Baza wiedzy

Dylatacja komina systemowego – na co zwrócić uwagę?

Kategoria:

Czas czytania: 5 minut

Kominy systemowe to konstrukcje, które łatwo się buduje. Pomaga w tym szczegółowa instrukcja, która jest wraz z nimi dostarczana. Mimo to warto podkreślić kilka istotnych informacji, jakie mają wpływ na funkcjonowanie konstrukcji odprowadzającej spaliny i dym oraz bezpieczeństwo budynku. Jedną z nich jest dylatacja komina systemowego. Czy powinna być ona stosowana? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Sprawdź i nie popełnij błędu podczas budowy komina systemowego!

Komin systemowy – trwałe rozwiązanie na lata

W znacznej części nowych domów odchodzi się od budowania kominów murowanych. Ich wznoszenie wymaga czasu, dużego doświadczenia ekipy wykonawczej, a ponadto jest to spory wydatek. Znacznie szybciej i łatwiej buduje się nowoczesne kominy systemowe. Powstają one z prefabrykowanych elementów, które są do siebie dopasowane. Na budowę dostarczany jest pełen pakiet, z którego można zbudować kompletny komin systemowy.

Do wyboru klientów są 2 kominy systemowe. Jednym z nich jest model ceramiczny. Jest on przystosowany do nowoczesnych urządzeń grzewczych. To wariant najczęściej wybierany. Powstaje on ze specjalnie przygotowanej ceramiki, która jest trwała i odporna na rozmaite czynniki – np. szkodliwy kondensat, będący jednym z efektów spalania paliwa. Drugim rozwiązaniem jest stalowy komin systemowy. Jest on dedykowany do miejsc, w których nie było lub nie jest możliwe zastosowanie modeli ceramicznych. Taki komin systemowy powstaje ze stali żaroodpornej oraz kwasoodpornej. Dzięki temu może być wykorzystywany w połączeniu z urządzeniami grzewczymi zasilanymi różnymi paliwami.

W przypadku obydwu wariantów kominów systemowych wykorzystuje się wysokiej jakości materiały. Przekładają się one na bezpieczeństwo konstrukcji oraz ich efektywność. Ponadto budowanie kominów systemowych z prefabrykowanych elementów znacznie skraca czas realizacji takiego zlecenia.

Przeczytaj także: Komin systemowy – wady i zalety

Komin systemowy – czy potrzebna jest dylatacja?

Chociaż do każdego komina systemowego dostarczana jest szczegółowa instrukcja, to wielu wykonawców zastanawia się nad niektórymi aspektami związanymi z budową. Jednym z nich jest dylatacja. Czy zatem powinno się ją wykonywać?

Komin jako jedna z najważniejszych konstrukcji w domu powinien być pozbawiony dodatkowych obciążeń. Oznacza to, że nie może być on bezpośrednio połączony ze stropem, a także więźbą dachową. Warto więc zapamiętać, że pomiędzy kominem systemowym a stropem powinna być zastosowana dylatacja, czyli szczelina. W przeciwnym razie, pracujący zbrojony beton może uszkodzić konstrukcję odprowadzającą spaliny. Dylatacja pomiędzy kominem systemowym a stropem powinna wynosić: 3 – 4 cm (strop niepalny), 5 cm (strop palny). Co więcej, dla zwiększenia bezpieczeństwa, przestrzeń między tymi konstrukcjami wypełnia się wełną mineralną.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaka powinna być średnica komina?

Dylatacja komina systemowego – o czym jeszcze pamiętać?

Dylatacja pomiędzy kominem systemowym a stropem nie jest jedyną, o której należy pamiętać. Wszystkie przestrzenie zachowane pomiędzy konstrukcjami odprowadzającymi spaliny a elementami budynku mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też warto zwrócić uwagę także na:

  • dylatację pomiędzy ścianą a kominem systemowym, która może być wypełniona niepalną wełną mineralną,
  • dylatację pomiędzy czopuchem trójnika spalinowego a ścianą oraz umieszczenie w tej przestrzeni niepalnej wełny mineralnej,
  • dylatację pomiędzy czopuchem a trójnikiem spalinowym, która w przypadku urządzeń grzewczych zasilanych gazem lub olejem wynosi 3 mm, dla pieców wykorzystujących paliwa stałe oraz kominków wynosi 5 – 10 mm,
  • dylatację pomiędzy cegłą klinkierowaną wykorzystywaną do obróbki komina a pustakami,
  • dylatację, jaka powinna oddzielać komin od drewnianych elementów stosowanych do konstrukcji budynku (np. więźby dachowej).

Sprawdź również: Czym wykończyć komin?

Podsumowanie

Podczas budowy komina systemowego warto postępować zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Zawiera ona dokładne informacje na temat postępowania podczas wznoszenia takich konstrukcji, a także wskazówki. Warto przy tym pamiętać, aby zachowywać dylatację pomiędzy kominem systemowym a stropem. Istotne jest również stworzenie szczeliny między konstrukcją odprowadzającą spaliny a ścianą, wzdłuż której powstaje. Dzięki temu na komin systemowy nie będą przenoszone dodatkowe obciążenia, co zwiększy jego trwałość i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *