Baza wiedzy

Kominek wolnostojący – co warto o nim wiedzieć?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Aranżując wnętrza, dobiera się rozwiązania, które są praktyczne, a jednocześnie mają niepowtarzalny urok. Tak samo jest z kominkiem. Stanowi on dodatkowe źródło ciepła, ale swoim wyglądem powinien wpisywać się w charakterystykę pomieszczenia i być jego wyjątkowym elementem. Dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na kominek wolnostojący, zamiast tradycyjnego. Co warto o nim wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz bliżej kominek wolnostojący!

Czym jest kominek wolnostojący?

Najczęstsze skojarzenia związane z kominkiem, to możliwość obserwowania płomieni, nadawanie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu oraz ogrzewanie. Ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest głównym źródłem ciepła w budynku. Można je wykorzystywać raczej do ogrzewania konkretnego pomieszczenia. Niemniej jednak kominek cieszy się dużym uznaniem i warto rozważyć jego montaż. Dlaczego? Odpowiedzi można znaleźć w artykule: Czy warto mieć kominek w domu?

Przyglądając się dostępnym rozwiązaniom, można zauważyć, że wyróżnia się wśród nich kominek wolnostojący. Jest on ciekawą konstrukcją, w dużym stopniu różniącą się od tradycyjnego rozwiązania. Kominek wolnostojący, jak już wskazuje jego nazwa, nie jest na stałe połączony ze ścianą, ani z podłożem. Co za tym idzie, można go postawić praktycznie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Wspomniana niezależność kominka wolnostojącego oraz jego atrakcyjny wygląd sprawiają, że jest on chętnie wybierany zamiast tradycyjnych modeli.

Jakie są rodzaje kominków wolnostojących?

Fakt, że kominek wolnostojący nie jest zintegrowany ze ścianą, wpłynął na pojawienie się kilku jego rodzajów. Różnią się one zarówno pod względem wykorzystanych materiałów, jak i wyglądu. To z kolei sprawia, że na rynku pojawiają się bardzo ciekawe propozycje, które mogą być wykorzystane w rozmaitych aranżacjach.

Można zatem wyróżnić kominki wolnostojące:

  • żeliwne,
  • stalowe,
  • stalowe z wkładką szamotową,
  • kaflowe budowane przez zdunów,
  • wiszące z sufitu.

Powyższy podział nie jest jednak jedynym. Można bowiem rozróżnić kominki wolnostojące ze względu na wykorzystywane przez nie paliwo. Oznacza to, że każdy inwestor znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do oczekiwań pod względem wyglądu, jak i stosowanego opału.

Uwzględniając rodzaj paliwa i konieczność odprowadzania dymu oraz spalin poza budynek, można podzielić kominki wolnostojące na:

  • kominki na drewno,
  • kominki gazowe,
  • kominki na pellet,
  • kominki na biopaliwo.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!

Czy kominek wolnostojący potrzebuje komina?

W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych modeli kominków wolnostojących. Są takie, które nie potrzebują konstrukcji do odprowadzania spalin i dymu, ale jest ich mało i rzadko się je stosuje jako dodatkowe źródło ciepła. Najczęściej wybierane są kominki wolnostojące, wykorzystujące paliwa stałe i ciekłe. W związku z tym potrzebują one komina, aby odprowadzić poza budynek dym oraz spaliny.

Wybór komina dla kominka wolnostojącego to bardzo ważna kwestia. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że zastosowane rozwiązanie może znajdować się dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Poza tym kominek wolnostojący stanowi ozdobę pomieszczenia. Taka powinna być też konstrukcja, która będzie z nim połączona. Jednym z najciekawszych rozwiązań przeznaczonych do kominka wolnostojącego jest komin Jawar Smooth. Charakteryzuje się on minimalistycznym wyglądem, wysoką efektywnością, a także dużymi możliwościami podłączenia.

Innymi godnymi uwagi propozycjami kominów dla kominków wolnostojących są: Jawar Nord, Jawar Aero oraz Jawar Uniwersal Plus.

JAWAR Smooth
Jawar Smooth

Jakie są zalety kominka wolnostojącego?

Kominek wolnostojący może być przydatnym, a zarazem charakterystycznym elementem wyposażenia pomieszczenia. Jego zalety to m.in.:

  • możliwość postawienia w dowolnym miejscu,
  • szybka i prosta instalacja,
  • estetyczny wygląd,
  • łatwe utrzymanie,
  • możliwość wykorzystania różnorodnych paliw,
  • ogrzewanie pomieszczenia.

Jakie są wady kominka wolnostojącego?

Chociaż wiele zalet przemawia za stosowaniem kominka wolnostojącego, warto także zwrócić uwagę na jego wady. Wybór takiego rozwiązania warto przemyśleć pod kątem własnych preferencji, ale także celu, jaki ma być spełniony.

Wady kominka wolnostojącego to:

  • konieczność zabezpieczenia przed dziećmi,
  • większe zagrożenie pożarowe,
  • mniejsza efektywność grzewcza.

Zobacz także: Komin koncentryczny – co to jest?

O czym pamiętać, decydując się na kominek wolnostojący?

Kominek wolnostojący, jak każde urządzenie grzewcze zasilane paliwem stałym lub ciekłym, potrzebuje komina. Niezwykle ważne jest więc wybranie takiej konstrukcji, która skutecznie odprowadzi dym i spaliny poza budynek, a jednocześnie cechuje się atrakcyjnym wyglądem.

Co prawda kominek wolnostojący nie jest na stałe związany z podłożem, ale o nie również warto zadbać. Może się zdarzyć, że zostanie ono zabrudzone lub zniszczone na skutek obsługi źródła ciepła. Tylko co pod kominek wolnostojący zastosować? Wśród najczęściej wybieranych materiałów są: kamień, blacha, a także szkło.

Kominek wolnostojący jest warty rozważenia. Można go zamontować na praktycznie każdym etapie budowy. Inwestorzy mogą zdecydować się na kominek wolnostojący także po wielu latach od zakończenia prac budowlanych.

Istotne podczas wyboru kominka wolnostojącego jest dobranie jego parametrów grzewczych do powierzchni. Może się bowiem okazać, że rozwiązanie nie będzie w stanie zapewnić ciepła w całym pomieszczeniu.

Sprawdź również: Jak poprawić ciąg w kominie?

Podsumowanie

Urządzając dom, warto pomyśleć o kominku wolnostojącym. Stanowi on ciekawą alternatywę dla tradycyjnego rozwiązania. Kominek wolnostojący nie jest na stałe zintegrowany ze ścianą oraz podłożem. Można go zatem ustawić w dogodnym dla siebie miejscu w pomieszczeniu. Będzie on stanowić dodatkowe źródło ciepła, a także istotny element dekoracyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *