Baza wiedzy

Instalacja odgromowa – z czego się składa, czy jest obowiązkowa, jak działa?

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Piorun jest niebezpiecznym wyładowaniem elektrostatycznym. Kiedy trafi on w budynek, może uszkodzić instalację elektryczną, a także wywołać pożar. Dlatego też dom przed skutkiem działania piorunów chroni instalacja odgromowa. Czy jest ona obowiązkowe? Z czego składa się instalacja odgromowa? Jak działa? Czy warto ją montować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy instalacja odgromowa jest wymagana?

Każdy inwestor chce, aby jego dom oraz przebywające w nim osoby były bezpieczne. Dlatego też montowane są systemy alarmowe, monitoring, odpowiednie okna, drzwi, a także dobierany jest właściwy komin odprowadzający spaliny i dym z urządzenia grzewczego. Jednak to nie są wszystkie elementy, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo budynku. Nie uchronią one przed uderzeniami pioruna, czyli silnymi wyładowaniami elektrostatycznymi. Dlatego też warto zastanowić się nad instalacją odgromową. Czy jest ona obowiązkowa?

Zgodnie z par. 53 pkt 2 obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.), budynek powinien być wyposażony w instalację, która będzie chronić go przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jednak wymaganie to nie dotyczy wszystkich budynków. Szczegóły zawarte są w Polskiej Normie PN-EN 62305. Można znaleźć w nich informacje, że instalacja odgromowa jest wymagana w budynkach:

  • których powierzchnia przekracza 500 m2 i wysokość 15 m,
  • stworzonych z łatwopalnych materiałów (np. drewna), wtedy też ich wysokość nie ma znaczenia,
  • wzniesionych na terenach szczególnie narażonych na wyładowania elektrostatyczne, przy czym odpowiednie dane dotyczące wartości wskaźnika zagrożenia piorunami ujęte są w normie PN-EN 62305.

Przeczytaj także: Kondensat – co to jest i jak zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu w kominie?

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona budynku przed działaniem piorunów, które mogą w niego uderzać. Efektem wyładowań elektrostatycznym mogą być liczne uszkodzenia budynku, elektryki, a także pożar. Żeby uniknąć takich sytuacji, montuje się instalację odgromową, której podstawowymi elementami są:

  • zwody, wykonane zazwyczaj ze stali, aluminium miedzi. Ich zadaniem jest  przyjmowanie wyładowań elektrostatycznych i przesyłanie ich dalej. Zwody połączone są z przewodami odprowadzającymi, a montuje się np. na kominach.
  • przewody odprowadzające, które odbierają wyładowania pioruna od zwodów, a następnie odprowadzają je do przewodów uziemiających. Są one układane na bocznych ścianach budynku.
  • przewody uziemiające, odbierające wyładowania elektrostatyczne od przewodów odprowadzających i przesyłające je do uziomu.
  • uziomy naturalne oraz sztuczne, które znajdują się w ziemi. Ich zadaniem jest odbieranie ładunków elektrycznych powstałych na skutek wyładowania elektrostatycznego, a następnie przesyłanie ich do gruntu.

Oprócz powyższych elementów instalacji odgromowej istnieją także inne. Ich obecność zależna jest od wybranego rozwiązania dostępnego na rynku.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Szyber kominowy – co to jest?

Jak działa instalacja odgromowa?

Jak można zauważyć po wyżej wymienionych elementach, w instalacji odgromowej dominują materiały metalowe (głównie stalowe i aluminiowe). Dzięki temu możliwa jest ochrona budynku przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Instalacja odgromowa działa w bardzo prosty sposób. Podczas uderzeń pioruna, czyli wspomnianych już wyładowań elektrostatycznych, przechwytuje ona wytworzoną energię. Następnie przesyła ją przez kolejne elementy instalacji odgromowej, aż do samego gruntu, gdzie umieszczony jest uziom. Wtedy też dochodzi do zobojętnienia elektrycznego. Wyładowanie elektrostatyczne traci więc swoje wysokie natężenie oraz napięcie. Co za tym idzie, nie zagraża już budynkowi, instalacji elektrycznej, a także domownikom.

Sprawdź również: Jak pozbyć się pleśni w domu?

Czy warto montować instalację odgromową?

Chociaż w wielu przypadkach instalacja odgromowa jest wymagana przez przepisy, to na budynkach niespełniających warunków określonych w normie PN-EN 62305 również warto ją zamontować. Szczególnie tam, gdzie w okolicy nie znajdują się żadne wysokie drzewa, ani inne budynki. Instalacja odgromowa może uchronić przed niebezpiecznym działaniem wyładowania elektrostatycznego pioruna. Warto więc podejść do niej z rozwagą. Ponadto montaż instalacji odgromowej może być jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby ubezpieczyć swój budynek.

Zobacz także: Czy warto mieć kominek w domu?

Podsumowanie

Instalacja odgromowa to rozwiązanie, które może uchronić przed działaniem wyładowań elektrostatycznych pioruna. Składa się ona z metalowych elementów. Instalacja odgromowa ma za zadanie odebrać ładunek elektryczny i sprowadzić go do gruntu. Dzięki temu chroni budynek przed uszkodzeniami instalacji elektrycznej, a także pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *