Baza wiedzy

Wkład kominowy w starym kominie – o czym należy pamiętać?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Podejmując się modernizacji konstrukcji odprowadzającej spaliny lub wymiany kotła, warto rozważyć montaż wkładu kominowego. To rozwiązanie polecane przez ekspertów, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa starego komina. Ponadto wpływa ono na wydajną pracę urządzenia grzewczego. O czym należy pamiętać, decydując się na montaż wkładu kominowego w starym kominie? Przeczytaj poniższy artykuł i nie popełnij żadnego błędu!

Co to jest wkład kominowy?

Stary murowany komin przez długie lata uznawany był za pewne i bezpieczne konstrukcje. Czasy się jednak zmieniły, tak samo, jak technika grzewcza. W dzisiejszych, nowoczesnych kotłach stosowane są takie rozwiązania, które znacząco zwiększają ich wydajność. Wymagają zatem odpowiedniego odprowadzania dymu i spalin, które osiągają niskie temperatury. Co za tym idzie, stają się niebezpieczne dla komina, ponieważ wydziela się z nich kondensat. To jeden z głównych powodów, przez które w starym kominie montuje się wkład kominowy. Ale co to właściwie jest?

Wkład kominowy to zestaw rur oraz kształtek umieszczanych w starym kominie i połączonych ze sobą. Jest to zatem praktyczne rozwiązanie systemowe. Wkład kominowy połączony jest z urządzeniem grzewczym i staje się dla niego drogą odprowadzania dymu oraz spalin. Nie mają więc one kontaktu ze starym murowanym kominem. Dzięki temu nie naruszają już istniejącej konstrukcji oraz jej nie zagrażają.

Przeczytaj także: Jaka powinna być średnica komina?

Jakie są dostępne rodzaje wkładów kominowych?

Wkłady kominowe to z powodzeniem stosowane rozwiązania w starych kominach. Przede wszystkim zapewniają one prawidłowy ciąg oraz stanowią drogę dla spalin oraz dymu. Szkodliwe związki, jakie wydzielają się podczas spalania paliwa, nie stanowią zatem zagrożenia dla starych kominów. Poza tym wkłady kominowe zwiększają ich szczelność, która przez wiele lat funkcjonowania i styczności ze spalinami, może być dosyć słaba.

Producenci oferują klientom kilka rodzajów wkładów kominowych. Są one dedykowane różnym urządzeniom grzewczym. Do wyboru są:

  • wkłady kominowe stalowe żaroodporne,
  • wkłady kominowe stalowe kwasoodporne,
  • wkłady kominowe ceramiczne.

Każde z powyższych rozwiązań ma szereg zalet. Wszystkie są trwałe, szczelne oraz umożliwiają właściwe odprowadzanie dymu i spalin. Wpływają zatem na pracę urządzenia grzewczego, zwiększając jego efektywność.

Oprócz wyżej wspomnianego podziału wyróżnia się również:

  • wkłady kominowe okrągłe,
  • wkłady kominowe owalne,
  • wkłady kominowe elastyczne.

Sprawdź również: Komin systemowy – wady i zalety

Który wkład kominowy wybrać do starego komina?

Chcąc zamontować wkład kominowy do starego komina, należy wybrać odpowiedni jego rodzaj. To bardzo ważna czynność, ponieważ rodzaje tego rozwiązania dedykowane są innym paliwom oraz kotłom grzewczym. Zastosowanie złego wkładu kominowego może mieć wiele negatywnych skutków. Dotyczą one niszczenia konstrukcji, spadku wydajności pieca, a także konieczności modernizacji systemu grzewczego oraz remontu budynku.

Jaki więc wybrać wkład kominowy do starego komina, by był on właściwy? Należy go dopasować do posiadanego kotła:

  • wkład kominowy stalowy żaroodporny przewidziany jest do urządzeń grzewczych, w których występują suche spaliny. Sprawdzi się on w rozwiązaniach wykorzystujących drewno oraz węgiel.
  • wkład kominowy stalowy kwasoodporny stosuje się głównie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania modeli ceramicznych. Jest on dedykowany do pracy z piecami zasilanymi gazem, olejem, pelletem oraz drewnem.
  • wkład kominowy ceramiczny jest rozwiązaniem uniwersalnym i zdobywającym coraz większe uznanie wśród klientów oraz ekspertów. Można go zastosować do urządzeń grzewczych wykorzystujących biomasę, gaz, olej, pellet, drewno, węgiel, a także miał.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Ceramika izostatyczna a szamotowa – jakie są różnice

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wkład kominowy?

Wybór odpowiedniego wkładu kominowego do starego komina jest istotny także dla bezpieczeństwa domowników. Nikt bowiem nie chce, aby nagle konstrukcja odprowadzająca dym i spaliny zaczęła niszczeć i uniemożliwiała ogrzewanie budynku. Dlatego też istotne jest dobranie odpowiedniej średnicy wkładu kominowego. Jest to ważne z 2 powodów:

  • konieczności zmieszczenia rozwiązania w już istniejącym starym kominie,
  • prawidłowego odprowadzania spalin z danego urządzenia grzewczego.

W wyborze właściwej średnicy wkładu kominowego pomóc mogą informacje na temat wymiarów starego komina. Często są one jednak nieznane. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do mistrza kominiarskiego. Przeprowadzi on fachowe zwymiarowanie starego komina. Można w nim napotkać m.in. zwężenia oraz krzywizny. Mistrz kominiarski wykorzystując odpowiednie narzędzia oraz wiedzę i doświadczenie, sprawdzi, jakie są wymiary starego komina, a na podstawie takich danych możliwe będzie wybranie odpowiedniego wkładu kominowego. Warto także pamiętać, że średnica zastosowanego rozwiązania powinna także uwzględniać miejsce na elementy montażowe. Wszystko po to, aby wkład kominowy nie stykał się ze starym kominem. Przestrzeń między nimi, w zależności od zastosowanego rozwiązania, może być wypełniona wełną mineralną lub zasypana. Tym samym powstaje izolacja, a także dylatacja.

Omawiana średnica wkładu kominowego ma również znaczenie dla efektywności urządzenia grzewczego. Dobrze jest zapoznać się zatem z wymaganiami technicznymi, jakie przed tego typu rozwiązaniami stawia kocioł. Zdarza się bowiem, że wkład kominowy ma za małą lub za dużą średnicę. Nie odpowiada ona wtedy rodzajowi wykorzystywanego paliwa oraz urządzeniu grzewczemu. Spada zatem jego wydajność. Efektem źle wybranej średnicy wkładu kominowego jest zużywanie coraz większej ilości paliwa, a także słabe ogrzanie budynku.

Sprawdź także: Czym wykończyć komin?

Podsumowanie

Wkłady kominowe są często stosowane w przypadkach modernizacji konstrukcji odprowadzającej spaliny oraz wymiany urządzenia grzewczego. Nowoczesne kotły są bardziej efektywne w spalaniu paliwa, dlatego też konieczne jest zastosowanie do nich odpowiednich rozwiązań. Wkłady kominowe zwiększają bezpieczeństwo starego komina, a także jego szczelność. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy pamiętać, aby było ono dopasowane do urządzenia grzewczego oraz wykorzystywanego paliwa. Warto zwrócić również uwagę na średnicę wkładu kominowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *