Baza wiedzy

Pożar sadzy – co zrobić z kominem?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Pożar sadzy to bardzo niebezpieczne zjawisko. Może ono doprowadzić do uszkodzenia komina, urządzenia grzewczego, a także budynku. Efektem długo trwającego pożaru sadzy jest także wydostawanie się tlenku węgla oraz dymu do pomieszczeń. Jak zatem zapobiegać takim zdarzeniom? Co zrobić z kominem po pożarze sadzy? Sprawdź cenne wskazówki w poniższym artykule!

Pożar sadzy – jak do niego dochodzi?

Podczas korzystania z urządzenia grzewczego może dojść do pożaru sadzy. Zjawisko to oznacza zapalenie się produktu, który jest efektem niedostatecznego spalenia się paliwa, a także tego wszystkiego, co zostało wrzucone do kotła. Pożar sadzy to efekt zaniedbania przewodów kominowych, a także spalanie nieodpowiednich materiałów poza dedykowanym paliwem. Jeśli zatem do urządzenia grzewczego wrzucane są śmieci, mokre drewno, a także plastik, to można się spodziewać, że nie spalą się one całkowicie.

Pozostałości spalania niewłaściwych materiałów oraz kiepskiej jakości paliwa, w postaci sadzy, będą przyczepione do ścian komina. Mogą one znajdować się w jednym, jak i wielu punktach konstrukcji odprowadzającej spaliny. Co więcej, sadza może być również odkładać się na całej długości komina. W efekcie może dojść do jego zapchania, przez co urządzenie grzewcze straci swoją efektywność. Skutkiem takiego postępowania jest również pożar sadzy. W takiej sytuacji osiągana jest wysoka temperatura, która może wynieść nawet 1200 stopni Celsjusza.

Pożar sadzy może być krótkotrwały, jak i długotrwały. Jego skutki mogą być niebezpieczne dla komina, budynku oraz domowników. Pożar sadzy może doprowadzić do zapalenia się innych materiałów, które znajdują się w pobliżu przewodu kominowego. Efektem tego niepożądanego zjawiska może być również pękanie ścian konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Co za tym idzie, przez szczeliny powstałe w efekcie pożaru sadzy, do wewnątrz budynku może przedostawać się tlenek węgla. Domownikom wtedy grozi zaczadzenie.

Przeczytaj także: Wkład kominowy w starym kominie – o czym należy pamiętać?

Pożar sadzy – jak go ugasić?

W trakcie pożaru sadzy należy zachować maksymalne bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak da się szybko zauważyć takie zjawisko. Kiedy już pożar sadzy zostanie dostrzeżony, należy wezwać straż pożarną. Powinno się również podjąć próby wygaszenia kotła. W tym celu należy użyć piasku lub przeznaczonej do tego gaśnicy proszkowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się gasić ognia w urządzeniu grzewczym przy pomocy wody. Efekt może być bowiem odwrotny – zamiast ugaszenia, można doprowadzić do wybuchu kotła oraz jego uszkodzenia.

Pożar sadzy – co zrobić z kominem?

Komin, w którym był pożar sadzy, powinien być dokładnie skontrolowany przez kominiarza. Zjawisko to może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Częstym efektem pożaru sadzy są pęknięcia ścian komina. To jednak nie koniec. Pożar sadzy może również powodować nieszczelności komina. Korzystanie z takiej konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny jest bardzo niebezpieczne. Jeśli zatem jest ona uszkodzona w znacznym stopniu, należy dokonać jej naprawy, a jeśli jest niemożliwa, to konieczna jest wymiana komina na nowy.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak poprawić ciąg w kominie?

Pożar sadzy – jak mu zapobiegać?

Zapobiegać pożarowi sadzy można na kilka sposobów. Podstawą jest jednak regularne przeprowadzanie kontroli i czyszczenie komina. Usługi takie realizowane są przez kominiarzy, którzy sprawdzają szczelność oraz drożność konstrukcji odprowadzającej dym i spaliny. Czyszczenie komina powinno być przeprowadzane nawet 4 razy w roku – w przypadku urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi.

Jednym z powodów występowania pożaru sadzy jest wykorzystywanie śmieci, mokrego drewna, a także plastiku do palenia. Żeby zapobiec niebezpiecznemu zjawisku, należy zaprzestać stosować tego typu materiałów. Powinno się wykorzystywać jedynie paliwo dedykowane urządzeniu grzewczemu.

Żeby zapobiegać pożarowi sadzy, warto również wybierać odpowiednie kominy. Każdy z nich poddawany jest odpowiednim badaniom. Wskazują one, czy komin jest odporny na pożar sadzy. W tym celu rozgrzewany jest on do temperatury 1000 stopni Celsjusza. Proces ten trwa 10 minut. Następnie ta wysoka temperatura utrzymywana jest przez kolejne 30 minut. Po zakończeniu takiej procedury przeprowadza się kontrolę komina oraz jego poszczególnych elementów.

Sprawdź także: Kondensat – co to jest i jak zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu w kominie?

Podsumowanie

Pożar sadzy jest niebezpiecznym zjawiskiem. Należy go unikać, aby nie doprowadzić do zniszczenia komina, budynku oraz pojawienia się zagrożenia dla mieszkańców w postaci wydobywającego się tlenku węgla. W tym celu powinno się regularnie przeprowadzać kontrole konstrukcji odprowadzającej spaliny oraz jej czyszczenie. Ponadto warto korzystać jedynie z dedykowanego paliwa do konkretnego urządzenia grzewczego. Należy również stosować kominy, które są odporne na pożar sadzy, a ewentualne krótkotrwałe zjawisko nie spowoduje zniszczeń, przez które nie będą się one nadawać do dalszej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *