Baza wiedzy

Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Rekuperacja to energooszczędne rozwiązanie, które może zapewniać w naszych domach prawidłową wentylację. To zasadnicza korzyść takiego systemu. Jest ich jednak o wiele więcej. Wszystkie korzyści ze stosowania rekuperacji poznasz w dalszej części tego artykułu!

Przeczytaj także: Co to jest rekuperator?

Rekuperacja, czyli coraz popularniejszy trend

Jako inwestorzy kładziemy coraz większy nacisk na to, aby nasze domy były wyposażone w rozwiązania proekologiczne. Chcemy dbać o środowisko naturalne, w którym żyjemy i jednocześnie zapewnić dobre warunki naszym dzieciom. Stąd też stosowanie wydajniejszych i bezpieczniejszych kominów do urządzeń grzewczych, czy też pomp ciepła. Do tego grona zalicza się również nowoczesny system wentylacji, czyli rekuperacji z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja staje się coraz częściej pierwszym wyborem, gdy rozmawiamy o projekcie budowlanym naszego domu. To także rozwiązanie rozpatrywane w celu zastąpienia obecnej w budynku niewydajnej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja jest w tym zakresie skuteczniejsza, a także dostarcza nam innych korzyści – o czym będzie mowa w dalszej części artykułu. Co więcej, na zakup i zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możemy otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Tym samym środki przeznaczone na realizację takiej inwestycji nie muszą w 100% pochodzić z naszej kieszeni. Zatem atrakcyjność rekuperacji jest dodatkowo zwiększona poprzez wsparcie finansowe.

Zobacz także: Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Korzyści z montażu i korzystania z rekuperacji w domu

Montaż rekuperacji w domu niesie za sobą wiele korzyści. Przemawiają one za stosowaniem tego rozwiązania jako wydajniejszego niż wentylacja grawitacyjna. Doskonałym przykładem zalety wentylacji mechanicznej, o której już wspominaliśmy w naszych artykułach, jest funkcjonowanie rekuperacji bez względu na porę roku. To jednak nie koniec, ponieważ korzyści z montażu i korzystania z takiego systemu jest znacznie więcej.

Nawiewanie czystego powietrza pozbawionego kurzu i alergenów

Pierwszą korzyścią płynącą z zamontowania w naszym domu rekuperacji, jest korzystanie z czystego powietrza, które jest pozbawione kurzu. W rekuperatorze zamontowane są filtry, które skutecznie je oczyszczają. Dzieje się to zanim powietrze zostanie przetransportowane do poszczególnych pomieszczeń.

Niwelowanie powstawania pleśni oraz zaduchu

Jednym z największych problemów, wynikających z niskiej skuteczności wentylacji grawitacyjnej, jest powstawanie pleśni w naszym domu. Wraz z nią pojawia się grzyb, widoczny na ścianach – najczęściej widoczny w okolicach okien. Korzyścią ze stosowania rekuperacji jest zapobieganie takim sytuacjom. W budynku non stop odbywa się wentylacja powietrza. Dzięki temu pleśń i grzyby nie mają korzystnych warunków do powstawania. Dodatkowo rekuperacja zapobiega powstawania w budynku zaduchu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji

Brak konieczności montowania okien z nawiewnikami

Wielokrotnie spotykamy się z koniecznością montowania w naszych budynkach okien z dodatkowymi nawiewnikami. Mają one wspomóc realizowanie procesu wentylacji grawitacyjnej. Okna są bowiem przeszkodą dla niej. Nowe modele są bardzo szczelne, zatem uniemożliwiają ruch powietrza. Dlatego konieczne jest stosowanie nawiewników.

Korzystając z rekuperacji, nie musimy instalować dodatkowych wspomagaczy. Możemy tym samym zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się ze szczelności okien, która przyda się zwłaszcza zimą – aby chłodne powietrze nie wpadało do domu.

Brak zjawiska zaparowanych okien i luster

Kolejną korzyścią z zainstalowania w naszym domu rekuperacji jest brak zjawiska zaparowanych okien i luster. To najczęstszy problem wentylacji grawitacyjnej. Podczas kąpieli para wodna osadza się na oknach oraz lustrach. Zanim zniknie potrzeba trochę czasu. Dlatego bardzo często w łazienkach stosuje się wspomagacze w postaci wiatraków montowanych przy kanale wentylacyjnym.

Rekuperacja zapobiega osadzaniu się pary wodnej na oknach i lustrach. Korzyścią jest również to, że elementy te dłużej pozostają czyste. Nie trzeba bowiem ich przecierać po kąpieli, a tym samym nie powstają zabrudzenia i smugi.

Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło

Rekuperacja z wymiennikiem ciepła daje nam kolejną ważną korzyść. Jest nią mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Zanim do pomieszczeń trafi czyste powietrze z rekuperatora, wymiennik ciepła zadba o jego ogrzanie. Pobierze energię z powietrza, które było w budynku, ale jest już zanieczyszczone. Dzięki temu w domu jest cieplej. Możemy zatem zmniejszyć moc działania urządzenia grzewczego.

Brak przeciągu w domu

Bardzo ważną korzyścią z montażu rekuperacji w naszym domu jest brak przeciągu. Docenimy to szczególnie zimą. Nie musimy otwierać okien, aby w budynku było świeże powietrze. Nie musimy również wietrzyć pomieszczeń. Co za tym idzie, nie powstaje przeciąg w domu, który wychładza pokoje i sprawia, że nam samym jest zimno.

Przeczytaj także: Fakty i mity na temat rekuperacji

Dbałość o środowisko naturalne

Jeśli zamontujemy w naszym domu rekuperację z wymiennikiem ciepła, to wpłyniemy również pozytywnie na środowisko naturalne. Zmniejszymy tym samym ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zadbamy więc o jakość powietrza poza domem.

Podsumowanie

Korzyści z montażu w domu rekuperacji jest kilka. Odnoszą się one do jakości powietrza w budynku, dostępu do niego, a także wpływu na nasz organizm i otoczenie. Dzięki rekuperacji nie musimy otwierać okien i robić przeciągów. Nie pojawiają się grzyby oraz pleśń. Znika również zaduch. Oszczędzamy na ogrzewaniu, a tym samym dbamy o środowisko naturalne.

2 odpowiedzi do “Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *