Baza wiedzy

Fakty i mity na temat rekuperacji

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Prawidłowa wentylacja w domu ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania w budynku. Wpływa ona na komfort, samopoczucie, a także na obecność bakterii i wirusów. Rekuperacja to obecnie najwydajniejszy sposób na wentylowanie powietrza. Jednak wokół niego narosło wiele mitów, które sprawiają, że potencjalni zainteresowani porzucają pomysł o montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przyszedł czas, aby zderzyć je z faktami!

Fakty na temat rekuperacji

Rekuperacja w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej jest o wiele bardziej skuteczna. To akurat jeden z faktów, o którym mówią nie tylko firmy zajmujące się produkcją oraz instalacją, ale także sami użytkownicy. Jakie są inne fakty na temat rekuperacji?

Przeczytaj także: Co to jest rekuperator?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia oszczędzanie

Rekuperator wyposażony jest w element nazywany wymiennikiem ciepła. Dzięki niemu możliwe jest pozyskiwanie energii cieplnej z zużytego powietrza, które jest odprowadzane z budynku. W wymienniku zachodzi przekazanie jej do powietrza, trafiającego z zewnątrz i dystrybuowanego do pomieszczeń. Oznacza to, że rekuperacja zapobiega stratom cieplnym.

Idąc dalej tym tropem, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na oszczędności w zakresie ogrzewania. Ciepło nie ucieka z budynku wraz z odprowadzanym powietrzem. Pomieszczenia się nie wychładzają, więc nie ma konieczności zwiększania poziomu ogrzewania. Tym samym spada ilość wykorzystywanego paliwa do zapewniania w budynku ciepła.

Rekuperacja nie wymaga otwierania okien, aby w domu było świeże powietrze

Działanie rekuperacji znacznie różni się od wentylacji grawitacyjnej. W pierwszym wariancie występuje urządzenie, czyli rekuperator, który jest odpowiedzialny za nadzorowanie całego procesu. Jest on podłączony do prądu, więc może pracować przez cały czas. Rekuperacja nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, aby w domu było świeże powietrze, a zwłaszcza – otwierania okien.

Oczywiście można je otwierać, jednak warto wiedzieć, że dochodzi wtedy do utrudnień w działaniu rekuperacji. Do budynku jest wpuszczane powietrze ciepłe lub zimne, w zależności od pory roku. Wtedy napływa ono nienadzorowanymi przez rekuperację kanałami, co ogranicza jej skuteczność.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być zamontowana w nowym i starym budynku

Kolejnym faktem jest to, że rekuperacja może być zamontowana zarówno w nowym budynku, jak i starym. W obydwu przypadkach sprawdzi się doskonale, pod pewnymi warunkami. Nowe budynki umożliwiają zaprojektowanie wszystkich elementów systemu rekuperacji oraz uwzględnienie jej podczas wyboru np. okien. Zatem to najłatwiejsze rozwiązanie.

Montaż rekuperacji w starszym budynku również jest możliwy do wykonania. Trzeba jednak zwrócić uwagę na szczelność budynku. Kontroli wymagają ściany, a także okna – jeśli są one starsze i przepuszczają powietrze, konieczna będzie ich wymiana na rozwiązania nowoczesne. Wtedy rekuperacja będzie działać prawidłowo, zapewniając stały dostęp do świeżego powietrza oraz wymiany ciepła.

Mity na temat rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stała się trendem, ale pojawiło się na jej temat wiele mitów. Wprowadzają one w błąd potencjalnych inwestorów, którzy rezygnują z jej montażu. Poniżej rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat rekuperacji.

Przeczytaj także: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji

Rekuperacja nie potrzebuje projektu

W internecie, jak i świecie offline, pojawiło się wiele głosów, że do montażu rekuperacji nie trzeba tworzyć projektu. To akurat mit. Rekuperacja wymaga zaprojektowania całej instalacji. W przeciwnym razie nie będzie ona efektywna, a co za tym idzie, może narazić na zbędne koszty.

Brak projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może doprowadzić do zamontowania niewydajnego rekuperatora. Nie będzie on w stanie zapewniać odpowiedniej ilości świeżego powietrza w budynku. Ponadto w projekcie uwzględnia się kanały doprowadzające oraz odprowadzające, aby rekuperator mógł prawidłowo pracować.

Wentylacja mechaniczna szkodzi alergikom

Innym mitem, który jest rozpowszechniany na temat rekuperacji, to szkodliwość dla alergików. Osoby, które są uczulone na pyłki oraz zanieczyszczenia, znajdujące się w powietrzu, szczególnie powinny rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania grawitacyjnego, w instalacji znajdują się filtry, które nie przepuszczają bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń.

Zobacz również: Zasady projektowania systemów wentylacji

Rekuperacja nie działa w całym domu

Jednym z największych mitów jest przekonanie, że rekuperacja nie działa w całym domu. Wynika to trochę z wcześniej omawianej kwestii, związanej z projektem instalacji. To właśnie on sprawia, że uwzględniony zostaje cały budynek, a więc wszystkie pomieszczenia, do których ma trafić świeże powietrze. Oprócz samego projektu istotny jest również prawidłowo przeprowadzony montaż rekuperacji. Jeśli w trakcie instalacji zostaną popełnione błędy, mogą one wpłynąć na ilość powietrza trafiającego do domu oraz poszczególnych pomieszczeń. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę zarówno na projekt, jak i wiedzę, umiejętności i doświadczenie ekipy montażowej.

Rekuperacja to generowanie hałasu

Z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła związane jest występowanie urządzenia zasilanego prądem, czyli rekuperatora. Wiele osób twierdzi, że pracuje on bardzo głośno, co może przeszkadzać zwłaszcza w nocy. To w większości przypadków mit. Dlaczego? Otóż projektanci wysokiej klasy rekuperatorów uwzględniają fakt, że urządzenie pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego stosują najlepsze rozwiązania oraz elementy konstrukcyjne, które sprawiają, że nie są generowane żadne hałasy.

Oczywiście mogą się zdarzyć urządzenia, które mogą straszyć wydawanym dźwiękiem. Jednak wynika on ze źle dobranych komponentów oraz ich wątpliwej jakości.

Podsumowanie

O rekuperacji mówi się coraz więcej. W związku z tym pojawiło się wiele mitów na jej temat. Dotyczą one braku projektu instalacji, szkodliwości, a także problemów z działaniem w całym budynku oraz generowaniem nadmiernego hałasu. Tak naprawdę rekuperacja działa cicho, a dzięki profesjonalnemu projektowi i montażowi świeże powietrze trafia do wszystkich pomieszczeń w domu.

2 odpowiedzi do “Fakty i mity na temat rekuperacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *