Baza wiedzy

Jaki komin do domku letniskowego?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Domek letniskowy kojarzy się z błogim odpoczynkiem. Spędzamy w nim weekendy, ferie, a w trakcie wakacji udajemy się do niego na dłużej. Musimy jednak pamiętać, że w okresie zimowym powinniśmy go ogrzewać. Nie tylko po to, aby nam nie było zimno, ale też nie zamarzały przedmioty, które się w nim znajdują. Dlatego też montujemy urządzenia grzewcze zapewniające ciepło w całym budynku. Ale jaki komin do domku letniskowego wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie wydajny, a jednocześnie jego wygląd nie oszpeci budynku. Więcej na ten temat dowiesz się z niniejszego artykułu!

Domek letniskowy to budynek, który tworzymy z myślą o relaksie poza miastem. Udajemy się do niego, aby odpoczywać z dala od codzienności, pracy, ale też po to, aby przebywać bliżej natury. Domek letniskowy budować możemy w różnych technologiach, a co za tym idzie, z wykorzystaniem rozmaitych materiałów. Do jego stworzenia stosujemy zarówno drewno, jak i pustaki. W obydwu jednak przypadkach niezbędne jest ogrzewanie. Docenimy je szczególnie wtedy, gdy przyjeżdżamy do domku letniskowego w jesienne oraz zimowe miesiące, ale też podczas pierwszych dni wiosny. Nie chcemy przecież marznąć, ani też niszczyć niską temperaturą swojego budynku, znajdujących się w nim mebli oraz innych przedmiotów.

Przeczytaj także: Jaki komin do domu drewnianego?

Ogrzewanie w domku letniskowym

Jak zatem możemy ogrzewać nasz domek letniskowy? Tak naprawdę mamy do wyboru wiele rozwiązań. Jedne z nich to tradycyjne urządzenia grzewcze, jakie stosujemy w tradycyjnych domach. Możemy też skorzystać z piecyków elektrycznych, ale ich wydajność w przypadku dużej przestrzeni pozostawia wiele do życzenia. Poza tym koszt energii elektrycznej, jaką zużyjemy do zapewnienia ciepła w budynku w ten sposób, może być za duży. Dlatego też najczęściej ogrzewamy się w domku letniskowym wolnostojącym piecem, czyli popularną „kozą”, jak i za pomocą kominków. Powinniśmy przy tym pamiętać, że obydwa te rozwiązania wymagają zamontowania komina. I tu pojawia się pytanie – jaki wybrać?

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Komin – jak go używać? Oto 5 ważnych zasad!

Komin do domku letniskowego – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza kwestia, która dotyczy komina do domku letniskowego, to wybór rozwiązania dopasowanego do urządzenia grzewczego. Powtarzamy to wielokrotnie w artykułach na naszym blogu, ponieważ bardzo często spotykamy się z sytuacjami odwrotnymi. Wybierając komin do domku letniskowego, musimy zwrócić uwagę na to, aby był on dopasowany do spalanego paliwa, a także mocy urządzenia grzewczego. Istotna jest również wysokość konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Informacje te posłużą nam do wybrania właściwej średnicy komina do domku letniskowego. Poza tym ważne jest, aby taka konstrukcja zapewniała właściwy ciąg oraz była w pełni bezpieczna.

Sprawdź również: Czyszczenie komina

Komin do domku letniskowego – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale musimy pamiętać, aby dokładnie je sprawdzić. Komin do domku letniskowego pełni nie tylko podstawową funkcję, czyli odprowadzania dymu oraz spalin, ale również ma wpływ na wygląd budynku. Jedną z najciekawszych propozycji jest Jawar Smooth. To komin stalowy dopasowany do domku letniskowego, wykonanego z pustaków, jak i drewna. Na uwagę zasługuje m.in. dowolność montażu tego rozwiązania. Jawar Smooth może być zlokalizowany wewnątrz budynku, jak i poza nim. Możemy go zamontować wewnątrz komina murowanego. Co ciekawe, Jawar Smooth jest przygotowany w taki sposób, aby umożliwić nam nawet postawienie go na piecu umieszczonym w salonie. Zapewnia on właściwy ciąg, tym samym zapewniając urządzeniu grzewczemu właściwe warunki do pracy.

Komin Jawar Smooth

Komin Jawar Smooth wykonany jest w technologii spęczania rur płaszcza zewnętrznego. Dzięki temu nie są widoczne żadne połączenia w ramach konstrukcji. Ponadto zewnętrzna część komina Jawar Smooth jest jednolita. To z kolei sprawia, że jest on nie tylko bezpiecznym rozwiązaniem, ale także atrakcyjnym z uwagi na swój wygląd. Jawar Smooth jest czarnym kominem, pasuje zatem do różnych styli architektonicznych. Będzie on dobrze prezentować się w tradycyjnym domku letniskowym, jak i „skandynawskim”.

Na uwagę zasługuje także izolacja glinokrzemianowa o grubości 50mm. Ona również sprawia, że Jawar Smooth jest doskonale pasującym kominem do domku letniskowego. Taka technologia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny, a co za tym idzie, również na nasz komfort cieplny. Dodatkowo Jawar Smooth zakończony jest specjalnie przygotowaną klapą. Zapewnia ona dostęp dla kominiarza, ale zapobiega również wnikaniu opadów atmosferycznych do wewnętrznej części komina.

Zobacz także: Jak poprawić ciąg w kominie?

montaż komina w domku drewnianym

Podsumowanie

Komin do domku letniskowego to konstrukcja, która powinna być dopasowana do urządzenia grzewczego. Jednym z wydajnych, a zarazem atrakcyjnych wizualnie rozwiązań, jest Jawar Smooth. Zapewnia on właściwy ciąg oraz bezpieczeństwo. Komin Jawar Smooth pasuje do każdego domku letniskowego, bez względu na materiały, z jakich jest wykonany oraz styl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *