Baza wiedzy

Czyszczenie komina

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Każdy właściciel budynku, w którym źródłem ogrzewania jest kocioł, ma obowiązek czyszczenia przewodów kominowych. Taka czynność powinna być przeprowadzana kilka razy w roku, a także w razie wystąpienia doraźnego zapotrzebowania. Czyszczenie komina zazwyczaj powierza się fachowcom, czyli kominiarzom. Można je również przeprowadzić we własnym zakresie. Jak czyścić komin? Jakie przedmioty się do tego przydadzą? Podpowiadamy!

Czyszczenie komina – dlaczego powinno się je wykonywać?

Praca urządzenia grzewczego to pozytywne i negatywne skutki. Do tych pierwszych należy zaliczyć oczywistą sytuację, czyli zwiększenie temperatury w budynku, kiedy za oknem jest zimno. Z kolei negatywnym skutkiem ogrzewania jest powstawanie sadzy. Zalega ona w kominie i prowadzi do zwężenia jego średnicy. W efekcie prawidłowe odprowadzanie spalin z urządzenia grzewczego nie jest możliwe. Ponadto kocioł nie może pracować wydajnie. Wtedy droga odprowadzania dymu oraz spalin jest zagrodzona przez sadzę. Wszystkie te czynniki prowadzą do jednego – ogrzewanie w budynku nie funkcjonuje.

Warto pamiętać również o tym, że zapchany przewód kominowy może doprowadzić do pożaru sadzy. Wtedy zagrożona jest nie tylko konstrukcja odprowadzająca dym i spaliny, ale także budynek oraz jego mieszkańcy.

Przeczytaj także: Co ile czyścić komin?

Czyszczenie komina – kiedy je przeprowadzać?

Przewody kominowe powinny być regularnie czyszczone. Wynika to nie tylko z kwestii bezpieczeństwa oraz zapewnienia drożnego kanału dla odprowadzanych spalin i dymu, ale również z polskich przepisów. Zgodnie z nimi, czyszczenie komina powinno być przeprowadzane:

  • co najmniej raz na 3 miesiące w przypadku komina dymowego,
  • co najmniej raz na 6 miesięcy w przypadku komina spalinowego.

Czyszczenia przewodów kominowych powinno się podejmować zwłaszcza przed sezonem grzewczym. Wtedy możliwe jest prawidłowe do niego przystąpienie i zwiększenie bezpieczeństwa swojego, domowników oraz budynku. Poza tym czyszczenie kominów należy wykonywać, gdy zajdzie taka konieczność. Jeśli okaże się, że efektywność urządzenia grzewczego jest słabsza, przy wykorzystaniu takiej samej ilości paliwa, to znak, że trzeba zainteresować się drożnością przewodu kominowego.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Brak ciągu w kominie – przyczyny i skutki

Jak czyścić komin?

Czyszczenie komina to zadanie dla specjalistów, czyli kominiarzy. Posiadają oni odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt. Jednak nie zawsze trzeba korzystać z ich pomocy. Czyszczenie przewodów kominowych można również przeprowadzać we własnym zakresie. Trzeba przy tym pamiętać, aby zachowywać wszelkie względy bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie chce się podejmować samodzielnego czyszczenia komina – wtedy najlepiej wezwać kominiarzy.

Sprawdź także: Jak kupić komin do nowo budowanego domu?

Zakup odpowiedniego sprzętu

Żeby czyszczenie komina było skuteczne, należy zaopatrzyć się we właściwy sprzęt. Jest on tożsamy z takim, który wykorzystują kominiarze. Potrzebna więc będzie szczotka, która będzie wpuszczana do przewodu kominowego. Niezbędna będzie również kula żeliwna oraz stalowa linka. Wszystkie te elementy będą ze sobą połączone. Żeliwna kula będzie obciążeniem dla szczotki, dzięki czemu nie będzie się ona zatrzymywać w przewodzie kominowym.

Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest szczotka. Można bowiem zarysować wewnętrzną powierzchnię komina i tym samym wpłynąć na jego skuteczność. Przyjmuje się więc, że:

  • do przewodów kominowych wykonanych ze stali żaroodpornej oraz z cegieł, stosuje się szczotkę drucianą,
  • do przewodów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej wykorzystuje się szczotkę z włosia nylonowego.

Zobacz również: Komin systemowy – wady i zalety

Czyszczenie komina na dachu

Czyszczenie komina wykonuje się przede wszystkim z dachu. Należy przy tym pamiętać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przydatne może być także wsparcie osób trzecich.

Zanim wejdzie się na dach, warto zabezpieczyć kotłownię folią malarską lub innym materiałem, na który wyląduje sadza. Wtedy też łatwiej zadbać o czystość pomieszczenia. Należy także odłączyć rurę, która łączy urządzenie grzewcze oraz komin. Następnie powinno się zatkać otwór komina.

Po wejściu na dach można wprowadzić linkę z kulą i szczotką do przewodu kominowego. Czyszczenie komina powinno się przeprowadzać na całej jego długości. Dlatego też kilkukrotnie należy opuszczać szczotkę i wciągać ją na górę. Po zakończeniu tej procedury można otworzyć wyczystkę i usunąć sadzę, która w niej pozostała.

Mechaniczne czyszczenie przewodu kominowego

Oprócz najpopularniejszej metody na czyszczenie komina, czyli zastosowanie szczotki, istnieje także inna – mechaniczna. Zakłada ona skorzystanie z odpowiednich nakładek mocowanych do wiertarki. Dzięki szybkim ruchom szczotka skutecznie czyści przewód kominowy z sadzy.

Przeczytaj także: Komin – ile ponad dach

Podsumowanie

Czyszczenie przewodu kominowego to bardzo ważna czynność. Nie można jej bagatelizować. Czyszczenie komina wpływa na efektywną pracę urządzenia grzewczego, a także skuteczne odprowadzanie dymu i spalin. Czynność taką można przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując do tego szczotkę oraz nakładki na wiertarkę. Jeśli jednak wejście na dach jest problemem, warto skorzystać z pomocy fachowców, czyli kominiarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *