Baza wiedzy

Komin systemowy – wady i zalety

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Odprowadzanie spalin oraz dymu to główne zadanie komina. Jest on więc jednym z najważniejszych elementów budynku. Wpływa on na zapewnianie ciepła w domu, jak i bezpieczeństwa. Dlatego też inwestorzy zwracają uwagę na jego jakość, sposób wykonania oraz możliwość łatwego montażu. Komin systemowy jest rozwiązaniem, które z powodzeniem zastępuje dotychczasowe murowane konstrukcje. Jakie są jego wady i zalety? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Komin systemowy – co to jest?

W wielu dziedzinach życia można spotkać modułowe rozwiązania. Zadomowiły się one również w budownictwie. Komin systemowy jest ich doskonałym przykładem. Do jego budowy wykorzystuje się gotowe, czyli prefabrykowane elementy.

Tworzenie takiej konstrukcji można porównać do budowania z klocków. Przydatna jest przy tym instrukcja obsługi, w której opisane są wszystkie czynności krok po kroku. Tym samym budowa komina systemowego jest łatwiejsza, niż konstrukcji murowanej z cegieł. Warto również podkreślić, że tego rodzaju urządzenia odprowadzające dym i spaliny, kupuje się w zestawach. Znajduje się w nich wszystko, co jest niezbędne do stworzenia całego komina systemowego, bez konieczności dokupowania jakichś elementów.

Przeczytaj także: Jaki komin do kominka gazowego?

Komin systemowy – z czego się składa?

Komin murowany wykonany jest z pełnej cegły. Konstrukcja składa się z niewielkiej ilości elementów. Można zaliczyć do nich podstawę, czyli fundament, trzon samego komina, czapkę kominową. W przypadku prefabrykowanej konstrukcji elementów jest więcej.

Komin systemowy składa się z:

  • obudowy – będącą częścią konstrukcyjną. Jest ona przygotowana w taki sposób, aby umożliwiała prawidłową wentylację komina od środka. Zadaniem obudowy jest ochrona urządzenia odprowadzającego spaliny oraz dym przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i ich negatywnym działaniem, a także przed korozją budowlaną. W przypadku kominów systemowych JAWAR obudowa tworzona jest z pustaków perlitowych.
  • rury ceramicznej i kształtek – czyli jednych z najważniejszych elementów komina. Odpowiadają one za odprowadzanie spalin oraz dymu. Rura ceramiczna i kształtki muszą spełniać szereg wymagań, jakie stawiają przed nimi nowoczesne urządzenia grzewcze. Dlatego też powinny być one odporne na bardzo wysokie temperatury, ewentualne pożary sadzy, działanie spalin oraz kondensatu. Rura ceramiczna i kształtki muszą być zatem bardzo szczelne.
  • izolacji termicznej – znajdującej się w kominach przystosowanych do urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
  • obejm centrujących – wykorzystywanych w kominach powietrzno-spalinowych dostosowanych do kotłów gazowych. Są one stosowane w celu wycentrowania rur ceramicznych umieszczonych wewnątrz wspomnianej wyżej obudowy.
  • akcesoriów montażowych – do których zalicza się: odskraplacz, kit kwasoodporny bądź silikon, drzwiczki rewizyjne, kratki wentylacyjne, szablon do nakładania zaprawy murarskiej, stożek kominowy, szalunek.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Czym wykończyć komin?

Jakie są zalety komina systemowego?

Urządzenia odprowadzające spaliny i dym, budowane z prefabrykowanych elementów, to nowoczesne konstrukcje, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Zastąpiły one murowane rozwiązania.

Zalety komina systemowego:

  • dopasowanie do konkretnego rodzaju urządzenia grzewczego i wykorzystywanego przez niego paliwa,
  • szybki i bardzo łatwy montaż, który polega na połączeniu gotowych elementów, dzięki czemu konstrukcja powstaje w krótszym czasie, niż miałaby być budowana z pełnych cegieł,
  • wysoki poziom szczelności konstrukcji,
  • odporność na szkodliwe działanie kondensatu oraz wysokich temperatur,
  • sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i użytkowania już na etapie projektowania oraz produkcji,
  • zajmuje znacznie mniej miejsca niż komin murowany,
  • udzielana jest na niego gwarancja, a w razie konieczności możliwe jest skorzystanie z serwisu technicznego.

Zobacz także: Ile kosztuje komin?

Jakie są wady komina systemowego?

Jak każde rozwiązanie, tak też komin systemowy ma swoje wady. Jednak jest ich niewiele, co sprawia, że to konstrukcja godna uwagi.

Wady komina systemowego:

  • konieczność doboru odpowiedniego rozwiązania i średnicy do trybu pracy,
  • wybór producenta, który dostarczy odpowiedni, certyfikowany i bezpieczny produkt oraz zapewni wsparcie techniczne,
  • bardziej skomplikowana konstrukcja niż komin murowany.

Podsumowanie

Komin systemowy powstaje z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych. Jest on szczelny i trwały. Charakteryzuje się dopasowaniem do różnych urządzeń grzewczych. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, które sprawiają, że jest ono wydajne oraz bezpieczne.

Jedna odpowiedź do “Komin systemowy – wady i zalety”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *