Baza wiedzy

Szyber kominowy – co to jest?

Kategoria:

Czas czytania: 5 minut

Kominek w domu kojarzy się z ciepłem, niepowtarzalną atmosferą oraz interesującą dekoracją pomieszczenia. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na jego montaż jako formę zabezpieczenia. Okazuje się bowiem, że pojawia się coraz więcej powodów, przez które główne urządzenie grzewcze nie może lub nie musi być wykorzystywane. Kominek jest zatem dodatkowym źródłem ciepła. Z kolei jego efektywność można kontrolować za pomocą prostej konstrukcji, jaką jest szyber kominowy. Sprawdź dokładnie, co to jest i dlaczego jest często montowany w kominkach!

Dlaczego kominki cieszą się coraz większą popularnością?

Kominek to od zawsze wyjątkowa konstrukcja w domu. Skupia on przy sobie rodzinę w chłodne dni oraz wieczory. Palące się w kominku drewno wprowadza romantyczny nastrój. Ten widok kojarzy się również z domowym ciepłem oraz rodzinną atmosferą. Warto zaznaczyć, że aktualnie to nie są jedyne powody, dla których kominek cieszy się coraz większą popularnością.

Inwestorzy chętniej stosują takie rozwiązania z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego w domu. Bardzo często zdarza się, że główne urządzenia grzewcze nie mogą być uruchomione. Podyktowane jest to przerwami w dostępie do prądu. Ponadto nie zawsze istnieje konieczność włączania głównego pieca. Niekiedy wystarczy rozpalić w kominku, aby w domu delikatnie podniosła się temperatura, a jednocześnie zapewniła ona komfort termiczny mieszkańcom. Dlatego też, podczas budowania domu, wiele osób doradza, aby nie rezygnować z kominka, a wręcz uwzględnić go w swoich planach. To rozwiązanie, które może zapewnić ciepło, a jednocześnie oszczędności.

Przeczytaj również: Co to są i jak działają biokominki?

Co to jest szyber kominowy?

Jeśli zapadnie decyzja o montażu kominka, należy przystąpić do wyboru odpowiedniego modelu. Na rynku jest wiele ciekawych propozycji. Są one atrakcyjne pod względem wydajności, wykorzystywanego paliwa i oczywiście wyglądu. Kominek jest również elementem dekoracyjnym, musi więc prezentować się nienagannie i współgrać z otoczeniem. Do niego powinien być również zamontować właściwy komin, aby dym i spaliny były skutecznie odprowadzane poza budynek.

Wspomniana już wydajność kominka może być regulowana za pośrednictwem konstrukcji, którą jest szyber kominowy. To rozwiązanie umożliwiające kontrolowanie ciągu, czyli ilości powietrza docierającego do urządzenia grzewczego. Zazwyczaj szyber kominowy wykonany jest ze stali lub żeliwa. Montuje się go tuż nad czopuchem kominka.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Czy warto mieć kominek w domu?

Jak działa szyber kominowy?

Szyber kominowy jest dosyć prostą konstrukcją. Musi być jednak dopasowany do zastosowanego w domu kominka. Podczas jego wyboru, warto zwrócić uwagę na jego średnicę. Szyber kominowy to nic innego, jak przepustnica, która jest regulowana w celu zmniejszenia lub zwiększenia dopływu powietrza do paleniska, czyli tzw. ciągu. Kiedy konstrukcja jest otwarta, to zostaje zwiększona ilość powietrza docierającego do kominka. Gdy zaś szyber kominowy jest zamknięty, zmniejszony zostaje ciąg.

Szyber kominowy może działać na dwa sposoby:

  • ręcznie, czyli użytkownik w pełni steruje przepustnicą,
  • automatycznie, czyli szyber kominowy jest otwierany lub zamykany w zależności od tego, czy drzwiczki kominka są otwarte, czy nie.

Czy zawsze trzeba montować szyber kominowy?

Szyber kominowy jest bardzo przydatną konstrukcją. Umożliwia kontrolowanie wydajności kominka, czyli szybkości spalania drewna, a jednocześnie temperatury, jaką dostarcza urządzenie. Kiedy ciąg jest słabszy, drzewo pali się wolno. Zapewnia wtedy mniejszą temperaturę. Sytuacja się zmienia, gdy szyber kominowy jest otwarty. Wtedy ciąg powietrza jest duży. Co za tym idzie, drewno spala się szybciej, a uzyskiwana temperatura się zwiększa.

Wobec powyższego pojawia się ważne pytanie – czy zawsze trzeba montować szyber kominowy? Okazuje się, że nie. Szyber kominowy polecany jest do budynków, które narażone są na częste silne podmuchy wiatru. Wtedy konstrukcja pomaga w osiągnięciu właściwego ciągu. Warto również wspomnieć, że rozwiązanie tożsame z szybrem kominowym często montowane jest w rurze dymnej. Wtedy nie ma konieczności stosowania dodatkowej konstrukcji sterującej dopływem powietrza do paleniska.

Zobacz także: Jaki komin do kominka gazowego?

Podsumowanie

Szyber kominowy to przydatne rozwiązanie, stosowane głównie do kominków oraz wkładów kominkowych. Umożliwia on zarządzanie ilością powietrza, które dociera do paleniska. Tym samym szyber kominowy zwiększa kontrolę nad szybkością spalania drewna oraz uzyskiwaną w ten sposób temperaturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *