Baza wiedzy

Jaki komin do domu drewnianego?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Bardzo często inwestorzy decydują się na zbudowanie domu z drewna zamiast betonowych lub ceramicznych pustaków. Takie budynki wymagają szczególnej uwagi z racji wykorzystania łatwopalnego materiału. Dlatego też wielu inwestorów zastanawia się, jaki komin do domu drewnianego wybrać. W poniższym artykule podpowiadamy, które rozwiązanie zastosować oraz na co zwrócić uwagę.

Komin do domu drewnianego – wybór urządzenia grzewczego

Wybór komina do domku drewnianego jest bardzo ważną kwestią. Ale zanim przystąpi się do porównywania dostępnych w tym zakresie rozwiązań, trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia grzewczego. Dopiero do niego należy dopasować konstrukcję, której zadaniem będzie odprowadzanie na zewnątrz dymu, spalin, a także doprowadzanie powietrza do kotła.

W przypadku domu drewnianego nie ma żadnych ograniczeń w zakresie możliwych do zastosowania urządzeń grzewczych. Mogą to być zarówno kotły zasilane paliwem stałym, jak i wykorzystujące paliwa ciekłe i gazowe. Istotne staje się dobranie do nich właściwego komina, który sprawdzi się nie tylko jako konstrukcja odprowadzająca dym lub spaliny, ale także będzie spełniać wymagania dotyczące montażu w domu drewnianym.

Przeczytaj także: Czyszczenie komina

Domek letniskowy – komin Jawar Smooth

Komin do domu drewnianego – jakie są rozwiązania?

Do domku drewnianego można zastosować wszystkie dostępne rozwiązania kominowe. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konstrukcje muszą być dodatkowo wzmocnione.

Komin murowany

Przykładem rozwiązania stosowanego w domu drewnianym jest komin murowany. Stosuje się go zazwyczaj do urządzenia grzewczego zasilanego paliwem stałym. Trzeba również pamiętać, że na ścianach wewnętrznych komina może osiadać kondensat. W efekcie cegły i zaprawa wykorzystane do budowy takiej konstrukcji mogą ulec zniszczeniu. Jest to zagrożenie dla domu drewnianego, czyli stworzonego z łatwopalnego materiału. Dlatego też, do konstrukcji murowanej stosuje się wkład kominowy (np. stalowy), który zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych związków chemicznych.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Komin murowany – jak go zbudować?

Komin ceramiczny

Chociaż komin murowany może być wykorzystany w domu murowanym (ale z jednoczesnym zastosowaniem wkładu), to inwestorzy mają do dyspozycji ciekawsze rozwiązanie. Jest nim komin ceramiczny. Charakteryzuje się on nowoczesnością oraz zastosowaniem trwałych materiałów. Taki komin tworzony jest w przypadku naszej firmy, z ceramiki prasowanej izostatycznie. Dzięki czemu rury wchodzące w jego skład są cieńsze, lżejsze, a zarazem bardziej odporne na szoki termiczne. Ponadto cechują się one prawie zerową nasiąkliwością. Ma to ogromne znaczenie, gdy poszukuje się trwałego i bezpiecznego komina do domu drewnianego. Warto pamiętać, że komin ceramiczny obudowany jest dodatkowo pustakami perlitowymi. Pomiędzy nimi a rurami umieszczana jest izolacja wykonana z wełny mineralnej. Taka konstrukcja doskonale się sprawdza jako komin w domku drewnianym.

Proponowane kominy do domków letniskowych i wypoczynkowych:

Komin Jawar Uniwersal Plus przeznaczony jest do wszystkich rodzajów paliw. Z kolei model Jawar Nord dopuszczony jest do montowania bezpośredniego przy elementach drewnianych, dzięki czemu idealnie nadaje się do tego typu domów.

Komin stalowy

Domek wczasowy – drewniany – komin Jawar Smooth

Innym możliwym kominem do domu drewnianego jest rozwiązanie stalowe. Taka konstrukcja może być jednościenna lub dwuścienna. Pierwsza z nich wykorzystuje wkład kominowy, który jest umieszczony w obudowie wykonanej z pustaków ceramicznych. Z kolei konstrukcja dwuścienna zbudowana jest z rury wewnętrznej, izolacji termicznej oraz zewnętrznego płaszcza. Stal wykorzystana jest do stworzenia zarówno rury wewnętrznej (kwasoodporna lub żaroodporna) oraz płaszcza zewnętrznego (nierdzewna). Istotna w kominie stalowym do domu drewnianego jest grubość zastosowanego materiału. Przyjmuje się, że im grubsza stal, tym komin będzie trwalszy i dłużej eksploatowany.

Jednym z flagowych naszych produktów do domków letniskowych jest Jawar SMOOTH i Jawar AERO:

Przykłady zastosowania komina stalowego Jawar SMOOTH w domku drewnianym:

Sprawdź również: Jak poprawić ciąg w kominie?

Komin do domu drewnianego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając komin do domku drewnianego, należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego warto rozważać konstrukcje producentów, którzy stosują nowatorskie rozwiązania, a jednocześnie przechodzą one przez restrykcyjne badania i posiadają odpowiednie certyfikaty. Poza tym, kiedy wybierany jest komin do domu drewnianego, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • odległość czopucha od elementów łatwopalnych – jeśli wykorzystywane są paliwa stałe, to powinna ona wynosić minimum 30 cm,
  • ścianę za kominem, która powinna być zabezpieczona dodatkowo poprzez zastosowanie niepalnej przegrody, zbudowanej z cegieł i wyłożonej wełną,
  • wykorzystywanie rozwiązań, które posiadają izolację na całej długości, a nie jedynie na niektórych odcinkach,
  • montaż komina zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji dostarczonej przez producenta,
  • odpowiednią eksploatację konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny oraz regularne jej czyszczenie,
  • stosowanie nasad kominowych, umożliwiających osiągnięcie odpowiedniego ciągu kominowego,
  • wykonanie odpowiednich przejść komina przez strop oraz dach, a także wykorzystanie śrubowych wymian, które zapewniają odpowiednie mocowanie i zachowanie dylatacji oraz odległości.

Zobacz także: Jaki komin do kominka gazowego?

Podsumowanie

Komin do domu drewnianego może być wykonany z ceramiki, a także ze stali. Przy czym wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być podyktowany dopasowaniem do urządzenia grzewczego. Warto pamiętać, że komin do domu drewnianego musi być szczelny, a co za tym idzie, w pełni bezpieczny. Dlatego też inwestorzy najczęściej wybierają komin ceramiczny, który wyróżnia się trwałością i odpornością na szkodliwy kondensat.

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze odpowiedniego komina? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *