Baza wiedzy

Jaki komin do kominka gazowego?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Kominek gazowy to nowoczesne rozwiązanie, które spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Jego efektywność jest na bardzo wysokim poziomie, co sprawia, że nie ustępuje tradycyjnemu modelowi. Atrakcyjne dla użytkowników jest również to, że kominek gazowy jest bezobsługowy i umożliwia zachowanie większej czystości. Pojawia się jednak bardzo ważne pytanie. Jaki komin do kominka gazowego będzie najlepszy? W niniejszym artykule podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie wybrać, aby było w pełni bezpieczne i wydajne.

Kominek gazowy, czy zastąpi tradycyjny?

W dzisiejszych czasach decyzja o budowie kominka nie jest jedyną, jaką musimy podjąć. Możemy bowiem wybierać spośród dwóch wariantów: tradycyjnego, opalanego drewnem, oraz gazowego. Pierwszy kojarzy się z żywym ogniem, ale również sadzą i koniecznością czyszczenia szyby, aby można było zobaczyć płonący ogień. Drugi zaś dopiero staje się popularny, a przemawia za nim czystość oraz brak konieczności dokładania drewna i rozpalania. Kominek gazowy działa wręcz bezobsługowo. To bardzo często stawia go ponad tradycyjnym rozwiązaniem.

Kominek gazowy pasuje, zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych domów. Jedną z jego zalet jest brak wydzielania zapachu. Wspólnie z niewydzielaniem sadzy, rozwiązanie takie wpływa na estetykę pomieszczenia oraz całego domu.

Czy kominek gazowy zastąpi tradycyjny? Pokusimy się o stwierdzenie, że z biegiem lat oraz chęcią dbania o czystość w pomieszczeniu, może się tak zdarzyć. Kominek gazowy jest estetyczny i bezpieczny. Dostępnych jest również wiele metod jego aranżacji. Jedną z wad, jaką wskazują jego przeciwnicy, jest różnica w płomieniach. Jednak to postrzeganie również może się w przeciągu najbliższych lat zmienić.

Przeczytaj także: Jaki wybrać komin do kominka?

Jaki komin do kominka gazowego wybrać?

Jedną z kwestii, która nas zastanawia podczas wyboru kominka gazowego, jest komin. Okazuje się, że nie każde dostępne rozwiązanie jest dla niego dobre. Zatem podczas wyboru komina do kominka gazowego musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii technicznych. Wpływają one na prawidłowe odprowadzanie spalin, doprowadzanie powietrza, a co za tym idzie na względy bezpieczeństwa. Musimy bowiem pamiętać, że kominek gazowy zamontowany będzie zazwyczaj w salonie. Konieczne jest więc zastosowanie takiego rozwiązania, które będzie wykonane z dobrej jakości materiałów i przede wszystkim w pełni do niego przystosowane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina do kominka gazowego?

Kontynuując kwestię cech, którymi powinien się charakteryzować komin do kominka gazowego, powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniem pracującym podobnie, jak typowy gazowy kocioł. Jednak nie powinno nam to sugerować, że konstrukcja odprowadzająca spaliny musi być taka sama.

Brak uszczelek i korzystanie z uszczelniaczy wysokotemperaturowych

Istotną różnicą między kominkiem a kotłem gazowym jest uzyskiwana wysokość temperatury spalin. W przypadku pierwszego rozwiązania może ona sięgać powyżej 200 stopni Celsjusza, gdy w tym drugim zazwyczaj to przedział od 60 do 200 stopni Celsjusza. Musimy zatem dobrze dopasować komin do kominka gazowego. Tu szczególną uwagę musimy zwrócić na brak silikonowych uszczelek. Nie są one przystosowane do bardzo wysokich temperatur, jakie mogą pojawiać się w kominku gazowym. Dlatego zalecamy kominy, które wykorzystują uszczelniacze wysokotemperaturowe. Są one dostosowane do temperatur osiągających nawet 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu są sprawdzonym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co ile czyścić komin?

Zabezpieczenie przed kondensatem

Drugą ważną kwestią podczas wyboru komina do kominka gazowego jest wydzielający się kondensat. W naszych dotychczasowych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o jego szkodliwym działaniu. Musimy więc temu zapobiegać. Komin do kominka gazowego powinien być wyposażony w odskraplacz podłączony do kanalizacji. Kondensat powstaje bowiem na skutek połączenia wody (wydzielającej się z procesu spalania) z innymi związkami. Wspomniany odskraplacz powinien znajdować się w dolnej części komina. Zwiększy to bezpieczeństwo całej konstrukcji, jak i nas samych.

Zakończenie komina i jego wydajność

Kolejnym istotnym aspektem jest zakończenie komina oraz efektywność. Konstrukcja, która znajdować się będzie ponad dachem naszego domu, powinna należeć do rozwiązań systemowych. Musimy zwrócić uwagę na oddzielenie części spalinowej od powietrznej. Ważne jest zachowanie od nich sporych odległości z uwagi na możliwość zaciągania spalin do komory powietrznej.

Kluczowa jest również wydajność całej konstrukcji. Dlatego musimy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany komin do kominka gazowego oraz jego prawidłowo przeprowadzony montaż. Wtedy możemy nawet liczyć na oszczędności zużywanego gazu. Jest to możliwe z uwagi na zastosowanie rur z żebrowaniem po ich zewnętrznej stronie oraz ogrzewanie przez rurę spalinową zimnego doprowadzanego powietrza.

Zobacz również: Co to są i jak działają biokominki?

Podsumowanie

Kominki gazowe to atrakcyjne rozwiązania, które charakteryzują się bezobsługowym oraz estetycznym funkcjonowaniem. Nie wymagają one rozpalania, a także nie wydzielają zapachu. Komin do kominka gazowego musi być dostosowany do bardzo wysokich temperatur. Dlatego warto, abyśmy korzystali ze sprawdzonych i przystosowanych do tego celu konstrukcji. Będziemy mieli pewność, że zapewnią nam wydajność na odpowiednim poziomie oraz bezpieczeństwo.

Potrzebujesz porady jaki komin będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Skontaktuj się z nami!

Jedna odpowiedź do “Jaki komin do kominka gazowego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *