Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

REKUPERACJA

O Wentylacji
 
Każdy z nas potrzebuje do życia świeżego powietrza. Człowiek w ciągu doby wdycha i wydycha około 10.000 litrów powietrza. Do tego celu zużywany jest zawarty w powietrzu tlen, a wydychany dwutlenek węgla. Ponadto, w wydychanym powietrzu zawarta jest para wodna. Wilgoć wydalana jest przez nasze organizmy również przez skórę – w procesie pocenia. Oprócz ludzkiego organizmu, w domu znajdują się też inne źródła wilgoci: woda paruje podczas kąpieli oraz w czasie gotowania. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i zdrowia  w mieszkaniu powinna działać sprawna wentylacja, która dostarczy nam świeże powietrze, a usunie powietrze zużyte i nadmiar wilgoci.
 
Zgodnie z logiką funkcjonowania budynku, a także z przepisami, świeże powietrze należy nawiewać do pomieszczeń, gdzie najwięcej czasu spędzają ludzie, a wywiewać je z pomieszczeń, w których powstają największe ilości wilgoci oraz nieprzyjemne zapachy.  Pomieszczenia, do których nawiewamy świeże powietrze: salon, sypialnie, korytarze i klatki schodowe.  Pomieszczenia, z których usuwamy  zużyte powietrze: kuchnia, spiżarnia, łazienka, wc, garderoba.  Dzięki takiemu układowi świeże powietrze najpierw napływa do pomieszczeń mieszkalnych, następnie poprzez np. podcięcia w drzwiach przemieszcza się do pomieszczeń typu kuchnie i łazienki, a następnie jest usuwane przez wentylację.
 
Nieprawidłowo działająca wentylacja skutkuje wieloma problemami. Do widocznych gołym okiem zaliczają się: powstawania pleśni i grzybów,  skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Brak dostatecznej ilości tlenu w powietrzu objawia się pogorszeniem komfortu i samopoczucia, czego objawami są: zmęczenie, bóle głowy, alergie, choroby układu oddechowego, „zaduch” w  pomieszczeniu. Z kolei nadmiar wymienianego powietrza skutkuje stratami ciepła i wychłodzeniem mieszkania. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią ilość wentylowanego powietrza, która nie będzie ani za duża, ani za mała. 

Powszechnie znane są dwa podstawowe typy wentylacji:

Wentylacja grawitacyjna:
 
Polega na instalacji pionowych kanałów wywiewnych, które na zasadzie grawitacji usuwają zużyte (cieplejsze) powietrze z mieszkania. Świeże powietrze natomiast nawiewane jest nieszczelnościami w oknach i drzwiach. Tak od wieków działała wentylacja. Niestety w dzisiejszych czasach,  walcząc o lepszą termoizolację budynków, instalujemy bardzo szczelne okna i drzwi, przez co  wentylacja grawitacyjna nie działa. Można ten   problem rozwiązać stosując np. nawiewniki okienne, ale wówczas mamy do czynienia ze sporymi stratami ciepła w mieszkaniu.

Wentylacja mechaniczna:
 
Działa przy pomocy centrali wentylacyjnej, która    w sposób mechaniczny nawiewa poprzez kanały nawiewne świeże powietrze, a wyciąga powietrze zużyte poprzez kanały wywiewne. Centrale wentylacyjne posiadają zazwyczaj wymienniki ciepła, dzięki czemu można odebrać ciepło ze zużytego powietrza i podgrzać nim powietrze   nawiewane z zewnątrz. Pomaga to zmniejszyć straty ciepła powodowane przez wentylację. Centrale wentylacyjne pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza, co zapobiega przedostawaniu się smogu do mieszkania. Niestety dostępne na rynku rozwiązania wentylacji mechanicznej są bardzo skomplikowane, a przez to drogie w montażu i w utrzymaniu.

 
 
JAWAR opierając się na swoich wieloletnich doświadczeniach stworzył system, który pozwala połączyć najlepsze cechy obydwu systemów – prostą budowę opartą na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz wydajność i odzysk ciepła jak w wentylacji mechanicznej. W ten sposób powstał -JAWAR ATMO.