieć, że odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku odbywa się za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej. Jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, to urządzenie grzewcze nie jest w stanie pracować wydajnie. Co więcej, może powstawać ciąg wsteczny. W jego efekcie spaliny i dym cofają się do budynku, a to stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

Nasady mają za zadanie poprawianie działania wentylacji grawitacyjnej w kominie, a także zapobieganie pojawianiu się ciągu wstecznego. W tym celu wykorzystują one wiatr – a w zależności od modelu, dostosowują się do niego.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Komin – ile ponad dach

Gdzie montuje się nasady kominowe?

Stosowanie zakończeń kominowych jest kwestią uregulowaną przez przepisy. Paragraf 143 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że nasady powinny być stosowane w budynkach znajdujących się w II oraz III strefie obciążenia wiatrem. Lokalizacja wspomnianych stref określana jest przez Polskie Normy. Co więcej, kolejny zapis w przytoczonym rozporządzeniu, czyli paragraf 143 ust 2. wskazuje, że takie same rozwiązania powinny być stosowane również w innych miejscach na terenie Polski, jeśli wymaga tego położenie budynków, a także lokalne warunki topograficzne.

Wymienione wyżej Polskie Normy mówią o 3 strefach, na które został podzielony nasz kraj. Zaliczamy do nich:

  • środkową część Polski, która została oznaczona numerem I,
  • nadmorski pas, któremu przypisano numer II,
  • obszar górski, znajdujący się na południu, który został oznaczony numerem III.

Zgodnie z przywoływanymi przepisami nasady kominowe powinny być stosowane w strefie II oraz III. Jednak to nie koniec. Zakończenia kominowe muszą być również zamontowane w następujących sytuacjach:

  • kiedy budynek znajduje się na obszarze, gdzie silne wiatry mają zmienne kierunki,
  • kiedy dookoła budynku są wysokie drzewa, ale również inne domy,
  • jeśli komin ma zbyt mały przekrój,
  • jeśli komin jest za krótki,
  • jeśli komin znajduje się poniżej połaci dachu budynku.

Przeczytaj również: Rodzaje kominów

Jakie są rodzaje nasad kominowych?

Zakończenia kominów mogą być różne. Przy wyborze przede wszystkim uwzględnia się ich kształt, sposób działania, wydajność, a także przeznaczenie. Dostępne w sprzedaży zakończenia kominowe można podzielić na kilka rodzajów:

  • nasady kominowe stałe – najbardziej popularne z uwagi na niewielką cenę. Jak wskazuje ich nazwa – nie zmieniają swojego położenia w zależności od tego w którą stronę wieje wiatr. Istotną rolę odgrywa w ich przypadku energia kinetyczna wiatru, która pozwala na wytworzenie podciśnienia.
  • nasady kominowe obrotowe – w przeciwieństwie do wyżej omawianych zakończeń, wiatr powoduje ruch zakończenia kominowego. Dzięki temu powstaje podciśnienie niezbędne do zachowania prawidłowego ciągu. Niestety brak wiatru lub jego słaba siła, wpływa negatywnie na ich skuteczność. Co ciekawe, takie nasady można również stosować na przewodach wentylacyjnych.
  • nasady kominowe samonastawne – wykorzystują energię wiatru, aby ustawić się w jego kierunku. Wtedy powstaje podciśnienie, które zapobiega pojawieniu się ciągu wstecznego.

Podsumowanie

Zakończenia komina pomagają w zachowaniu prawidłowego ciągu. Dzięki czemu urządzenie grzewcze może pracować bez żadnych przeszkód. Ponadto nasady kominowe zapobiegają pojawianiu się ciągu wstecznego, czyli przenikania zanieczyszczeń, dymu oraz spalin do wewnątrz budynku. Stosowanie tego typu rozwiązań wynika z przepisów prawa, które nakazują ich wykorzystywanie w niektórych strefach naszego kraju, ale również w miejscach, gdzie kominy są zbyt niskie, mają niewielką średnicę, a domy są otoczone wysokimi drzewami lub budynkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *