Baza wiedzy

Ile kosztuje komin?

Kategoria:

Czas czytania: 9 minut

Koszt komina zależny jest od kilku czynników. Znaczenie w tym przypadku ma jego rodzaj, a także właściwości techniczne oraz jakościowe. Są to także kwestie, które wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo osób, które przebywają w budynku. Zatem ile kosztuje komin? Sprawdźmy!

Budowa komina to bardzo ważne przedsięwzięcie. Dlatego warto zgłębić wiedzę na ten temat, aby dokonać właściwego wyboru. Podczas poszukiwania odpowiedniego rodzaju konstrukcji, dla inwestorów ważne są głównie dwie kwestie: właściwości techniczne oraz cena komina. Szczególnie ten drugi aspekt jest istotny, ponieważ w dużej mierze wpływa on na decyzję zakupową. Czy zawsze tak powinno być? Niekoniecznie. Komin to bowiem konstrukcja, która ma za zadanie spełniać swoje podstawowe funkcje, ale przy tym musi być bezpieczna dla osób, które są w budynku. Przyjrzyjmy się zatem kwestii, ile kosztuje komin i od czego zależy jego koszt.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Co to jest komin?

Komin jest jedną z najważniejszych konstrukcji w budynku. Co więcej, kilka kwestii jego dotyczących jest wręcz regulowanych przez prawo, np. sprawy dotyczące przeglądów oraz ich terminów. Przejdźmy jednak do definicji – komin jest konstrukcją odpowiedzialną za odprowadzanie spalin oraz dymu z urządzenia grzewczego, a w przypadku komina wentylacyjnego – za przenoszenie na zewnątrz budynku zużytego powietrza.

Biorąc pod uwagę funkcje, jakie pełni komin oraz to, z czego jest zbudowany, można go podzielić na różne rodzaje. Tę kwestię wyjaśniamy w innym artykule na naszym blogu.

Od czego zależy cena komina?

Przeglądając rozwiązania dostępne na rynku, można zauważyć ciekawe zróżnicowanie pod względem cenowym. Koszt komina jest bowiem zależny od kilku istotnych czynników. Warto je uwzględnić, dbając o bezpieczeństwo budynku oraz znajdujących się w nim osób.

Materiał

Pierwszą z kwestii, która wpływa na to, ile kosztuje komin, jest materiał, z którego został wykonany. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, iż wariant murowany, to dzisiaj rzadkość. Raczej stawia się na nowoczesne rozwiązania, adekwatne do urządzeń grzewczych. Wśród najpopularniejszych konstrukcji znajdują się:

  • kominy stalowe,
  • kominy ceramiczne.

Z tych dwóch wariantów, tańsze są kominy stalowe. Jednak przewidziane są one do innego rodzaju kotłów, niż ceramiczne.

Rodzaj komina

Cena komina zależna jest również od jego rodzaju. Jak wspomniane zostało wyżej, wyróżnić możemy kominy stalowe oraz ceramiczne. Są one dostosowane do różnych urządzeń grzewczych oraz paliw, którymi są zasilane. Dzięki temu zapewniają prawidłowe funkcjonowanie kotła oraz właściwe realizowanie swojej zasadniczej funkcji, czyli przenoszenia spalin lub dymu poza budynek.

Grubość materiału

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić, jest grubość wyżej opisanego materiału. W tym przypadku nie warto iść na ustępstwa. Grubość materiału powinna zapewniać prawidłowe funkcjonowanie komina oraz jego trwałość.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co ile czyścić komin?

Ilość warstw materiału

Biorąc pod uwagę materiał oraz jego grubość, nie można przejść obojętnie obok ilości warstw wykorzystanych do budowy komina. One również mają wpływ na właściwe odprowadzanie spalin oraz dymu z urządzenia grzewczego. Warstwy są również istotne z uwagi na szczelność całej konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwo, które jest bezcenne. Przykładem mogą być tutaj trójwarstwowe kominy, gdzie można znaleźć np. izolację wykonaną z wełny mineralnej, a także pustaków keramzytobetonowych.

Kwestie technologiczne

Podczas tworzenia nowoczesnych kominów wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne. Te z kolei sprawiają, że konstrukcje są bardziej odporne na niebezpieczne związki zawarte w odprowadzanych zanieczyszczeniach. Wśród najnowocześniejszych rozwiązań można wymienić ceramikę prasowaną izostatycznie, która cechuje się niskim poziomem nasiąkliwości.

Średnica komina

Jednym z ważniejszych parametrów, jakie wpływają na to, ile kosztuje komin, jest jego średnica. Ta z kolei jest zależna od urządzenia grzewczego oraz zastosowanego paliwa. Przyjmuje się zatem, że wraz ze zwiększeniem średnicy komina, jego cena również rośnie. Wynika to m.in. z konieczności zastosowania większej ilości materiału.

Wysokość

Skoro cena komina zależna jest od jego średnicy, to od wysokości również. W tym przypadku zasada jest podobna, jak opisana wyżej. Wysoki komin będzie droższy od niższego. Jednak warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami technicznymi, jakie stawia przed tą konstrukcją urządzenie grzewcze, a także charakterystyka budynku. Zbyt niski komin może wpłynąć na brak ciągu, co w efekcie przełoży się na pracę kotła.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Ilość i jakość akcesoriów

Ostatnią kwestią, która wpływa na koszt komina, jest ilość akcesoriów oraz ich jakość. Wraz ze zwiększeniem liczby zastosowanych dodatkowych rozwiązań, rośnie cena całego przedsięwzięcia. Warto więc zwrócić uwagę m.in. na drzwiczki rewizyjne, adaptery do podłączenia urządzeń grzewczych, a także nasady kominowe. Wszystkie te elementy zwiększają koszt komina, jednak w wielu przypadkach są niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania.

Ile kosztuje komin?

Podczas wyboru komina należy uwzględnić wyżej omówione aspekty, ale także miejsce jego zakupu. Okazuje się bowiem, że w internecie dostępnych jest wiele konstrukcji niewiadomego pochodzenia. Tzw. składaki kuszą swoją niską ceną, która może odbić się czkawką w razie ewentualnych usterek. Nie istnieje bowiem serwis takich rozwiązań. Dlatego też lepiej wybierać kominy od renomowanych producentów. Będą to co prawda rozwiązania droższe niż wspomniane „składaki”, ale pewne pod każdym względem. W takim przypadku komin będzie wykonany z lepszych jakościowo materiałów, co ma wpływ na bezpieczeństwo. Ponadto można skorzystać z serwisu całej konstrukcji, a także liczyć na wsparcie dotyczące wszelkich kwestii związanych z kominem.

Koszt komina w przypadku rozwiązań oferowanych przez JAWAR na przykładzie modelu JAWAR NORD wynosi 3078 zł. W jego przypadku uwzględniona została średnica fi 200 oraz wysokość 6mb. Innym przykładem jest komin Uniwersal Plus 200, którego cena, przy takich samych parametrach, wynosi 1957 zł.

Zastanawiasz się nad wyborem komina? Sprawdź nasz konfigurator, który pomoże Ci dobrać właściwe rozwiązanie!

Podsumowanie

Cena komina to w wielu przypadkach aspekt, który wpływa na decyzję zakupową. Jednak nim się przejdzie do kosztów, warto uwzględnić kwestie, które na nie wpływają. Maję one bowiem znaczenie również dla właściwego funkcjonowania całej konstrukcji, urządzenia grzewczego, a także bezpieczeństwa budynku oraz osób, które w nim przebywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *