Baza wiedzy

Zatrucie tlenkiem węgla – jak mu zapobiegać?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Efektem spalania paliwa w urządzeniu grzewczym jest nie tylko ciepło dostarczane do pomieszczeń. Wtedy też wydziela się dym i spaliny, a w nich znajdują się zanieczyszczenia, przy czym, gdy instalacja jest w nienagannym stanie, będą one dystrybuowane poza budynek. Jeśli jednak proces spalania paliwa jest zakłócony, to jego skutkiem jest powstawanie i rozprzestrzenianie się sporej ilości tlenku węgla. To niebezpieczne zjawisko, które może wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Jak więc możemy zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?

Każdego roku głośno jest w mediach, zarówno ogólnokrajowych, jak i lokalnych o kolejnych przypadkach zaczadzenia. To nic innego, jak działanie tlenku węgla, który jest efektem nieprawidłowo realizowanego spalania w naszych kotłach. Jeśli nasza instalacja grzewcza nie zapewnia prawidłowych warunków do realizacji tego procesu, to znacznie zwiększa się ilość wydzielanego czadu. Ten z kolei zagraża naszemu zdrowiu, a także życiu. Powinniśmy zatem zapobiegać jego wydzielaniu się, aby czuć się bezpiecznie. Możemy to robić na kilka sposobów, a profilaktyka w tym przypadku jest bardzo wskazana.

Przeczytaj także: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Tlenek węgla – jak się wydziela?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od wskazania, skąd się bierze tlenek węgla. Jest on efektem niepełnego procesu spalania paliwa w urządzeniu grzewczym. Dzieje się tak, gdy nasza instalacja jest wadliwa lub zaniedbana. Najczęstszymi przyczynami powstawania i rozprzestrzeniania się dużej ilości tlenku węgla, nazywanego również „cichym zabójcą” są:

  • niedostateczna ilość powietrza, jaka dochodzi do urządzenia grzewczego,
  • uszkodzony lub zapchany komin,
  • nieprawidłowo wykonana instalacja grzewcza,
  • brak wentylacji lub jej niesprawność,
  • niewłaściwe korzystanie z urządzenia grzewczego.

W związku z tym, że tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, bez problemów się z nim miesza. Wtedy też łatwo rozprzestrzenia się w budynku, a my niestety go nie czujemy. Tlenek węgla jest bowiem bezwonny. Nie wiemy zatem kiedy trafia do naszych płuc i niszczy nasz organizm, a tym samym może doprowadzić do najgorszego. Dlatego też warto, abyśmy podejmowali się zapobiegania jego rozprzestrzenianiu.

Sprawdź również: Pożar sadzy – co zrobić z kominem?

Tlenek węgla – dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia i życia?

Duża ilość tlenku węgla jest groźna dla naszego zdrowia i życia. Czad, który jest efektem niekompletnego procesu spalania, najpierw trafia do naszego organizmu poprzez płuca. Wdychamy go wraz z powietrzem, które jest w pomieszczeniu, gdzie się znajdujemy. Następnie tlenek węgla trafia do naszego krwiobiegu. Tam z kolei łączy się z hemoglobiną i stwarza barierę dla tlenu, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nasz organizm nie ma do niego dostępu, to krew jest niewłaściwie dystrybuowana. Efektem takiej sytuacji jest uszkodzenie mózgu. Tlenek węgla może mieć także negatywny wpływ na pozostałe narządy wewnętrzne. Jest zatem bardzo niebezpieczny i powinniśmy się przed nim chronić.

Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?

Zaczadzenie jest jednym z bardzo częstych przyczyn znacznego pogorszenia naszego zdrowia, a nawet śmierci. Dlatego też warto, abyśmy wiedzieli, jak możemy zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla.

Regularne czyszczenie kominów i przeglądy kominiarskie

Co ile czyścić komin?
Co ile czyścić komin?

Zbyt mała ilość powietrza doprowadzana do urządzenia grzewczego sprawia, że proces spalania nie jest realizowany we właściwy sposób. Wtedy też wydziela się duża ilość tlenku węgla. Aby temu zapobiec, powinniśmy regularnie czyścić kominy, czyli konstrukcje odprowadzające dym i spaliny. Jeśli są one niedrożne, to uniemożliwiają doprowadzanie właściwej ilości powietrza do urządzenia grzewczego. Zmniejszanie średnicy kominów to efekt zbyt dużej ilości sadzy. Zapycha ona konstrukcje, przez co mała ilość powietrza trafia do urządzenia grzewczego. Dlatego też musimy co pewien czas kontrolować stan komina i pozbywać się sadzy. Częstotliwość takich prac regulują odpowiednie przepisy, a więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Co ile czyścić komin?.

Dobieranie właściwych kominów do urządzeń grzewczych

Bardzo ważną czynnością, która ma wpływ na zapobieganie zatruciu tlenkiem węgla, jest dobór komina. Już kilkukrotnie na łamach naszego bloga wskazywaliśmy, że najpierw powinniśmy wybrać urządzenie grzewcze. Znając jego dokładne parametry techniczne, jesteśmy w stanie dobrać taki komin, który będzie skutecznie odprowadzać dym i spaliny. W razie konieczności możemy skorzystać z fachowej porady, a tym samym uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami i od samego początku funkcjonowania instalacji grzewczej w naszym budynku, zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla.

Kontrola stanu wentylacji

Realizacja procesu spalania paliwa w naszym urządzeniu grzewczym zależna jest także od stanu wentylacji w budynku. Jeśli mamy do czynienia z zapchanymi przewodami oraz niedrożnymi kratkami, możemy spodziewać się braku ciągu powietrza. To z kolei prowadzi do problemów z odprowadzaniem zanieczyszczeń z budynku. Powietrze zawierające sporą ilość tlenku węgla będzie ciągle wewnątrz, a my je będziemy wdychać.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Wentylacja hybrydowa – co to jest?

Montaż czujników czadu

Zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla możemy również poprzez instalacje czujników czadu. Montujemy je zwykle w kotłowniach. Czujniki czadu wydają głośne sygnały dźwiękowe, kiedy wykryją zbyt dużą ilość tlenku węgla w powietrzu, które do nich trafia. Tym samym ostrzegają nas o niebezpieczeństwie. Wielu inwestorów podejmuje się dodatkowej integracji czujników czadu z systemami inteligentnego domu. Powiadomienia o zbyt dużej ilości tlenku węgla w powietrzu przyjmują więc nie tylko postać dźwięku, ale także trafiają na urządzenia mobilne. W takich systemach istnieje możliwość budowania scenariuszy zachowania urządzeń elektrycznych na wypadek rozprzestrzeniającego się czadu, które mogą także uratować nas przed zatruciem nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *