Baza wiedzy

Czy warto mieć kominek w domu?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Kominek w domu to kwestia, nad którą zastanawia się wielu inwestorów. Często pojawia się on w projektach budynków, ale chcąc zaoszczędzić na kosztach, rezygnuje się z tych rozwiązań. Czy słusznie? Okazuje się, że kominek w obecnych czasach jest czymś więcej niż tylko sposobem na stworzenie przyjemnego klimatu w domu. Przekonaj się, czy warto mieć go w domu, a jeśli tak, to dlaczego.

Podczas przygotowywania wycen dla naszych klientów, coraz częściej zwracamy uwagę na kominki. Okazuje się, że zamawiający kominy wielokrotnie rezygnują z tego rozwiązania. Dlatego też podczas rozmów z klientami staramy się poznać powody takich decyzji. Najczęściej dotyczą one kwestii finansowych, a także przekonania, że kominek w domu raczej nigdy nie będzie używany, czyli po prostu się nie przyda. Taka decyzja to kwestia indywidualna, ale wspominamy klientom o zaletach tego rozwiązania, które w dzisiejszych czasach są coraz bardziej doceniane. Możesz je poznać właśnie w tym artykule.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to są i jak działają biokominki?

Kominek w domu – do kiedy podjąć ostateczną decyzję o jego posiadaniu?

Kominek jest bardzo często uwzględniony w gotowych projektach domów. Inwestorzy, jako jedną z jego modyfikacji, pozbywają się omawianego rozwiązania. Jednak z taką decyzją warto się wstrzymać i ją jeszcze raz dobrze przemyśleć. Nawet jeśli kominek jest uwzględniony w projekcie, to do etapu zakończenia prac nad stropem jest czas na rozważenie jego obecności. Wtedy też przygotowanie otworów dla komina odprowadzającego spaliny będzie łatwiejsze, niż późniejsze ich wycinanie. Oczywiście można to zrobić w późniejszym terminie, ale taka decyzja wiąże się z dodatkowymi kosztami cięcia w stropie.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Kominek w domu – czy warto go mieć?

Rezygnacja z kominka to najczęściej decyzja podyktowana kwestiami finansowymi. Podczas budowy domu niezbędne jest bowiem przygotowanie odpowiedniego komina dla tego rozwiązania. Jednak rezygnację warto jeszcze raz przeanalizować pod kątem przyszłości oraz tzw. okresów przejściowych.

Kominek jest bardzo często rozpatrywany w kategoriach wizualnych i estetycznych. Kiedy pali się w nim ogień, tworzy się w pomieszczeniu miły, a wręcz romantyczny klimat. Rola kominka jest jednak znacznie większa niż tylko dekoracyjna. Owszem, jego widok jest przyjemny, kojący, ale trzeba na takie rozwiązanie spojrzeć szerzej.

Montaż kominka w domu rozpatruje się aktualnie w kategoriach bezpieczeństwa związanego z energią cieplną. Ma to związek z rosnącymi cenami wszystkich paliw, łącznie z gazem i pelletem, które dotychczas były dość tanie. Korzystanie z nich w okresach przejściowych, czyli kiedy w ciągu dnia jest ciepło, a wieczory i noce są jeszcze chłodne, nie zawsze jest opłacalne. W takich sytuacjach zazwyczaj jest potrzebne tylko ogrzanie jednego pomieszczenia, ale bez konieczności uzyskiwania wysokich temperatur. Wtedy też kominek sprawdza się doskonale. Wystarczy wrzucić do niego drewno i rozpalić, aby w pomieszczeniu, a nawet w całym domu zrobiło się ciepło.

Sprawdź także ten artykuł: Jaki wybrać komin do kominka?

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć i przemawia na korzyść posiadania kominka, są przerwy w dostawie prądu. Wszystkie kotły potrzebują energii elektrycznej do prawidłowego funkcjonowania. Przerwy w dostawie prądu mogą zdarzać się nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Nie są one może zbyt długotrwałe, ale uniemożliwiają ogrzewanie budynku z kotła. Ponadto coraz częściej w naszym kraju pojawiają się silne wiatry, które również powodują problemy z energią elektryczną. To także sytuacje, w których kominek może okazać się bardzo przydatny.

Kominek wcale nie musi być takim drogim rozwiązaniem, jak może się wydawać. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na niego przez pryzmat sytuacji, w których może pomóc nam ogrzać dom. Ważne jest przy tym zastosowanie odpowiedniego komina, który również nie jest drogi w porównaniu do materiałów budowlanych. Można więc decyzję o montażu kominka traktować jako inwestycję w dodatkowe źródło ciepła, które bardzo często się przydaje i uniezależnia od ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz cen paliw.

Przeczytaj także: Jaki komin do kominka gazowego?

Podsumowanie

Kominek to rozwiązanie, które mimo dodatkowych kosztów, warto zastosować w nowo budowanym domu. Jest on źródłem ciepła, które może się przydać w okresach przejściowych, a także gdy dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej. Do kominka trzeba zastosować odpowiedni komin, a jego charakterystykę warto poznać już przed zakończeniem budowy stropu – wtedy można przygotować odpowiednie otwory, zamiast wykonywać je później i ponosić z tego tytułu dodatkowe koszty.

Potrzebujesz wyceny komina do Twojego domu? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *