Baza wiedzy

Jaki wybrać komin do pieca na ekogroszek?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Kotły na ekogroszek to popularne rozwiązania, wybierane głównie z uwagi na bezobsługowe działanie. Można bowiem załadować podajnik paliwem i przez kilka dni nawet do niego nie zaglądać. Ogrzewanie domu ekogroszkiem wymaga zastosowania odpowiedniego komina. Z uwagi na charakterystykę tego paliwa, trzeba sięgnąć po właściwą konstrukcję. W tym artykule sprawdzamy zatem, jaki wybrać komin do kotła na ekogroszek!

Aktualnie na rynku kotłów znajdziemy wiele ciekawych propozycji. W zależności od wybranego modelu pieca, a tym samym paliwa, które jest w nim spalane, potrzebujemy odpowiedniego komina. Dzięki niemu możliwe będzie prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego. Przełoży się to również na bezpieczeństwo domowników. Konstrukcja będzie bowiem we właściwy sposób odprowadzała szkodliwe dla naszego organizmu zanieczyszczenia. W związku z tym, iż kocioł na ekogroszek jest nadal bardzo chętnie wybierany, warto się zastanowić, jaki komin dla niego wybrać.

Kocioł na ekogroszek, czyli jaki?

Ostatnie lata to zbudowanie popularności kotłów na ekogroszek, a zarazem ich modyfikacja. W pierwszej wersji były to modele zasypowe. Napełniano je więc paliwem aż po same drzwiczki. Z kolei proces spalania regulował sterownik, który odpowiadał za włączenie dmuchawy. Niestety rozwiązanie to było wadliwe. W urządzeniu dochodziło do wybuchów gazów, które mogły negatywnie wpływać na pracę kotła oraz bezpieczeństwo domowników. Ponadto nastawy temperatury były nieprecyzyjne.

Przyszedł więc czas na modernizację. Tak też na rynku pojawiły się piece na ekogroszek zaopatrzone w nowe elementy. Mowa o zasobniku połączonym z podajnikiem ślimakowym oraz palnikiem, który jest zamontowany w kotle. Pracą tych wszystkich elementów konstrukcyjnych zarządza sterownik. Dzięki temu nie ma konieczności co chwila dokładać paliwa do kotła. Można to robić raz na tydzień, a czasami nawet dłużej. Wspomniany sterownik sam dba o to, aby ekogroszek został dostarczony ze zbiornika przy pomocy zasobnika i podajnika ślimakowego.

Co ile czyścić komin? Przekonaj się w naszym wpisie na blogu!

Jaki wybrać komin do pieca na ekogroszek?

Jawar Uniwersal Plus

Charakterystyka kotłów na ekogroszek wraz z wprowadzeniem nowszych modeli znacznie się zmieniła. Zaobserwować można było korozję, jakiej ulega zasobnik. Dodatkowo na ścianach komina podłączonego do kotła na ekogroszek uwidaczniały się liczne mokre wykwity.

Coraz nowsze kotły spotęgowały to zjawisko. Towarzyszy im również niska temperatura spalin. Ta, kiedy osiąga 40 stopni Celsjusza, skrapla się, czego efektem jest powstawanie agresywnego kondensatu w postaci mokrych plam na ścianach komina. Jest on bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.

Zatem komin do pieca na ekogroszek powinien być bardzo szczelny, co gwarantuje wkład kominowy. Najlepszym wyborem będzie konstrukcja ceramiczna. Przy czym należy zwrócić uwagę, aby rury były prasowane izostatycznie. To gwarantuje największą szczelność komina. Przykładem może być w tym przypadku JAWAR Uniwersal Plus. Zbudowany jest on z omawianych rur ceramicznych, a także specjalnego pustaka perlitobetonowego. Dopełnieniem jest izolacja z wełny mineralnej.

Jaki wkład kominowy do kotła na ekogroszek?

Popularnym rozwiązaniem, tam, gdzie nie da się zamontować całkowicie nowego komina ceramicznego, jest zastosowanie wkładu kominowego. Musimy jednak pamiętać, że nowoczesne kotły na ekogroszek przypominają pracą modele wykorzystujące gaz jako paliwo.

Jeśli zdecydujemy się na wkład kominowy stalowy, powinniśmy wybrać taki, który jest wykonany z blachy kwasoodpornej. Jej grubość musi być możliwie jak największa. Wynika to z procesu spalania, który odbywa się w kotle na ekogroszek. Energia uzyskana z dość niewielkiej ilości paliwa umieszczonego na podajniku jest wykorzystywana do ogrzania wody kotłowej. Wtedy też spaliny osiągają temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza, a także poniżej tego poziomu. Łatwo więc dochodzi do kondensacji, wpływającej na konstrukcję odprowadzającą spaliny. Z tego też powodu, komin do pieca na ekogroszek nie powinien być zakończony żadnymi daszkami, nasadami – dość szybko pojawi się na nich korozja.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze komina do pieca na ekogroszek?

W związku z tym, iż powstający w wyniku spalania kondensat jest równie niebezpieczny co inne zanieczyszczenia, trzeba zwrócić uwagę na jakość komina. Nie może ona budzić żadnych zastrzeżeń. Bardzo ważne jest także dopasowanie konstrukcji odprowadzającej spaliny do kotła – nie powinno się robić odwrotnie.

Warto zwrócić uwagę, że starsze kotły (zasypowe) mają skłonność do wspominanych już wybuchów gazów. Dlatego też niezbędne jest wykorzystywanie do nich specjalnych klap antywybuchowych. Dobrze jest kontrolować ich pracę, aby przebiegała ona prawidłowo. Jeśli nie zdecydujemy się na montaż klap, możemy spodziewać się uszkodzenia komina – bez względu na to, jaki on jest, czy systemowy, czy też z cegły.

Sprawdź nasz konfigurator, który pomoże Ci wybrać właściwy komin!

Podsumowanie

Kocioł na ekogroszek to ciągle kocioł, który cieszy się uznaniem wśród jego właścicieli. Na szczególną uwagę zasługuje jego bezobsługowe funkcjonowanie, które pozwala na dołożenie paliwa raz na dłuższy czas. Decydując się na piec na ekogroszek, konieczne jest zastosowanie do niego odpowiedniego komina. Mamy tutaj do czynienia z agresywnym kondensatem, który jest efektem spalania. Dlatego też komin ceramiczny jest w tej sytuacji najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim odzwierciedla się on wysoką szczelnością, która ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwa.

Jedna odpowiedź do “Jaki wybrać komin do pieca na ekogroszek?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *