Baza wiedzy

Jaki jest koszt rekuperacji?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Rekuperacja w domu daje nam mnóstwo korzyści. Jedną z nich są późniejsze oszczędności na ogrzewaniu. Zanim jednak staną się one realne, musimy poznać koszty rekuperacji i wykonać jej montaż. Uwzględnić przy tym musimy wiele kwestii. Poznajmy je w dalszej części artykułu! Dzięki temu przekonamy się, jaki koszt rekuperacji będziemy musieli ponieść, aby cieszyć się skuteczną wentylacją mechaniczną.

Jak rekuperacja zapewnia świeże powietrze w domu? 

Nieustannie rośnie popularność rozwiązania, jakim jest rekuperacja z odzyskiem ciepła. Stosujemy ją w nowych budynkach, które są energooszczędne, a także pasywne oraz w starszych domach – jeśli pozwalają na to warunki techniczne. Rekuperacja z powodzeniem zastępuje nieskuteczną wentylację grawitacyjną. Zapewnianie przez nią świeżego powietrza możliwe jest dzięki wykorzystaniu urządzenia elektrycznego, czyli rekuperatora. Jest on połączony z kanałami wywiewnymi oraz nawiewnymi. Zawiera w sobie m.in. filtry oraz wymiennik ciepła. Przez wspomniane kanały doprowadza świeże powietrze do pomieszczeń, a także wyciąga z nich zużyte, które jest wywiewane poza budynek. 

Przeczytaj także: Jak działa wentylacja grawitacyjna? 

Kiedy planować montaż rekuperacji? 

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to dość duże przedsięwzięcie. Jest nam je łatwiej zrealizować, gdy instalacja będzie prowadzona w całkowicie nowym budynku. Kiedy powinniśmy o niej pomyśleć? Okazuje się, że możemy to zrobić w dwóch ważnych momentach: 

 • podczas projektowania domu – wtedy uwzględnione zostaną wszystkie istotne elementy systemu i możliwe będzie poznanie przybliżonych kosztów rekuperacji, 
 • przed rozpoczęciem prac prowadzących do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego – już po otrzymaniu pozwolenia na budowę możemy dokonać zmiany wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną, co będzie odzwierciedlone w dzienniku budowy. 

Możliwe jest również zaplanowanie montażu rekuperacji po rozpoczęciu prac budowlanych, ale jeśli będą one bardzo zaawansowane, to napotkać możemy wiele trudności. 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Fakty i mity na temat rekuperacji 

Co się składa na koszt rekuperacji? Cena rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system, który powinien zapewniać skuteczną wymianę powietrza – dostarczanie świeżego i odprowadzanie zużytego. Na koszt rekuperacji składają się: 

 • przygotowanie projektu, 
 • zakup rekuperatora oraz całego osprzętu, 
 • montaż. 

Przygotowanie projektu 

Projekt jest bardzo ważną częścią składową przedsięwzięcia związanego z montażem rekuperacji. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie instalacji we właściwy sposób. Projekt uwzględnia bowiem wszystkie niezbędne informacje, jakie wpływają na skuteczność wentylacji mechanicznej. Chodzi tutaj o kształt budynku, ilość oraz wielkość pomieszczeń, a także wykorzystane urządzenia i osprzęt. Koszt projektu to średnio 400 – 800 zł – jednak musimy wziąć pod uwagę jego złożoność, a także dodatkowe aspekty, które chcemy w nim zawrzeć. 

Przeczytaj także: Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu 

Zakup urządzeń 

Urządzenia to tak naprawdę największy koszt rekuperacji. Musimy kupić rekuperator oraz niezbędny osprzęt. Cena samej jednostki centralnej zaczyna się od 6.000 zł wzwyż. Jest ona uzależniona od wybranego przez nas modelu – jego wydajności, zarówno w zakresie wentylacji powietrza, jak i odzyskiwania ciepła. 

Oprócz rekuperatora potrzebujemy m.in.: 

 • rur izolowanych, 
 • skrzynki rozdzielnej, 
 • czerpni, 
 • wyrzutni, 
 • kanałów elastycznych, 
 • rozdzielaczy, 
 • przyłączy, 
 • taśmy aluminiowej, 
 • uszczelek, 
 • przyłączy anemostatów. 

Cena takiego zestawu może wahać się w przedziale 15.000 – 25.000 zł (z uwzględnieniem rekuperatora) i jest ona zależna od ilości elementów. 

Zobacz również: Co to jest rekuperator? 

Montaż rekuperacji – cena

Na koszt rekuperacji składa się również jej montaż. To wszystkie prace, jakie uwzględniają instalatorzy podczas dostarczania nam kompletnego rozwiązania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Możemy je podzielić na 2 etapy: 

 • wykonanie instalacji w budynku, czyli kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym – składa się na niego wykonanie przewiertów, a także montaż większości elementów, 
 • montaż urządzeń – który uwzględnia instalację rekuperatora, panelu sterowania, a także pozostałych, dotychczas niezamontowanych elementów osprzętu. 

Całościowy koszt montażu rekuperacji ustalany jest zazwyczaj indywidualnie. Musimy przy tym pamiętać, że firma instalatorska będzie uwzględniać wielkość naszego budynku, układ pomieszczeń, a także to, czy dom jest nowy, czy starszy. 

Koszty eksploatacji rekuperacji 

Kiedy już będziemy mieli zamontowany w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to co jakiś czas będziemy ponosić związane z tym koszty. Składają się na nie: 

 • koszty filtrów oraz ich wymiany, 
 • koszty przeglądów serwisowych, 
 • koszty czyszczenia instalacji. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji 

Podsumowanie 

Skuteczna rekuperacja zapewnia stały dostęp do świeżego i czystego powietrza w budynku. Zwiększa się więc nasz komfort życia. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpływa pozytywnie na nasze zdrowie – w domu nie pojawiają się żadne grzyby oraz pleśń. Powietrze jest filtrowane, zatem do budynku nie wpada smog. Jeśli zdecydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to musimy pamiętać, że na koszty rekuperacji składa się cena projektu, urządzenia oraz osprzętu, a także montażu. Warto jednak je ponosić, aby oszczędzać na ogrzewaniu, a także ewentualnych remontach spowodowanych pojawianiem się pleśni i grzybów na ścianach oraz meblach, co źle wpływa na nasze zdrowie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *