Baza wiedzy

Co to są i jak działają biokominki?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Biokominki to rozwiązania bardzo chętnie wybierane przez wiele osób. Decydują się na niego mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz bloków. Biokominki potrafią stworzyć niesamowity nastrój w pomieszczeniu, a ich widok relaksuje domowników. Służą one także jako elementy ozdobne domów i mieszkań. Jak działają biokominki? Dowiesz się z tego artykułu!

Kominki są bardzo ciekawym elementem wyposażenia domów. Jednak nie zawsze rodzaj budynku oraz warunki techniczne pozwalają na ich zastosowanie. Dlatego też biokominki, które są dostępne na rynku, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wprowadzają one przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, a także romantyzm. Widok skrytych w biokominku płomieni odpręża i pomaga uspokoić skołatane nerwy. Sprawdź zatem, na czym polega jego funkcjonowanie.

Przeczytaj także: Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Co to jest biokominek?

Biokominek nazywany jest również kominkiem ekologicznym. To specjalny rodzaj paleniska, który nie wymaga spełniania tak rygorystycznych warunków technicznych, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Biokominki mogą być zamontowane w różnych pomieszczeniach. Bez względu na ich rodzaj, nie trzeba montować kominów odprowadzających spaliny i doprowadzających powietrze.

W sprzedaży dostępne są biokominki:

  • wiszące – nowoczesne, wprowadzające ciekawy klimat w aranżację pomieszczenia,
  • wolnostojące – w pełni mobilne, nie wymagające żadnego montażu. Można je postawić w dowolnym miejscu. Jeśli nie są wykorzystywane, mogą być schowane,
  • do zabudowy – montowane na stałe w konkretnym miejscu w pomieszczeniu. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór samego wkładu kominkowego, którego obudowa może być zaaranżowana samodzielnie przez domowników lub przez projektanta. Wtedy też biokominek będzie najlepiej komponować się z wystrojem pomieszczenia.

Ten temat też Cię może zainteresować: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji

Jak działają biokominki?

Biokominki stworzone są z obudowy oraz umieszczanego w niej paleniska. Ten z kolei składa się ze zbiornika na paliwo oraz wkładu chłonnego (absorbującego). Funkcjonowanie biokominka różni się w pewnym zakresie od tradycyjnych rozwiązań. Przede wszystkim nie wykorzystuje się tutaj drewna. Paliwem w większości przypadków jest bioetanol. Wlewa się go w odpowiedniej ilości do zbiornika. Następnie wystarczy podpalić płomień.

Paliwo stosowane do biokominków, w przeciwieństwie do drewna, jest bezwonne oraz nie wytwarza dymu. Dlatego też nie trzeba wykorzystywać kominów odprowadzających spaliny. Efektem ubocznym spalania paliwa w biokominku jest za to dwutlenek węgla oraz para wodna.

Podobnie, jak zapalanie, gaszenie biokominków jest prostą czynnością. Każdy model wyposażony jest w specjalną przesuwkę. Kiedy jest ona zamknięta, odcina dostęp tlenu do paleniska i wygasza je. Żeby to uczynić, należy skorzystać z dołączonych do zestawu akcesoriów, które pozwolą na bezpieczne manipulowanie przesuwką.

Przeczytaj także: Jaki wybrać komin do kominka?

Jakie są zalety biokominków?

Biokominki to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Wśród ich zalet można wymienić:

  • mobilność,
  • dostępność kilku rodzajów ekologicznych kominków,
  • estetyczny wygląd,
  • zwiększenie atrakcyjności pomieszczenia,
  • budowanie przyjemnego nastroju.
  • brak konieczności stosowania kominów odprowadzających spaliny i doprowadzających powietrze.

Na co zwrócić uwagę wykorzystując biokominki?

Stosowanie biokominków jest bardzo bezpieczne, o ile przestrzega się zaleceń wskazanych w instrukcji dołączonych do nich. Należy zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas ich wykorzystywania.

Paliwo się rozlało? Trzeba je posprzątać

Jakiekolwiek paliwo stanowi zagrożenie, kiedy zostanie podpalone. Nie inaczej jest z bioetanolem. Jeśli podczas wlewania paliwa do zbiornika, rozlejesz je, pamiętaj, aby oczyścić powierzchnię. Musisz to zrobić, zanim podpalisz biokominek. W przeciwnym razie paliwo może się zapalić w nieodpowiednim miejscu, co doprowadzi do pożaru. Dlatego też wlewając bioetanol do zbiornika zachowaj ostrożność i czujność.

W razie pożaru bioetanolu należy w pierwszej kolejności odciąć dopływ powietrza. Najodpowiedniejsze będzie skorzystanie z gaśnicy. Sprawdzą się w tym również grube materiały, którymi należy gasić płomienie. Wykorzystać do tego można koce, czy też kołdry.

Wlewaj odpowiednią ilość paliwa

Zbiorniki we wszystkich biokominkach posiadają zaznaczone miejsca, wskazujące właściwy poziom paliwa. Nie można go przekraczać. Zbyt duża ilość bioetanolu może być niebezpieczna, a ogień wydostać się spod kontroli.

Przeczytaj także: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Nie wolno dolewać paliwa w trakcie korzystania z biokominka

Podczas pracy biokominków w żadnym wypadku nie wolno dolewać paliwa. Jeśli sytuacja taka będzie miała miejsce, może zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców oraz budynkowi. W trakcie dolewania paliwa do zbiornika, gdy palenisko zostało podpalone, mogą wydzielać się nadmierne ilości pary. W efekcie może dojść do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, a także do eksplozji.

Producenci biokominków zalecają, aby dolewanie paliwa odbywało się tylko i wyłącznie, kiedy palenisko ostygło. Nie można zatem tego uczynić tuż po wykorzystaniu całego zbiornika.

Podsumowanie

Biokominki to doskonała alternatywna dla tradycyjnych kominków. Są one łatwiejsze w instalacji, a także nie wymagają żadnych specjalnych warunków technicznych. Biokominki świetnie sprawdzają się jako element tworzący przyjazną atmosferę w pomieszczeniu, a także odprężający mieszkańców i gości.

3 odpowiedzi do “Co to są i jak działają biokominki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *