Baza wiedzy

Kratka wentylacyjna a anemostat – różnice

Kategoria:

Czas czytania: 4 minuty

Wentylacja w budynku jest istotna z kilku względów. Zarówno dotyczących zdrowia osób, które w nim przebywają, jak i samej konstrukcji. Dlatego wiele osób, chcąc zadbać o wentylację w pomieszczeniach, zastanawia się, czy wybrać anemostat, czy kratkę. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Do jakich rodzajów wentylacji są one dopasowane? Przekonajmy się!

Co to jest kratka wentylacyjna? 

Kratka wentylacyjna jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Możemy ją znaleźć w większości budynków. Szczególnie w tych, gdzie korzysta się z wentylacji grawitacyjnej. Aby sprawnie ona funkcjonowała, potrzebuje ciągłego dostępu do przewodów, które jednocześnie będą służyć nawiewaniu (oprócz szczelin w oknach i drzwiach) i wywiewaniu powietrza. Zakończone są one właśnie kratkami wentylacyjnymi. Te z kolei składają się z kołnierza oraz siatki wykonanej z tworzywa sztucznego. 

Co to jest anemostat? 

Anemostat jest również stosowany w wentylacji. Jednak wykorzystuje się go do bardziej zaawansowanego sposobu wymiany powietrza w budynku, czyli rekuperacji z odzyskiem ciepła. Anemostat składa się z uchwytu montażowego, a także elementu wewnętrznego. Jest on często nazywany grzybkiem lub talerzykiem – w zależności od zastosowanego rozwiązania. Anemostat pełni podobną funkcję, jak kratka, ale dzieli się go na wariant nawiewny oraz wywiewny. W sprzedaży dostępne są też modele nawiewno-wywiewne, lecz są one rzadko stosowane. Najlepiej sprawdzają się anemostaty dedykowane konkretnemu, jednemu przeznaczeniu. 

Kratka wentylacyjna i anemostat – różnice 

Różnice między kratką wentylacyjną i anemostatem z pozoru mogą wydawać się niewielkie. W końcu obydwa rozwiązania są wykorzystywane do zachowania prawidłowej wymiany powietrza w budynku. Jednak, kiedy przyjrzymy się im z bliska oraz do czego są wykorzystywane, to różnice stają się wyraźniejsze. 

Zasadniczą różnicą między kratką a anemostatem jest ich przeznaczenie. W przypadku wentylacji mechanicznej, która zyskuje na znaczeniu i popularności, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zakończeń przewodów. Przeznaczone do tego są właśnie anemostaty. Z kolei tradycyjna wentylacja grawitacyjna wykorzystuje w głównej mierze kratki. 

Z powyższej różnicy wynika kolejna. Kratka wentylacyjna zapewnia ruch powietrza w obydwu kierunkach. Inaczej działa anemostat. Pozwala on na ruch powietrza tylko w wybranym kierunku – odpowiednio nawiewnym lub wywiewnym. 

Istotną różnicą między omawianymi elementami wentylacji jest możliwość regulacji strumienia powietrza. Kratki wentylacyjne są pod tym względem bardziej ograniczone, a najczęściej pozbawione takiej funkcji. Anemostaty za to umożliwiają regulację ilości przepływającego powietrza, a także kierunku. W zależności od wybranego modelu może być ono rozprowadzane w dwie, trzy bądź cztery strony. 

Podsumowanie 

Anemostat i kratka to bardzo ważne elementy systemu wentylacji – odpowiednio mechanicznej i grawitacyjnej. Odpowiadają one za doprowadzanie świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza. Jednak więcej możliwości w tym zakresie daje anemostat. Pozwala on przede wszystkim na regulację ilości powietrza, a także kierunku, w którym jest ono rozprowadzane w pomieszczeniu. Ponadto anemostat dzieli się na model nawiewny i wywiewny, co zapewnia lepszą wentylację. Kratka montowana jest jako zakończenie przewodów, gdzie jednocześnie odbywa się doprowadzanie i odprowadzanie powietrza. Nie pozwala także na jego regulowanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *