Wentylacja

Wentylacja zapewnia wymianę powietrza w budynku. Dla zdrowego i komfortowego użytkowania pomieszczeń musimy stale usuwać zużyte i wilgotne powietrze, a jednocześnie dostarczać świeże powietrze. Jest to zadanie wentylacji, która jest jednym z najważniejszych systemów każdego budynku. JAWAR oferuje szereg systemów dedykowanych do budownictwa mieszkaniowego, które sprawią, że odetchniesz w domu świeżym powietrzem.

Zobacz nasze produkty:

Wyceń system kominowy dla Twojego budynku

Jaki komin wybrać?Jaki komin wybrać?

Zastanawiasz się jaki komin będzie odpowiedni dla Twojego domu? Spokojnie - nie musisz na tym się znać. Jesteśmy specjalistami od kominów i z chęcią Ci pomożemy. Skorzystaj z wygodnego konfiguratora, który w szybki sposób pomoże Ci wybrać odpowiedni komin dla Twojego domu.

Wentylacja w domu

W budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się dwa podstawowe rodzaje systemów wentylacyjnych: wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna (naturalna) działa poprzez wykorzystanie naturalnych mechanizmów ruchu powietrza. System ten składa się z pionowych kanałów wentylacyjnych, którymi odprowadzane jest zużyte ciepłe powietrze. Jest to możliwe, ponieważ cieplejsze powietrze jest lżejsze od zimnego i siłą grawitacji przesuwa się wzdłuż kanałów pionowych na zewnątrz budynku. Natomiast świeże powietrze jest dostarczane do budynku poprzez nieszczelności w drzwiach i oknach, otwarte okna lub nawiewniki.

Nowoczesne budynki niskoenergetyczne są znacznie szczelniejsze niż domy tradycyjne, przez jest problem z dostarczaniem powietrza do wentylacji. Dlatego wprowadzono wentylację mechaniczną. W tym przypadku powietrze jest nawiewane do budynku i usuwane z niego poprzez pracę wentylatorów. Dodatkowo, w systemach takich zazwyczaj odbywa się rekuperacja, czyli odzysk ciepła. Nowoczesne centrale wentylacyjne posiadają wymienniki ciepła, dzięki którym świeże powietrze ogrzewa się od usuwanego ciepłego powietrza, co pozwala ograniczyć straty ciepła przez wentylację nawet w 90%.

Obydwa systemy wentylacji (grawitacyjna i mechaniczna) są dostępne w ofercie kominów JAWAR. Nasze systemy wentylacyjne są wytwarzane z użyciem perlitu ekspandowanego, co zapewnia ich cichą i efektywną pracę.

Świeże powietrze w domu

Każdy z nas potrzebuje do życia świeżego powietrza. Człowiek w ciągu doby wdycha i wydycha około 10.000 litrów powietrza. Do tego celu zużywany jest zawarty w powietrzu tlen, a wydychany dwutlenek węgla. Ponadto, w wydychanym powietrzu zawarta jest para wodna. Wilgoć wydalana jest przez nasze organizmy również przez skórę – w procesie pocenia. Oprócz ludzkiego organizmu, w domu znajdują się też inne źródła wilgoci: woda paruje podczas kąpieli oraz w czasie gotowania. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i zdrowia w mieszkaniu powinna działać sprawna wentylacja, która dostarcza nam świeże powietrze, a usuwa powietrze zużyte i nadmiar wilgoci.

    Wyślij do nas swoje pytania

    Nasi konsultanci pracują od Poniedziałku do Piątku w godzinach 9-17    *Pola zaznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.


    Możesz także napisać do nas e-mail oraz zadzwonić