Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Renowacja- budowa nowego komina

Podczas wymiany kotła, zarówno ze względu na kwestię komfortu, jak i uwarunkowań prawnych, użytkownicy najczęściej decydują się na model wyższej klasy o wyższych parametrach. Inną opcją jest zmiana technologii np. z kotła opalanego olejem opałowym na ekogroszek lub tła starszej generacji na rzecz tego V klasy opalanego pelletem. Wszystkie tego typu zmiany wiążą się najczęściej z poważnym remontem kotłowni, drobną przebudową instalacji a niekiedy ze zmianą lokalizacji kotłowni.

Często użytkownicy napotykają na problemy związane z dalekim usytuowaniem starego komina, jego nieodpowiednią średnicą, a nierzadko również stanem technicznym, co uniemożliwia jego weryfikację. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest budowa lub instalacja nowego komina. Choć na pozór kosztowne, zapewni prawidłowe i bezpieczne korzystanie z pracy urządzenia grzewczego. Nowy komin jest objęty wieloletnią gwarancją oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych. Klienci do o wyboru mają: komin ceramiczny np. Uniwersal Plus , komin CERASTAL i stalowy komin izolowany I lub IŻ
W przypadku komina ceramicznego użytkownicy mają dwie możliwości –  wybudowanie nowego komina wewnątrz domu, co wiąże się z poważnym remontem lub wybudowanie na zewnątrz, kotwiąc go do ściany budynku. Należy wiedzieć że budując komin na zewnątrz budynku zmienia się obrys geodezyjny, co należy zgłosić w starostwie. W takim wypadku należy zadbać nie tylko o odpowiedni fundament, ale i pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy i wysokości komina. Użytkownik powinien zaplanować dostęp do komina w przyszłości, dzięki czemu doświadczony kominiarz ma zapewnione odpowiednie warunki do jego czyszczenia przez otwór rewizyjny, bez konieczności wchodzenia na dach. Należy wówczas dokładnie przewidzieć wysokość przyłącza spalin i zgodnie z tą informacją zaplanować budowę, uwzględniając odpowiednio głęboki fundament, izolacje przeciwwilgociową oraz pamiętając o kotwieniu co 2,5-3m komina do ścian (RYS 1) , najlepiej na wysokościach stropów. Ważna jest też wysokość komina od ostatniego podparcia, która nie powinna przekraczać wartości z tabeli.
 
 
 
 


W przypadku kiedy komin musi być wyższy niż w zakładanej tabeli, można wykonać dodatkowe wzmocnienia poprzez montaż zbrojenia w otworach narożnych, ze zbrojeniem kanału wentylacyjnego lub wykonać wzmocnienie z spiętych ze sobą kątowników montowanych na rogach konstrukcji. (rysunki 2, 3). 


  
1. mocowanie do ściany niepalnej                                          2. mocowanie do ściany łatwopalnej X-50mm

Komin po zakończeniu montażu powinien zostać otynkowany tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowany. Można również obłożyć komin wełną mineralną i tynkiem systemowym. Należy również wykonać odbioru kominiarskiego oraz pamiętać o okresowych przeglądach.
 

MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ OD OSTATNIEGO PODPARCIA
 

 
USZTYWNIENIE KOMINA KĄTOWNIKAMIUSZTYWNIENIE KOMINA PRĘTAMI


USZTYWNIENIE KOMINA POPRZEZ ZALANIE BETONEM
KOMINY CERAMICZNE 

Jawar Cerastal  to komin łączący najlepsze cechy komina ceramicznego, z łatwością montażu komina stalowego. Przeznaczony do montażu na ścianach zewnętrznych budynku, a w zależności od jego średnicy i wysokości może być posadowiony na fundamencie lub na płycie wzorniczej i kotwiony do ściany.
 


 
W czasie montażu tego komina należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność połączeń i odpowiednią aplikację kitu kwasoodpornego, łączącego rury ceramiczne, a następnie usztywnienie rury. Odprowadzając spaliny mokre i bardzo agresywne (eko-groszek) należy się liczyć z możliwością pogorszenia estetyki komina i ograniczenia jego żywotności. 
 

Komin CERASTAL nie posiada w zestawie kolan, w związku z tym nie można ich odsadzić. Jednocześnie występują ograniczenia montażowe, pod kątem ominięcia przeszkody. Idealna lokalizacja dla tego komina to ściana szczytowa.

 
PRZYKŁADOWA REALIZACJA
 
 

MONTAŻ KOMINA Z PRZEJŚCIEM PRZEZ DACH


 
Kominy stalowe izolowane to najbardziej popularne i proste rozwiązanie. Charakteryzują się szybkim montażem oraz łatwym podłączeniem do urządzenia grzewczego. Kominy izolowane stalowe posiadają rdzeń (rurę wewnętrzną) wykonaną z dwóch rodzajów blach – kwasoodpornej, służącej do odprowadzania spalin mokrych z kotłów opalanych olejem, gazem i drewnem oraz żaroodpornej, przeznaczonej do pracy w wyższych temperaturach i suchych spalinach w urządzeniach opalanych drewnem.
 
Kominy stalowe izolowane posiadają bardzo bogatą gamę akcesoriów, co pozwala na montaż w różnych warunkach i w nietypowych konfiguracjach, a zastosowanie wysoko odpornej izolacji pozwala na montaż w odległości 5 cm od elementów łatwopalnych.