Baza wiedzy

Jak pozbyć się pleśni w domu?

Kategoria:

Czas czytania: 5 minut

Z pleśnią w domu zmaga się wiele osób. Produkty przemiany jej materii są bardzo szkodliwe dla ludzi, a także dla samego budynku. Do pozbycia się pleśni zazwyczaj wykorzystywane są specjalne preparaty. Ale czy nie lepiej zapobiegać jej powstawaniu, niż się jej pozbywać? O tym, jak można uchronić przed nią dom, przeczytasz w dalszej części tego artykułu!

Co to jest pleśń?

Pleśń to nic innego, jak pasożytnicze grzyby. Unoszą się one w powietrzu i osiadają w wielu miejscach w domu. Najczęściej są to punkty, gdzie wilgotność jest bardzo wysoka. Pleśń wygląda, jak zielony lub szary nalot bądź wykwity. Jeśli znajdzie sobie dogodne miejsce, to wgryza się w głąb powierzchni i pozostaje tam na bardzo długo. Pleśń przemieszcza się po budynku dzięki wytworzeniu ruchu powietrza. Przykładem może być sprzątanie domu, czyli np. wycieranie kurzu lub odkurzanie.

Zarodniki pleśni, które unoszą się w powietrzu, są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Są one wdychane, po czym mogą spowodować rozmaite choroby, alergie oraz infekcje. Pleśń szkodzi m.in. drogom oddechowym. Szczególnie narażone na jej działanie są dzieci.

Przeczytaj także: Dom pasywny – co to jest? Czym się różni od energooszczędnego?

Kiedy powstaje pleśń?

Pleśń do swojego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków. Zalicza się do nich dużą wilgotność powietrza. W miejscach, gdzie jej nadmiar nie został odprowadzony, zaczynają osiadać zarodniki pleśni, które atakują kolejne fragmenty powierzchni. Najczęściej są to miejsca zlokalizowane w rogach pokoi lub tuż nad oknami. Nadmierna wilgotność z kolei bierze się ze słabo działającej wentylacji powietrza w budynku.

Do powodów powstawania pleśni w budynku można również zaliczyć:

  • nieprawidłowo wykonaną izolację budynku,
  • przeciekanie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • przemarzanie ścian.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki jest koszt rekuperacji?

Jak się pozbyć pleśni?

Z pleśnią można walczyć na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywane są preparaty chemiczne, które mają zniszczyć jej ogniska. Często jednak to nie pomaga. Wtedy też do gry wkraczają działania mechaniczne, czyli kucie tynku. Niestety niesie to za sobą bardzo duże koszty oraz ograniczenie korzystania z pomieszczeń, gdzie przeprowadzany jest remont. Dlatego też lepiej zapobiegać powstawaniu pleśni w domu, niż potem męczyć się z jej usuwaniem. Jak więc to zrobić?

Wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pleśni. Dzięki niej usuwana jest z budynku nadmierna wilgoć. Niestety tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest w tym przypadku skuteczna. Co więcej, w okresie letnim w ogóle nie funkcjonuje. Dlatego też warto zainteresować się montażem rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej. Rekuperator jest urządzeniem, które zajmuje się ciągłą wymianą powietrza. Kontroluje on jego przepływ w obydwie strony, czyli z pomieszczeń i do nich. Tym samym z budynku odprowadzane jest powietrze zużyte, a w dodatku o nadmiernej wilgotności.

Sprawdź także: Instalacja rekuperatora – gdzie i jak montować rekuperator

Rekuperator nie tylko zajmuje się dystrybucją powietrza, ale również jego oczyszczaniem. W urządzeniu zamontowany jest 1 lub więcej filtrów. Dzięki temu do budynku z zewnątrz nie przedostają się zarodniki grzybów oraz inne zanieczyszczenia. Rekuperator może być również rozbudowany o dodatkowy komponent. To centrala filtracyjna, która działa niezależnie i także oczyszcza powietrze, które trafia do pomieszczeń.

Warto także zauważyć, że w rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła. Wpływa on na temperaturę powietrza, które transportowane jest do pomieszczeń. Wymiennik odzyskuje energię cieplną z zużytego powietrza, a następnie przekazuje je świeżemu. W efekcie rekuperacja zapewnia komfort cieplny.

Podsumowanie

Pozbycie się pleśni z domu nie należy do najłatwiejszych zadań. W tym celu wykorzystywane są rozmaite środki chemiczne, a także przeprowadzane są remonty. Jednak cenniejsze jest wyeliminowanie przyczyn powstawania pleśni. Za główną uznaje się zbyt dużą wilgotność powietrza oraz słabą jego cyrkulację. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, jest sprawdzonym sposobem na zapobieganie powstawaniu pleśni. Zapewnia ona ciągłą wymianę powietrza, czyli odprowadzanie zużytego i doprowadzanie świeżego. Eliminuje zatem warunki sprzyjające pleśni do rozwoju.

Jedna odpowiedź do “Jak pozbyć się pleśni w domu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *