Baza wiedzy

Co to jest rekuperator?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Działanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opiera się na urządzeniu, zwanym rekuperatorem. Stanowi on centrum zarządzania całym systemem. Rekuperator stał się popularnym urządzeniem z uwagi na rosnące zainteresowanie wentylacją mechaniczną. O tym, jak on działa oraz z czego się składa, dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze informacje na temat rekuperatora:

  • rekuperator jest centralnym urządzeniem w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • rekuperator jest urządzeniem elektrycznym,
  • odpowiada za wymianę powietrza oraz ogrzanie świeżego,
  • urządzenie zbudowane jest z wielu komponentów, wśród których znajdują się wentylatory, filtry, wymiennik ciepła, płyta główna oraz panel sterowania,
  • szczególnie należy dbać o zamontowane filtry, które warto zmieniać co 2-3 miesiące.

Przeczytaj także: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji

Co to jest rekuperator?

Rekuperator
Rekuperator Jawar

Każdy system musi zawierać element, który będzie nim zarządzać. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest nim rekuperator. To urządzenie, które jest instalowane w budynku, a do niego i od niego odchodzą odpowiednie kanały. Ich zadaniem jest doprowadzanie powietrza do rekuperatora. Z kole on zajmuje się rozprowadzaniem do pomieszczeń oraz odprowadzaniem poza dom. Ponadto, w rekuperatorze zachodzi proces odzyskiwania ciepła.

Jak działa rekuperator?

obrazek schematyczny wymiennika ciepła

Praca rekuperatora skupia się na zarządzaniu ilością oraz jakością powietrza w budynku. Wyposażony jest on w tym celu w odpowiednie wentylatory – nawiewne oraz wywiewne. Zapewniają one ruch powietrza. Wentylatory nawiewne odpowiadają za doprowadzanie powietrza do rekuperatora spoza budynku. Z kolei wywiewne za jego dystrybucję do pomieszczeń w domu. Żeby obydwa te procesy były możliwe, potrzebne są odpowiednie kanały, o których była już mowa wcześniej.

Zanim powietrze z zewnątrz budynku trafi do rekuperatora, przebywa drogę, której początkiem jest czerpnia. Ona odpowiada za pobranie świeżego powietrza. Następnie poprzez kanały, trafia ono do rekuperatora. Tutaj najpierw jest poddawane filtracji. Eliminowane są z powietrza wszelkie bakterie, wirusy, zanieczyszczenia, a także kurz. Kolejnym etapem jest przejście przez wymiennik ciepła. W nim zachodzi proces ogrzania, a jest to możliwe, dzięki odzyskiwaniu energii z zużytego powietrza. Warto podkreślić, że ma on miejsce w chłodne miesiące, np. zimą. Zaś latem powietrze jest schładzane. Nie mniej jednak jest ono w następnej kolejności transportowane do pomieszczeń.

Zużyte powietrze przebywa odwrotną drogę. Kanałami jest doprowadzane do rekuperatora. Tutaj najpierw przechodzi przez filtr, a następnie przez wymiennik ciepła. Ostatni etap to jego odprowadzenie poza budynek. Jest to możliwe dzięki przetransportowaniu zużytego powietrza do wyrzutni.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Z czego składa się rekuperator?

Rekuperator jest bardzo ciekawym urządzeniem, co ważne – elektrycznym. Zachodzą w nim procesy istotne dla skutecznej realizacji wentylacji z odzyskiem ciepła. Dlatego można w nim znaleźć:

  • wentylator nawiewny,
  • wentylator wywiewny,
  • wymiennik ciepła,
  • filtr powietrza nawiewanego,
  • filtr powietrza wywiewanego,
  • płytę główną,
  • panel sterowania.

Rekuperator jest często wyposażony również w odpowiednie złącza, które pozwalają na jego zarządzanie w ramach systemów inteligentnego domu. Są także modele, które zawierają dodatkowy moduł WiFi, umożliwiający połączenie się z domową siecią i sterowanie urządzeniem w ramach aplikacji mobilnej. To rozwiązanie również pozwala na podłączenie rekuperatora do rozbudowanych systemów inteligentnego domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

Wybór odpowiedniego rekuperatora to bardzo ważne zadanie. Jednak zanim będzie ono możliwe, konieczne jest zaprojektowanie całej instalacji. Dopiero na podstawie przygotowanego projektu będzie można poznać warunki, jakie musi spełniać rekuperator, aby zapewniać prawidłową realizację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w danym budynku.

Przechodząc do wyboru rekuperatora, należy zwrócić uwagę na:

  • wydajność – rozumiana jako ilość powietrza nawiewanego oraz wywiewanego, jaka jest potrzebna do prawidłowej wentylacji,
  • spręż – czyli siła, którą wykorzystuje urządzenie, aby pokonywać opory przepływu,
  • pobór energii elektrycznej,
  • wielkość urządzenia,
  • wagę,
  • obecność bypassa.

Zobacz także: Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Jak dbać o rekuperator?

Rekuperator pracuje praktycznie non stop. Dlatego warto o niego dbać. W przeciwnym razie nie będzie w stanie działać wydajnie. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, są zamontowane w nim filtry. Oczyszczają one powietrze, zatem po pewnym czasie mogą być zużyte. Przyjmuje się, że filtry powinno się wymieniać średnio co 2-3 miesiące.

Tak samo, jak filtry, ważny jest wymiennik ciepła. Jednak w jego przypadku wymiana powinna następować w większym przedziale czasowym. Jest on zależny od wskazań producenta. Średnio przyjmuje się, że nowy wymiennik powinien być montowany co 3-6 lat.

Żeby rekuperator mógł prawidłowo działać, ważne są również elementy znajdujące się poza nim, czyli:

  • czerpnia oraz wyrzutnia, a konkretnie ich przepustowość,
  • czystość kratek wentylacyjnych,
  • przepustowość kanałów wentylacyjnych,
  • szczelność kanałów wentylacyjnych.

Podsumowanie

W ramach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosuje się urządzenie centralne, czyli rekuperator. Zapewnia on skuteczną wymianę powietrza bez konieczności udziału w tym procesie człowieka. Do rekuperatora trafia powietrze zużyte z wewnątrz budynku oraz świeże spoza niego. W urządzeniu dochodzi do filtracji oraz ogrzania na podstawie odzysku energii. Następnie świeże, a zarazem ciepłe powietrze, jest dystrybuowane do pomieszczeń.

Poznaj nasze rozwiązania

System rekuperacji Jawar ATMO

System klasycznej rekuperacji Jawar

System rekuperacji do istniejących budynków

5 odpowiedzi do “Co to jest rekuperator?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *