Baza wiedzy

Wentylacja hybrydowa – co to jest?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Najpopularniejszymi rozwiązaniami, które zapewniają świeże powietrze w budynku, są wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna. Istnieje dla nich alternatywna. To wentylacja hybrydowa. Korzysta ona z pomysłów zastosowanych w rekuperacji, ale czy jest od niej lepsza? Więcej informacji na ten temat poznasz, czytając te artykuł! Zapraszamy do lektury!

Dlaczego prawidłowa wentylacja w budynku jest ważna?

Efektywna wymiana powietrza w budynku jest bardzo ważna. Wpływa ona na samopoczucie domowników, jak i pozbywanie się zanieczyszczeń. Wymiana powietrza jest istotna również ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się grzybów i pleśni w budynku. Niszczą one ściany, meble, ale także mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego też, kiedy mowa o wymianie powietrza, coraz częściej na myśl jako pierwsza przychodzi wentylacja mechaniczna, która charakteryzuje się wysoką skutecznością. Dostępne jest także inne rozwiązanie, korzystające z pomysłów wdrażanych wraz z systemem rekuperacji. Mowa o wentylacji hybrydowej.

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa to sposób wymiany powietrza w budynku, który bazuje na zaletach wariantu mechanicznego i grawitacyjnego. Pojawiają się w nim elementy wykorzystujące różnice ciśnień, jak i energię elektryczną. Można więc nazwać wentylację hybrydową rozwiązaniem pośrednim. Trzeba przy tym pamiętać, że jej skuteczność nie może się równać z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Przeczytaj także: Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?

Z czego składa się wentylacja hybrydowa?

Jednym z podstawowych elementów wentylacji hybrydowej są nawietrzaki. To konstrukcje montowane na oknach lub w ścianach zewnętrznych budynku. Przykładem takiego rozwiązania są nawiewniki okienne, które można spotkać w budynkach jednorodzinnych oraz coraz częściej w wielorodzinnych.

Wspomniane już nawietrzaki montowane w ścianach zewnętrznych budynku zbudowane są z rury, na której końcach umieszczone są: czerpnia oraz anemostat(czyli rozwiązania znane z wentylacji mechanicznej). Wewnątrz może być dodatkowo umieszczony termostat oraz grzałka. Dzięki temu do budynku trafi ogrzane powietrze – jest to bardzo ważne zimą, gdy niska temperatura może wywołać straty cieplne.

Zobacz również: Instalacja rekuperatora – gdzie i jak montować rekuperator

Istotnymi elementami wentylacji hybrydowej są także kanały. W nich z kolei montuje się stabilizatory. Odpowiadają one za zmniejszenie ilości powietrza, jakie jest wywiewane z pomieszczeń.

Kolejnym ważnym elementem wentylacji hybrydowej jest nasada kominowa. Działa ona również hybrydowo. Oznacza to, że wykorzystuje zarówno siłę wiatru, jak i energię elektryczną. To kolejny przykład rozwiązań znanych z wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Jeśli siła wiatru jest wystarczająca, turbina obraca się pod jego wpływem. Kiedy jednak wiatr słabnie, praca nasady kominowej jest wspomagana energią elektryczną. Jest ona wykorzystywana także wtedy, gdy wiatr jest za silny – w takiej sytuacji, za pomocą prądu, spowalniane są obroty turbiny.

Nasada kominowa połączona jest ze sterownikiem. Reguluje on pracę turbiny. Co ważne, może działać ciągle tak samo, lub zmniejszać i zwiększać swoją intensywność w zależności od ustawionego programu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Kratka wentylacyjna a anemostat – różnice

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Działanie wentylacji hybrydowej w pewnych aspektach przypomina rozwiązanie grawitacyjne i mechaniczne. Nic więc dziwnego, że mówi się o nim, jako o wariancie pośrednim – dotyczy to również skuteczności, o czym mowa jest w dalszej części artykułu. Powietrze do budynku trafia za pomocą czerpni. Są one montowane na wszystkich ścianach zewnętrznych. Następnie powietrze poprzez teleskopową rurę i anemostat trafia do budynku.

Dalsza droga powietrza, które wewnątrz budynku uległo zanieczyszczeniu, prowadzi do kratek wentylacyjnych. W kanałach zaś zamontowane mogą być stabilizatory. Wykorzystuje się je do ograniczenia lub zamknięcia przepływu, jeśli podciśnienie jest zbyt duże. Za przepływ powietrza z kratek poza budynek odpowiada nasada kominowa.

Wentylacja hybrydowa czy rekuperacja z odzyskiem ciepła?

Na system wentylacji hybrydowej decyduje się wielu właścicieli budynków. Ale czy warto ją montować? Czy lepiej zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Prawidłowa wymiana powietrza jest bardzo ważna zarówno dla budynku, jak i jego mieszkańców. Nie powinna przy tym powodować strat. W przypadku wentylacji hybrydowej nie można mówić o takim poziomie skuteczności, jaki ma miejsce, gdy w budynku jest zamontowana rekuperacja. Rozwiązanie pośrednie sprawia, że do domu napływa świeże powietrze, a zużyte jest sprawnie z jego odprowadzane, ale powoduje to duże straty ciepła. Powodowane są one przez zamontowane nawiewniki okienne oraz nawietrzaki ścienne (pozbawione grzałki). Można mieć więc wrażenie, że w budynku nie zastosowano nic innego, jak tradycyjną wentylację grawitacyjną.

Wspomniane straty ciepła sprawiają, że w okresach jesienno-zimowych, zużywa się więcej paliwa, aby ogrzać budynek. Powodują one również zmniejszenie komfortu przebywania w budynku, w którym jest chłodno.

Z uwagi na powyższe aspekty, warto rozważyć zamontowanie wentylacji mechanicznej. Nie dość, że będzie ona efektywniejsza, to nie wywoła ona strat ciepła. Będzie wręcz rozwiązaniem, które wspomoże proces ogrzewania budynku. Tym samym umożliwi zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na paliwo do pieca.

Za zastosowaniem wentylacji hybrydowej przemawia z kolei niższy koszt montażu. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie pośrednie, stąd też cena jest mniejsza w porównaniu do rekuperacji. Ważniejsza dla inwestora powinna być w tym przypadku skuteczność oraz eliminowanie strat ciepła. Odwdzięczą się one w przyszłości oszczędnościami, lepszym samopoczuciem oraz zmniejszeniem częstotliwości chorób z uwagi na stały dopływ świeżego i filtrowanego powietrza. Poza tym będzie ono uniemożliwiało pojawianie się i rozwój grzybów oraz pleśni.

Sprawdź również: Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu

Podsumowanie

Wentylacja hybrydowa to pośrednie rozwiązanie, które wykorzystuje pomysły znane z wariantu mechanicznego i grawitacyjnego. Jest przy tym tańsza. Wentylacja hybrydowa zapewnia wymianę powietrza, ale nie na takim poziomie, jak rekuperacja. Ponadto może powodować zbyt duże straty ciepła, prowadzące do zwiększonego zużycia paliwa przez urządzenie grzewcze. Dlatego lepiej rozważyć montaż wentylacji mechanicznej, zapewniającej większą skuteczność. Dodatkowo umożliwi zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu z uwagi na odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *