Baza wiedzy

Budowa domu? Sprawdź kiedy kupić komin!

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Podczas budowy domu istotnych jest wiele aspektów. Jednym z nich jest komin, czyli konstrukcja, która będzie drogą odprowadzania dymu i spalin z urządzenia grzewczego. Jest to również kwestia, jaką warto przemyśleć na bardzo wczesnym etapie. Ewentualne zmiany podczas samej budowy domu mogą spowodować wzrost problemów, a co za tym idzie – kosztów. Kiedy zatem kupić komin? Podpowiedź znajduje się w dalszej części tego artykułu!

Kiedy zainteresować się kominem do budowanego domu?

Utarło się, że budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób. Ale ilość kwestii, jakie trzeba w związku z tym przedsięwzięciem przemyśleć, jest bardzo dużo. Zalicza się do nich również sposób ogrzewania budynku oraz wybór komina. Źródło ciepła w nowo budowanym domu jest bardzo ważne. Wybrać można spośród tradycyjnych rozwiązań, czyli pieców, ale w ostatnich latach do głosu dochodzą także pompy ciepła połączone z systemem rekuperacji. Decydując się jednak na urządzenie grzewcze, które jest zasilane paliwem stałym, gazowym lub olejowym, warto również pomyśleć o kominie. Pojawia się więc pytanie, kiedy to zrobić? Czy wtedy, kiedy wykonana już została pewna część budynku? Czy w trakcie jego budowy? A może wcześniej?

Przeczytaj także: Jaki dom bez pozwolenia na budowę 2023? Co musisz wiedzieć, aby go wybudować?

Wybór źródła ogrzewania

Odpowiedź brzmi: im wcześniej, tym lepiej. Już na etapie projektowania domu powinno się dokładnie przemyśleć to, jakie źródło ciepła będzie w nim zamontowane. Z tym bowiem wiąże się np. samo stworzenie projektu. Wybór rodzaju źródła ciepła wymusza podjęcie kolejnych decyzji. W kolejce czekają rozważania na temat tego, jaki rodzaj pieca będzie zamontowany w nowo budowanym domu. Istotne staje się więc paliwo, z jakiego będzie chciało się korzystać. To jednak nie koniec. 

Poznanie parametrów urządzenia grzewczego

Po wybraniu rodzaju pieca niezbędne będzie poznanie jego parametrów. Te z kolei istotne są do podjęcia kolejnej decyzji. Dotyczy ona rodzaju konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Zatem na pytanie: kiedy zainteresować się kominem, odpowiedź brzmi: już na etapie tworzenia, wyboru lub modyfikacji projektu budowlanego (w zależności od tego, czy jest on przygotowywany na nowo, czy wprowadzane są zmiany do istniejącego).

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki komin do domku letniskowego?

Wybór komina

Wiedząc, czym chce się ogrzewać dom oraz jakie będą parametry pieca, warto zdecydować, jaki komin znajdzie się w nowym budynku. Coraz częściej odchodzi się od znanego, a zarazem tradycyjnego rozwiązania, jakim jest murowana konstrukcja do odprowadzania dymu i spalin. Raczej wybiera się nowocześniejsze kominy systemowe. Ich przewaga nad murowanymi jest ogromna. Przede wszystkim są to gotowe elementy, które należy ze sobą połączyć. Oszczędza się więc czas i koszty z tym związane. Poza tym kominy systemowe są przystosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych i zajmują znacznie mniej miejsca, niż murowane. Warto więc już na etapie projektu budowlanego podjąć decyzję, jakiego rodzaju konstrukcja do odprowadzania dymu i spalin będzie najlepsza. Można w tym celu skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie.

Kiedy kupić komin?

Chociaż wybór źródła ciepła i komina powinien odbywać się już na etapie projektu budowlanego, to z zakupem konstrukcji do odprowadzania spalin warto się wstrzymać. Chociażby ze względu na to, że nie ma się zwykle gdzie jej przechowywać. Pojawia się więc kolejne pytanie: kiedy kupić komin? Jeśli wybór padł na rozwiązanie systemowe (określane również modułowym bądź prefabrykowanym), nie trzeba tego robić tuż po rozpoczęciu budowy domu. Należy bowiem pamiętać, że taka konstrukcja, jeśli będzie znajdować się na terenie prac, a nie będzie zabezpieczona, może stać się łakomym kąskiem dla potencjalnych złodziei.

No to kiedy kupić komin do budowanego domu? Najlepiej zrobić to, gdy powstaną ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne. Nie trzeba się obawiać o ewentualny brak materiałów. Producent kominów systemowych posiada wszystkie elementy, jakie są potrzebne do wzniesienia tej ważnej konstrukcji. Trzeba bowiem pamiętać, że kupując takie rozwiązanie, otrzymuje się wszystkie materiały i przedmioty niezbędne do budowy. Ponadto wraz z kominem systemowym dostarczana jest instrukcja obsługi, w której opisano krok po kroku, jak połączyć poszczególne elementy.

Zobacz także: Przygotowania do sezonu grzewczego – co zrobić, aby prawidłowo przystąpić do ogrzewania domu?

O czym pamiętać wznosząc komin w budowanym domu?

Każdy komin, bez względu, czy murowany, czy systemowy, pełni bardzo ważną funkcję w domu – odprowadza dym i spaliny, a w przypadku systemów powietrzno-spalinowych, dodatkowo doprowadzają one powietrze do urządzenia grzewczego. Nie można tego lekceważyć. Dlatego też wszelkie zmiany w zakresie komina należy konsultować z kierownikiem budowy.

Trzeba też pamiętać o tym, że po zakończeniu budowy, musi być ona odebrana przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jednym z elementów, który będzie sprawdzany, jest właśnie komin. Dlatego też, podczas jego budowy, warto stosować się do instrukcji dostarczonej przez producenta oraz aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Podsumowanie

Wybór i zakup komina do nowo budowanego domu, to bardzo ważne czynności. Sama decyzja o tym, jaka będzie zastosowana konstrukcja do odprowadzania spalin i dymu, powinna być podjęta już na etapie projektowania budynku. Z kolei zakupu komina można dokonać po wzniesieniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Warto przy tym pamiętać, że budowa takiej konstrukcji powinna być prowadzona zgodnie ze sztuką oraz przestrzegając instrukcji dostarczonej przez producenta (w przypadku kominów systemowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *