Baza wiedzy

Renowacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto ją wykonać i jakie korzyści niesie za sobą.

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Badania przeprowadzone przez GIOŚ potwierdzają, że powietrze w Polsce, mimo, że najgorsze w Europie, od lat nie ulega poprawie. Spalanie śmieci, używanie złej jakości paliwa, korzystanie z przestarzałych kotłów i kominów nieprzystosowanych do zmieniających się norm, powodują powstawanie smogu i uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji.

Zwiększająca się w Polsce emisja spalin do atmosfery przekłada się na powstawanie smogu, a tym samym niską jakość powietrza. Trujące spaliny mają negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i zdrowie mieszkańców. W celu poprawy obecnej sytuacji powstają programy naprawcze, które zakładają m.in. dofinansowanie wymiany, bądź renowacji instalacji grzewczej. W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do poprawy kondycji środowiska naturalnego? Czy i jak branża produkująca kominy rozwiązuje problem powstawania smogu?

Działania na rzecz poprawy środowiska

Realizowane są różne programy – m.in. „Czyste Powietrze”, których celem jest ograniczenie emisji do atmosfery trujących spalin, powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Biorąc udział w programie, użytkownicy mogą skorzystać z dofinansowania wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Zapewnia to lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku, a co więcej przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Uczestnicy projektu mogą wnioskować o dotację nie tylko na termomodernizację, ale co istotne na wymianę urządzenia grzewczego wraz z systemem odprowadzania spalin – kominem.

– Cieszymy się, że z uwagi na zanieczyszczenia powietrza i duży problem smogu zaczęto wprowadzać programy naprawcze. My również, jako firma działająca w branży kominowej staramy się przyczyniać do poprawy jakości powietrza i środowiska, m.in. przeprowadzając badania antysmogowe i w oparciu o nie opracowując innowacyjne rozwiązania do urządzeń grzewczych. Zależy nam, aby uzyskane wyniki stanowiły element edukacyjny nie tylko dla osób zawodowo związanych z branżą, ale także całego społeczeństwa – wyjaśnia Paweł Jarzyński, Prezes zarządu firmy Jawar.

Eksploatacja komina, a walka ze smogiem

Opracowane przez firmę Jawar badania rzucają zupełnie inne światło na problematykę walki ze smogiem, jak i aktualne wytyczne w tym zakresie. Przedstawione wyniki potwierdzają, że tylko dobrze dobrane i eksploatowane (regularnie czyszczone) kominy, zapewnią deklarowaną przez producentów ilość emitowanych zanieczyszczeń. Wart podkreślenia jest fakt, że jeżeli użytkownik wymieni swoje stare urządzenie grzewcze na takie, które spełnia wymagania stawiane urządzeniom z tzw. czystym spalaniem, nie dostosowując przy tym komina do nowego urządzenia, to ilość emitowanych zanieczyszczeń nie zmniejszy się, a wręcz wzrośnie. Do podobnej sytuacji dochodzi, gdy system kominowy odprowadzający spaliny będzie za wąski np. gdy rura do komina nie jest czyszczona. Jak wyczyścić komin w prawidłowy sposób przeczytacie tutaj.

– Zrealizowane przez nas badania, z wykorzystaniem systemu kominowego Jawar NORD pokazały, że doprowadzenie przewodem kominowym wstępnie podgrzanego powietrza w/w kominem zmniejsza emisję pyłów – oznacza to zatem, że Jawar NORD przyczynia się do zmniejszenia smogu poprzez niską emisję pyłów, ale i zwiększa odzysk ciepła o 5%. Nasze najnowsze badania mają na celu opracowanie drugiej generacji NORD’a , chcąc zwiększyć tę wartość, do co najmniej 10% – dodaje Paweł Jarzyński.

Czy renowacja komina jest konieczna?

Każda konstrukcja budowlana, także kominy mają określoną żywotność. System kominowy działa w specyficznych warunkach związanych z wysoką temperaturą, kwasami, chlorkami, fluorami oraz wilgocią. Jest to zabójcza kombinacja, która znacznie ogranicza trwałość i szczelność komina. Nierzadko także sami domownicy przyczyniają się do destrukcji komina, poprzez zaniechanie okresowych przeglądów kominiarskich czy stosowanie nieodpowiedniego paliwa. Pojawiają się wówczas mokre wykwity, plamy w mieszkaniu czy nieprzyjemny zapach. Drugą kwestią jest zmiana technologii grzewczej, względem której stawiane są wyższe wymagania dla komina. W tej sytuacji stary komin może im nie sprostać. Co domownicy mogą zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli stary komin usytuowany jest za daleko, ma nieodpowiednią średnicę, a jego stan techniczny jest w złym stanie, najlepszym rozwiązaniem jest zbudować lub zainstalować nowy komin (dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji są kominy zewnętrzne). Choć na pozór kosztowny, zapewni prawidłowe i bezpieczne użytkowanie urządzenia grzewczego. Nowy komin podlega wieloletniej gwarancji oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych.

Modernizacja – jak ocieplić i jak uszczelnić komin?

Jeśli nie chcemy decydować się na całkowitą wymianę instalacji – do najczęściej spotykanych sposobów naprawy, uszczelnienia komina i zabezpieczenia go przed destrukcyjnym działaniem kondensatu należy montaż wkładu stalowego. Wówczas użytkownik ma do dyspozycji całą gamę rozwiązań, począwszy od trybu pracy, po geometrię i rodzaj materiału z jakiego są wykonane.

Jeżeli komin ma odpowiedni przekrój, a podłączyć chcemy do niego urządzenie emitujące spaliny suche (np. kominek) można zastosować specjalną masę uszczelniającą do kominów. Masa uszczelniająca to zaprawa w postaci sypkiej, która po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody tworzy masę gotową do użycia. Służy ona do uzupełniania ubytków wewnątrz ścian przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Renowacja komina ceglanego, poprzez montaż ceramicznych rur do komina, produkowanych w technologii prasowania izostatycznego jest najtrwalszą metodą naprawy komina. Technologia polega na wprowadzeniu do środka istniejącego komina rur i kształtek ceramicznych odpowiednio ze sobą połączonych i wycentrowanych. Prawidłowo przeprowadzona naprawa pozwoli na bezawaryjną współpracę komina ceramicznego z urządzeniami grzewczymi opalanymi różnymi rodzajami paliw.

Korzystając z urządzeń grzewczych i systemów odprowadzania spalin warto na bieżąco monitorować ich stan i w razie konieczności przeprowadzić renowację. Najlepiej jednak, o ochronie środowiska, jak i o własnych oszczędnościach myśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to idealny moment na dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania, który nie będzie wiązał się z emisją trujących spalin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *