Baza wiedzy

JAWAR – Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Sprawna wentylacja zapewnia komfort, a jednocześnie zapobiega powstawaniu pleśni. Jest więc ważna w każdym budynku – zarówno w nowym, jak i takim, który ma swoje lata. Wentylacja w starym domu może być zagadkowa. Nie zawsze da się ją wykonać od początku, jak w przypadku nowego budynku. Co zatem zrobić, aby usprawnić wentylację w starym domu? Czy rekuperacja to dobry pomysł? Czy wentylacja mechaniczna w starym domu ma sens? To pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Wentylacja to jedna z kwestii, która jest bardzo często poruszana podczas budowy domu. To, jak ma zostać poprowadzona, aby była skuteczna oraz spełniała aktualnie obowiązujące przepisy, jest zadaniem projektantów. Trzeba przy tym pamiętać, że inwestorzy mogą zdecydować się na wariant grawitacyjny lub wentylację mechaniczną. Zakres decyzyjności jest więc zatem duży, ale tylko w przypadku nowo budowanego domu. Jeśli chodzi o istniejący budynek, możliwości są mniejsze i zależne od aktualnego stanu technicznego. Jak więc wykonać wentylację w starym domu? Jakie kroki podjąć, aby była ona efektywniejsza? Czy konieczne są duże inwestycje, czy jednak można coś osiągnąć niskim kosztem? Okazuje się, że kilka działań może przynieść znaczną poprawę sprawności wentylacji w starym domu.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się pleśni w domu?

Wentylacja w starym domu – od czego zacząć?

Po zakupie kilku lub kilkudziesięcioletniego domu warto dowiedzieć się, jak i gdzie przebiegają przewody wentylacyjne. Zazwyczaj w takich budynkach, przed wprowadzeniem się do nich, wykonuje się szereg prac remontowych. Koniecznie trzeba w nich uwzględnić kwestie związane z wentylacją. W większości przypadków będzie to wariant grawitacyjny. Wentylacja mechaniczna dopiero od kilku lat jest popularnym rozwiązaniem, wypierającym tradycyjne. Jak zatem wykonać wentylację w starym domu? Przede wszystkim niezbędne będzie sprawdzenie drożności przewodów. W związku z ich wiekiem mogą się w nich znajdować elementy hamujące ruch powietrza. Trzeba się więc ich pozbyć.

Kontroli należy poddać również kratki wentylacyjne. Ich stan również może wpływać na ruch powietrza. Z uwagi na właściwości oraz względy wizualne, zazwyczaj wymienia się kratki wentylacyjne na nowe. Mogły bowiem one ulec zniszczeniu podczas prowadzonych remontów lub zostały zaniedbane i zalegają w nich liczne zabrudzenia, które powstrzymują odprowadzanie zużytego powietrza.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki jest koszt rekuperacji?

Kolejną kwestią, którą można wykonać, aby poprawić stan wentylacji w starym domu, jest montaż nawiewników okiennych. To polecane rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Często zdarza się, że okna są bardzo szczelne, przez co nie ma dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Wtedy też wentylacja grawitacyjna nie będzie skuteczna. Inaczej, gdyby to była rekuperacja, która nie wymaga specjalnych działań – jest niezależna od tego, czy w budynku są otwierane okna, czy nie. Wracając jednak do wspomnianych nawiewników, to w sprzedaży dostępne są ich 2 rodzaje. Pierwszy z nich to rozwiązanie ciśnieniowe. Są one sterowane przez użytkownika. Jeśli potrzebne jest dopuszczenie do pomieszczenia świeżego powietrza, aby wentylacja w starym budynku mogła funkcjonować, niezbędne jest otwarcie nawiewników.

Drugi rodzaj nawiewników okiennych, to modele higrosterowane. Wyposażone są one w czujnik wilgoci, jaka znajduje się w pomieszczeniu. Jeśli poziom jest za wysoki, otwierany jest nawiewnik, przez który wpada do pomieszczenia świeże powietrze.

Osoby, które zastanawiają się, jak wykonać wentylację w starym domu, muszą wiedzieć, że omawiane nawiewniki okienne to rozwiązania skuteczne, a jednocześnie tanie. Dzięki nim można niewielkim kosztem zwiększyć sprawność wentylacji w starym domu. Trzeba jednak pamiętać, że nawiewniki są rozwiązaniem inwazyjnym. Wymagają one wywiercenia otworów w ramach okiennych. Jeśli nie ma się doświadczenia w takich pracach, warto je powierzyć specjalistom.

Sprawdź również: Instalacja rekuperatora – gdzie i jak montować rekuperator

Wentylacja w starym domu – czy rekuperacja to dobry pomysł?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które jest chętnie wybierane w przypadku nowych domów. Jak to wygląda w przypadku starszych budynków? Takie przedsięwzięcie zależne jest od 2 czynników: stanu technicznego budynku oraz gotowości poniesienia większych kosztów. Wentylacja mechaniczna w starym domu może wymagać kilku ważnych zmian. Konieczne jest więc zaprojektowanie przebiegu rekuperacji, a do tego zadania należy zatrudnić specjalistów. Mogą oni poprowadzić instalację w taki sposób, aby zminimalizować nakład pracy, a jednocześnie zapewnić skuteczność rekuperacji. Wentylacja mechaniczna w starym domu jest więc możliwa. Na pewno będzie ona skuteczniejsza od tradycyjnego rozwiązania grawitacyjnego.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu

Podsumowanie

Inwestorzy, którzy chcą wiedzieć, jak wykonać wentylację w starym domu, przede wszystkim muszą sprawdzić jej aktualny stan. Rozwiązanie grawitacyjne zależne jest od wielu czynników. Jednym z nich jest drożność przewodów wentylacyjnych. W poprawie sprawności wentylacji w starym domu pomagają nawiewniki okienne. Można także rozważyć montaż rekuperacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wymaga jednak kontroli stanu technicznego budynku, wykonania projektu, a także większego nakładu finansowego. Jest jednak rozwiązaniem skuteczniejszym i w perspektywie czasu mniej awaryjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *