Baza wiedzy

Rodzaje kominów

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Jedną z najważniejszych konstrukcji w budynku jest komin. Może on realizować kilka funkcji, w zależności od rodzaju. Nie mniej jednak zawsze powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów, a także zapewniać pełną szczelność. Poznaj rodzaje kominów i przekonaj się, jakie z nich musisz uwzględnić podczas projektowania budynku.

Kominy montowane w budynkach mają ogromne znaczenie. Odpowiadają one za różne funkcje, które wpływają na jakość ogrzewania, wentylacji oraz bezpieczeństwo domowników. Dlatego też już podczas projektowania domu, warto zwracać uwagę na rodzaje kominów, które muszą się w nim znaleźć we właściwych miejscach. Uwzględnić przy tym należy charakterystykę urządzenia grzewczego. Istnieje bowiem zasada, która mówi, że komin zawsze powinno dobierać się do rodzaju kotła. Inaczej powstaje ryzyko zakupu nieefektywnej konstrukcji, która nie będzie właściwie współpracować z konkretnym urządzeniem grzewczym. Czas zatem poznać rodzaje kominów, a wiedzę na ten temat wykorzystać podczas projektowania domu lub wymianie kotła.

Przeczytaj także: Co ile czyścić komin?

Rodzaje kominów – podział ze względu na pełnione funkcje

W pierwszej kolejności zajmiemy się rodzajami kominów, które uwzględniają role, jakie odgrywają one w budynku.

Kominy spalinowe

Jawar K

Pierwsze w naszym zestawieniu pojawiają się kominy spalinowe. Ich zadaniem jest odprowadzanie wszystkich produktów, które powstają podczas spalania paliwa grzewczego w kotle. Przede wszystkim chodzi tu o piece gazowe (np. zasilane gazem płynnym) oraz olejowe. Ich techniczna charakterystyka powinna zatem uniemożliwiać niszczenie konstrukcji podczas kontaktu z negatywnym kondensatem. Istotny jest również niski stopień nasiąkliwości.

Co ciekawe, kominy spalinowe w formie kanałów wykorzystywane są również w instalacjach okapów, znajdujących się w kuchniach. Bardzo ważne jest w tym przypadku zachowanie odpowiedniego przekroju. Jeśli kominy są wykonane ze stali, to ich średnica nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Z kolei przekrój konstrukcji murowanych powinien być równy lub większy niż 14 x 14 cm.

Doskonałym przykładem komina spalinowego jest system JAWAR K.

Kominy dymowe

Komin dymowy Jawar Nord

Drugim bardzo ważnym rodzajem kominów są dymowe. Odpowiadają one za odprowadzanie spalin, wśród których znajdują się wszelkie gazy, sadze, para wodna, a także pyły. Powstają one w wyniku spalania paliw stałych, takich jak: węgiel, drewno, pellet. Kominy dymowe muszą być odporne na nagłe skoki temperatur. Mogą one powodować nadmierne emitowanie dymu, który jest szkodliwy dla takich konstrukcji. Warto podkreślić, że przekrój komina dymowego nie powinien być mniejszy niż 14 x 14 cm. W przypadku okrągłego przekroju, jego średnica musi być równa lub większa 15 cm.

Przykładem komina dymowego jest system JAWAR Nord.

Kominy wentylacyjne

kominy wentylacyjne i ceramiczne

Trzecim rodzajem kominów są wentylacyjne. Ich rola jest bardzo prosta, ale zasadnicza dla komfortowego funkcjonowania w domu. Kominy wentylacyjne zajmują się odprowadzaniem z budynku zanieczyszczonego powietrza. Tego, które powstaje na skutek oddychania, gotowania, kąpieli, a także prania. Istotną rolę w procesie odprowadzania zanieczyszczonego powietrza odgrywa grawitacja – stąd bardzo często mowa o wentylacji grawitacyjnej. Przy czym warto pamiętać, że kominy takie powinny znajdować się zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma okien. Przykładem mogą być łazienki, toalety, garaże oraz kotłownie. Przekrój komina wentylacyjnego nie powinien być mniejszy niż 160cm2.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Kominy techniczne

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów kominów, w budynkach można znaleźć również rozwiązania, które nie odpowiadają za odprowadzanie spalin, dymu, czy też zużytego powietrza. Mają jednak znaczenie z uwagi na rozmaite instalacje wykorzystywane w domach. Kominy techniczne, bo o nich mowa, przeznaczone są do poprowadzenia okablowania (np. antenowego, sieciowego), a także elementów związanych z kanalizacją sanitarną.

Rodzaje kominów – podział uwzględniający materiały, z których są stworzone

Rodzaje kominów, które zostały dotychczas omówione, mogą być podzielone z uwagi na jeszcze jedną kwestię. Jest nią materiał, który został wykorzystany do ich stworzenia. Tak też możemy wyróżnić kominy murowane, stalowe oraz ceramiczne.

Kominy murowane

Najbardziej znanymi, z uwagi na wieloletnie wykorzystywanie, są kominy murowane. To ciężkie konstrukcje, do których budowy wykorzystuje się pełne cegły, czy też pustaki kominowe. Niesamowicie ważne podczas ich tworzenia jest zachowanie należytej staranności. Kominy murowane narażone są bowiem na nieszczelności, które powstają na skutek niewłaściwej jakości prac. Konstrukcje te mogą być zbudowane na dwa sposoby:

  • jako część ścian nośnych,
  • jako element odseparowany od ścian nośnych.

Przeczytaj także: Komin – ile ponad dach

Kominy stalowe

Komin izolowany stalowy

Coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na inne rodzaje kominów. Wśród nich znajdują się konstrukcje stalowe. Wyróżniają się one nowoczesnością, która spełnia najwyższe standardy oraz oczekiwania zarówno użytkowników, jak i producentów urządzeń grzewczych. Przykładem mogą być tutaj kominy stalowe produkowane przez naszą firmę. Charakteryzują się one wykonaniem ze stali kwasoodpornej, a także żaroodpornej. Dzięki swoim właściwościom technicznym istnieje możliwość zastosowania ich wewnątrz budynku, a także na zewnątrz.

Kominy ceramiczne

kominy ceramiczne

Trzecim rodzajem, przy uwzględnieniu materiałów konstrukcyjnych, są kominy ceramiczne. Zdobywają one coraz większą popularność z uwagi na swoją jakość. W przypadku rozwiązań oferowanych przez Jawar kominy ceramiczne powstają z trzech ważnych elementów:

  • kształtek wewnętrznych z ceramiki prasowanej izostatycznie,
  • izolacji z wełny mineralnej,
  • obudowy wykonanej z perlitobetonu.

Dzięki odpowiedniemu wykonaniu oraz materiałom kominy ceramiczne mogą współpracować z różnymi rodzajami urządzeń grzewczych.

Zastanawiasz się nad wyborem komina? Sprawdź nasz konfigurator, który pomoże Ci dobrać właściwe rozwiązanie!

Podsumowanie

Rodzaje kominów można podzielić na dwa sposoby: ze względu na ich funkcję oraz materiały, z których są wykonane. Tak też na rynku dostępne są rozwiązania dymowe, spalinowe, a także wentylacyjne. Mogą być one wykonane ze stali, ceramiki oraz z cegieł lub pustaków. Bez względu na powyższe, wszystkie kominy powinny być szczelne i trwałe, co ma znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz bezpieczeństwa domowników.

2 odpowiedzi do “Rodzaje kominów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *