Baza wiedzy

Poradnik na start – jak prawidłowo wybudować komin systemowy?

Kategoria:

Czas czytania: 9 minut

Wielkimi krokami zbliża się sezon budowlany. Jeśli planujesz budowę domu, czas zapoznać się
z podstawowymi zasadami realizacji tej inwestycji i wybrać jej główne elementy, takie jak komin.

Kominy odpowiadają między innymi za prawidłowe odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich kotłów, piecyków i kominków czy też za wentylację wewnątrz budynku. Niezwykle istotne jest zatem to, z jakich materiałów powstaną. Aby budowa komina odbyła się szybciej i jednocześnie obniżyć jej koszty, skorzystać można z gotowych systemów kominowych. Ich montaż nie jest skomplikowany – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad.

Kominy systemowe – na co zwrócić uwagę przy budowie?

Komin systemowy (np. systemowy komin ceramiczny) to fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych wraz z akcesoriami pomocniczymi. Rura do komina obudowana jest pustakami ceramicznymi lub keramzytobetonowymi. Kominy systemowe w porównaniu do murowanych z cegły są dużo szczelniejsze dzięki łączeniom
z prefabrykowanych elementów. Dodatkowo ich budowa jest dużo szybsza, prostsza i mniej kosztowna. Komin systemowy zajmuje mniejszą powierzchnię w budynku – zwłaszcza kanały wentylacyjne w porównaniu z tradycyjnym wykonaniem (o budowie komina systemowego mówimy
w kontekście montażu wszystkich prefabrykowanych elementów).

Przed budową komina

Przed przystąpieniem do budowy komina, musimy podjąć decyzję dotyczącą rodzaju ogrzewania
i przemyśleć wybór kominka. Niezwykle ważne jest, aby kominy (zarówno kominy wewnętrzne, jak
i kominy zewnętrzne) były dopasowywane do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót. Jest to istotne, ponieważ każde urządzenie grzewcze różni się między sobą konstrukcją, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować. Trzeba wiedzieć jaki komin systemowy pasuje do kominka, jaki komin do kozy, jaki komin do pieca kondensacyjnego, jaki komin do pieca na ekogroszek, jaki komin do pieca na pellet oraz jaki komin do pieca 5 klasy.

Zasadniczym krokiem jest również oszacowanie minimalnej i maksymalnej wysokości komina (ile cegły na komin potrzebujemy). Sama jego długość narzucona jest przez wysokość budynku i ma bezpośredni wpływ na dobór średnicy. Montaż systemu kominowego nie należy zaś do najprostszych – pomocne w tym mogą być informacje zamieszczone w projekcie budowlanym. Jeśli jednak nie czujemy się w tym obeznani, warto skorzystać z pomocy eksperta.

– Specjalizujemy się w tematyce kominów systemowych już od prawie 20 lat. Po wykonaniu wywiadu środowiskowego z Klientem nasz ekspert doradzi, który system kominowy lepiej sprawdzi się na przykład przy paliwach stałych, a który będzie idealny dla budownictwa energooszczędnego – mówi Paweł Jarzyński, prezes firmy Jawar.

Sprawdź: konfigurator

Fundamenty pod komin

Komin zawsze powinien być usytuowany zgodnie z projektem. W tym miejscu powinien znaleźć się fundament, który powstaje jednocześnie z fundamentami pod ściany domu. Budując kominy systemowe rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zero budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat. Na tak przygotowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, a elementy ceramiczne, takie jak rura do komina, łączy się na kit lub silikon kwasoodporny dostarczany wraz z innymi elementami.

Bardzo ważne jest ustalenie wcześniej wysokości mocowania trójnika spalin (miejsce gdzie rura do komina łączy się z urządzeniem grzewczym). Każdy typ urządzenia powinien być montowany na określonej przez montera wysokości instalacji. Rura od pieca do komina najczęściej montowana jest na wysokości 2,20m pod kątem 45°, a kotły na paliwa stałe zgodnie z DTR urządzenia. Trójnik zamontowany na złej wysokości można przełożyć, jednak taka operacja powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Jak ocieplić komin

Po ustawieniu każdego pustaka umieszcza się w nim termoizolację z wełny mineralnej (o ile jest wymagana w danym systemie), po czym wkładana jest odpowiednio dobrana rura do komina. Powtarzamy tę czynności do momentu, aż komin osiągnie wymaganą wysokość. Zamiast stawiać na tradycyjne pustaki, można jednak skorzystać z nowoczesnych, wyposażonych już w źródło izolacji pustaków perlitowych .

– Nasz nowy produkt wykonany jest z materiału pochodzenia mineralnego o nazwie perlit ekspandowany. Jest on prawie o połowę lżejszy od tradycyjnych pustaków, a ponieważ powstał
z naturalnych składników, jest doskonałym izolatorem. Co ważne, jest również łatwy w montażu. Technologia pustaka perlitowego została przez nas opatentowana – dodaje Paweł Jarzyński.

Gdy w kominie nie przewiduje się termoizolacji, na rury nasuwa się obręcze dystansowe. Komin systemowy nie może być trwale połączony ze ścianami, do których przylega – należy go zdylatować,
a w przypadku elementów łatwopalnych zostawić pięciocentymetrowy odstęp. W stropach zazwyczaj zostawia się otwór na komin, a jeśli go nie ma to musimy postępować identycznie jak ze ścianą.

Jak wykończyć komin

Część komina, która będzie wystawała ponad dach, należy otynkować (sprawdźcie jaki tynk na komin jest odpowiedni) , obłożyć płytką lub cegłą klinkierową murowaną na płycie wspornikowej dostępnej w systemie kominowym. Jeśli kominy zewnętrzne wystają więcej od długości deklarowanej przez producenta, możemy dodatkowo je wzmocnić poprzez włożenie w otwory narożne pustaków specjalnie gwintowanych prętów, które stanowią zbrojenie. W ten sposób wzmocnione kominy zewnętrzne mogą być wyższe, jednak pamiętajmy aby zachować odpowiedni dostęp do jego czyszczenia.

Na sam koniec montujemy tzw. czapkę betonową, którą można wykonać samemu lub zakupić gotową, a następnie dodajemy wszystkie niezbędne akcesoria zgodnie z instrukcją montażu. Finalnie komin wymaga precyzyjnej obróbki blacharskiej, która zapewni odpowiednie i szczelne połączenie z pokryciem. Tak wybudowany komin czeka na ostateczne potwierdzenie odbioru przez mistrza kominiarskiego.

Najczęstsze błędy

Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełniać błędy, a niektóre z nich mogą nas wiele kosztować. Warto dlatego poradzić się renomowanej firmy, która specjalizuje się w budowie kominów.

Na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę? Już przy montażu komina należy sprawdzić, czy ceramiczna rura do komina nie posiada pęknięć i czy łączenia są szczelne – w przeciwnym razie zaburzy to prawidłowy ciąg kominowy. Gdy decydujemy się na paliwa płynne lub kominek z płaszczem wodnym, trzeba zwrócić uwagę, czy zamontowany jest odkraplacz do odprowadzania skroplin – uchroni to nas przed nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniu.

Aby zabezpieczyć się przed przeciekaniem komina na styku z dachem nie należy montować na nim anten satelitarnych, ani innych urządzeń. Zamontujmy za to jak najbliżej komina wyłaz dachowy oraz jeśli sytuacja tego wymaga ławkę kominową. Jeśli nie zapewnimy dostępu do komina nie uzyskamy odbioru kominiarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *